Jak rovnoměrně zapálit svíčku

Víte, že si svíčky pamatují, jak se pálily v minulosti? Pokud se vosk kolem okrajů nikdy nerozpustí, knot se protne do kráteru pevného vosku. Pokud vás to štve, pomůžeme vám, jak svíčku pálit rovnoměrně.

Metody, jak rovnoměrně zapálit svíčku

Metoda č. 1: Prevence tunelování u litých a sloupkových svíček

Při prvním hoření nalité svíčky roztavte vrchní vrstvu vosku. Nechte svou čerstvě nalitou svíčku hořet, dokud se horní povrch vosku zcela nerozpustí. Sledujte postup, abyste se vyhnuli rozlití do vašeho nábytku.

Nehaste plamen, dokud není kolem celého obvodu sklenice 14palcový prstenec roztaveného vosku. Během počátečního hoření sloupové svíčky by se měla objevit velká kaluž roztaveného vosku. Sloupová svíčka na rozdíl od lité svíčky nemá nádobu, ve které by se mohl shromažďovat roztavený vosk.

Můžete se však vyhnout tunelování pomocí stejné metody. Zajistěte, aby se během počátečního pálení nahromadila velká louže vosku. Zhasněte plamen poté, co si uvědomíte, že kaluž vosku se již nerozšiřuje a začíná klesat.

Roztavte horní vrstvu vosku při každém dalším spálení. První zapálení sloupu nebo lité svíčky je zásadní, ale tím práce nekončí. Při každém zapálení svíčky použijte stejnou techniku.

Vosk se musí vždy roztavit v rovnoměrné vrstvě až po okraje sklenice. Vytvrdne v jediné, ploché, homogenní vrstvě, bez tunelování. Lité a sloupové svíčky, zvláště ty velké, potřebují několik hodin hoření, aby vytvořily rovnoměrnou vrstvu roztaveného vosku.

Nezapalujte jej, pokud ho nehodláte nechat zapálený a krátkou dobu ho sledovat. Zatímco je vosk stále měkký, přehněte horní okraje sloupové svíčky. Po zhasnutí plamene vyhlaďte rukama horní okraje sloupku.

Přehněte je směrem ke středu a přeměňte hrubé okraje na hladké křivky, které se naklánějí dovnitř. Tyto okraje se při dalším spálení roztaví a nezůstane žádný přebytek vosku, který by vytvořil efekt tunelování. Pro usnadnění tunelování zahřejte svíčku v troubě.

Předehřejte troubu na 175 stupňů Fahrenheita a položte sklenici svíčky na plech. Vložte svíčku do trouby na 5 minut, aby vosk změknul a uvolnil se ze stěn nádoby. Když se zahřeje, použijte nůž na máslo nebo kovovou lžičku, abyste ji zploštili do jednotné vrstvy.

Odstraňte veškerý přebytečný vosk, který se nahromadil na knotu. Chcete-li dosáhnout dobrého hoření, nechte alespoň 18 palců knotu odkrytých. Než začnete, ujistěte se, že nádoba svíčky je vhodná do trouby.

K zahřátí vosku můžete také použít fén na vysokou teplotu. Vosk začne měknout asi po 10 minutách. Trouba je rychlejší, ale pokud chcete alternativu, důrazně doporučujeme fén.

Chcete-li roztavit tunelování, zabalte hliníkovou fólii přes horní část sklenice na svíčku. Nejprve zapalte svíčku. Omotejte válec z dvouvrstvé hliníkové fólie asi 6 palců vysoký a 12 palců široký kolem horní části sklenice svíčky.

Nechte asi 3 palce fólie přesahovat přes nádobu a vytvořte kulový kryt se středovým otvorem. Po 2 hodinách odstraňte krycí fólii a voskové tunely by měly být roztaveny. Během hoření svíčky sledujte.

To, že plamen nevidíte, neznamená, že nejde o možnou hrozbu. V hurikánové váze zapalte sloupovou svíčku. Vyberte si skleněnou hurikánovou vázu s otevřenou horní částí, která je dostatečně velká, aby pojala vaši svíčku.

Váza by měla stát o pár centimetrů výše než svíčka. Spalte svíčku v hurikánu, abyste zachytili více tepla a změkčili a roztavili vosk rychleji pro rovnoměrnější hoření. Pomocí nože na máslo odstraňte přebytečné tunelování.

Když je vosk nahřátý a pružný, sejměte tvrdé části kovovým nožem na máslo. Vykrájejte malé kousky a odstraňte je z okrajů sklenice. Odstraňte veškerý přebytečný vosk, dokud nebudete mít hladkou, rovnou horní vrstvu vosku, která sedí 18 palců pod horní částí knotu.

Metoda č. 2: Rovnoměrné spálení zúžení

Dalším způsobem, jak svíčku vypálit rovnoměrně, je použití hořících kuželů. Udržujte osvětlené kužely zcela vzpřímené a mimo průvan. To je vyžadováno pro všechny typy svíček, ale je to zvláště důležité pro rovnoměrně hořící kužely. Umístěte kužel pouze do držáku kužele nebo svícnu, který těsně přiléhá.

Nemělo by docházet k chvění ani naklánění. Aby svíčka zůstala na místě, rozpusťte několik kapek vosku do základny kuželového držáku. Pokud však máte problém s usazením, pro začátek nedostanete od kužele ani nejrovnoměrnější popáleniny.

Nasměrujte veškerý proud vzduchu mimo hořící kužely. Opět je to kritické pro jakoukoli formu svíčky. Nicméně i malý pohyb vzduchu může mít významný vliv na hořící kužely.

Udržujte ventilátory a ventilační otvory v dostatečné vzdálenosti od kuželů a nechte všechna okolní okna zavřená. Pohyb vzduchu naruší plamen a bude mít za následek nerovnoměrné zúžení odkapávající vosk. Vyberte „bezkapové“ zúžení.

Ačkoli je přezdívka trochu přehnaná, vosk „bezkapané“ svíčky má rychle chladnout a tuhnout. Takže i když se vám svíčka trochu rozlije, kapky ztuhnou na místo. Jakmile plamen zhasne, budete je moci oloupat nebo oholit pomocí nože na máslo.

Závěr o tom, jak rovnoměrně zapálit svíčku

Není nic otravnějšího, než když vaše svíčka hoří nerovnoměrně, že? Nemůžete si pomoct a sednout si na pohovku, naštvaní. Naštěstí pro vás existuje mnoho způsobů, jak rovnoměrně zapálit svíčku, vyzkoušejte tyto dvě metody.