Jak přestat třepit látku bez šití snadno

Pomocí těchto dvou tajemství se můžete naučit, jak zastavit třepení látky bez šití. A jako bonus bude tento návod také hovořit o tom, jak můžete pomocí šicích technik zabránit, aby se materiál třepil.

Když už jsme u toho, jste již obeznámeni s používáním šicího stroje? Proč si nečíst, jak sešít kousky látky na šicím stroji.

Správná metoda šití ovlivní konečnou úpravu vašeho projektu a to, zda se okraje nebudou třepit nebo rychle rozplétat.

Jak zabránit třepení látky bez šití

Růžové nůžky

Pomocí správných nástrojů můžete zabránit třepení látek. Například nůžky na růžovění mohou být užitečné ke snížení třepení materiálů.

Některé kanalizační sítě dokonce upřednostňují konečnou úpravu okrajů látky nůžkami na růžovění, než je sešívat. Vroubkovaná čepel může zabránit roztřepení látky a výsledný klikatý okraj je zvláště výhodný pro zabránění třepení tkaných látek.

Růžové nůžky zkracují nitě, které se mohou třepit, takže to může být rychlé řešení, pokud nechcete dodělávat lem nebo švový přídavek. Pokud pracujete na dlouhých materiálech, můžete se také rozhodnout pro rotační řezačku s ostřím pinking.

Růžové podél okraje švu a poté šev ustřihněte v přímé linii. V případě potřeby použijte pravítko k zajištění úhledného okraje.

Rozhraní

Vzhledem k tomu, že nůžky na růžovění mají své omezení v tom, aby zabránily třepení látek, další možností dokončení švů bez šití je tavné propojení. Dobrou zprávou je, že rozhraní přichází v různých typech a můžete si vybrat to kompatibilní pro váš materiál.

Například, i když dokončujete okraje něčeho tak těžkého, jako je džínovina, existuje těžké rozhraní, které to může zajistit. Na druhé straně existují lehké typy rozhraní, které by stačily pro materiály, jako je bavlna.

Chcete-li použít rozhraní, položte jeho tavnou stranu dolů na špatnou stranu okraje látky a vyžehlete. Poté můžete látku zarovnat s rozhraním, abyste zajistili šev.

Nevýhodou této metody je, že se zobrazí rozhraní a hrana samotná ztuhne. A nakonec si všimněte, že nemůžete aplikovat teplo na všechny látky.

Jak zabráníte třepení látky šitím?

Použijte serger

Můžete se naučit, jak používat sergerový šicí stroj, protože toto zařízení vám pomůže rychle a konzistentně vytvářet odolné švy. Serger nebo overlocker za vás dokonce udělá řezání, takže je to dobrá investice, pokud děláte projekty s termíny.

Pokud šijete projekt, který bude náchylný na stres a neustálé používání, je nejlepší zajistit švy sergerem, protože má silné stehy. Přečtěte si naše srovnání serger vs šicí stroj a dozvíte se více o tomto specializovaném zařízení.

Sešijte švy

Pro konečnou úpravu okrajů látek bude ideální několik typů stehů. Zahrnují klikatý steh a obtažený steh.

Cikcak steh je také oblíbenou alternativou pro ty, kteří nemají serger, protože většina šicích strojů tento typ stehu umí. Na druhé straně zakrytý steh úhledně dokončí surové okraje a zároveň bude dekorativní.

Udělejte francouzský šev

Tím, že neupravený okraj nebude vidět, může pomoci zabránit třepení látky. Můžete to udělat pomocí stylu švu nazývaného francouzský šev.

Francouzský šev znamená mít pravý šev uvnitř jiného švu pro čistý povrch. Je to vhodné pro začátečníky a můžete to dokonce udělat, abyste skryli a opravili okraje materiálu, které se již roztřepily.

Jak utěsníte okraje látky?

Lepidlo

Okraje látky můžete zalepit lepidlem, abyste zabránili jejich třepení. Vyzkoušejte lepidlo na textil nebo ještě silnější lepidla, jako je super lepidlo.

Lepení švů však povede k tuhé látce. Lepidlo musíte také dobře rozmístit, abyste na materiálu neměli znatelné značky.

Páska

Rychlý, ale dočasný způsob, jak utěsnit okraje látky pro šev nebo lem, je pomocí pásky. V podstatě vytváříte sendvič s páskou uprostřed a necháte přilnavost pásky držet složený materiál pohromadě.

Uvědomte si, že utěsnění látky páskou nebude mít dlouhou životnost. Naopak lepení okrajů látky může být přínosem pro projekty, které se nebudou prát ani používat.

Teplo

Některé látky s plastem lze zatavit teplem. Příkladem je nylon a další syntetické materiály.

Dávejte však pozor, abyste látku nespálili a otřete pouze okraj látky o plamen pět palců najednou. Natavením některých tkanin může vzniknout velmi odolný okraj, který je u venkovních materiálů často potřebný.

Jak opravíte roztřepenou látku?

Běžným způsobem opravy poškozené látky jsou látací stehy. V podstatě nahrazujete roztřepená vlákna tím, že pokryjete roztrženou oblast drobnými stehy.

Zhotovení látacích stehů je možné na šicím stroji nebo si je můžete ušít ručně. Nezapomeňte však použít nit stejné barvy jako látka.

Závěr

A to je vše! Právě jsme mluvili o tom, jak zastavit třepení látky bez šití, a je to možné pomocí nůžek nebo spojování.

Pokud jde o šití, okraje můžete zabránit třepení tím, že je dokončíte sergerem, klikatými stehy nebo dokonce francouzským švem. Některé látky lze dokonce opálit.

Doufáme, že to bylo užitečné; zanechte nám otázku, pokud ještě nějakou máte.