Jak používat plynový sporák? 3 snadné způsoby, které byste měli vyzkoušet!

Nevíte, jak používat plynový sporák? Používání plynových sporáků může být skličující, zvláště když jste poprvé. Naštěstí jsou nejnovější modely navrženy s elektrickým zapalovačem, který může tento proces usnadnit. Jednou z výhod tohoto využití je skutečnost, že jej můžete nadále používat bez elektřiny.

S takovou funkcí můžete snížit svůj účet za elektřinu na únosnou částku.

Jediné, co musíte udělat, je zapálit to zápalkou. Lidé by se také rozhodli pro tento typ kamen místo elektrických, protože mohou lépe ovládat intenzitu plamene a teplotu. Plynový sporák může navíc poskytnout vašemu nádobí více tepla, zatímco do kuchyně rozptýlí méně tepla. Nejen to, ale vše se ochladí rychleji, jakmile vypnete jeho plamen.

Způsoby použití plynového sporáku

Zapalování kamen lze provést buď pomocí knoflíků, které mají v sobě zabudovány zapalovače, nebo můžete použít samostatný zapalovač. Zpočátku to může být děsivé, ale oceníte používání plynového sporáku, jak si na to zvyknete. To samozřejmě závisí na vašem modelu. Níže je rychlý průvodce pro začátečníky, jak používat plynový sporák.

#1. Zapalte plamen pomocí samostatného zapalovače

Pokud je plynový sporák dodáván se samostatným zapalovačem, jednou rukou jej zatlačte dovnitř, zatímco druhou rukou otáčejte knoflíkem hořáku, který chcete použít. Elektřina bude napájet zapalovač, což způsobí, že vytvoří jiskru, která rozsvítí plyn. Když zatlačíte zapalovač, uslyšíte tikající zvuk, který naznačuje jiskru.

Otáčením knoflíku se otevře plynové potrubí. Když se jiskra srazí s plynem, začne se objevovat plamen.

Čím více otočíte knoflíkem, tím budete moci ovládat výšku plamene. Vyšší plameny znamenají více tepla a nižší plameny znamenají méně tepla. Chcete -li vypnout plyn, musíte otočit knoflík zpět do výchozí polohy. Tímto způsobem okamžitě odstraníte plameny.

#2. Plynová kamna s vestavěnými zapalovači

Jiné vlastní modely jsou navrženy s vestavěnými zapalovači pro každý knoflík hořáku. Otočením kteréhokoli z těchto knoflíků hořáku se hořák zapálí. Přitom uslyšíte tikavý zvuk, který naznačuje, že střílí. Otočte knoflíkem opakovaně, dokud neuvidíte plameny a dokud zvuk nezastaví.

Oheň obvykle začne vysoko, takže otáčením knoflíku hořáku dosáhnete nižšího plamene.

#3. Použití shody

Pokud není k dispozici elektřina, nemějte obavy, protože stále můžete vařit pomocí plynového sporáku, ačkoli zapalovače jsou závislé na elektřině. K tomu můžete místo zapalovače použít zapalovač nebo zápalku. Aby byla zajištěna bezpečnost, před zapnutím plynu nejprve zapalte zapalovací plamen. To zabrání nechtěnému ponechání vašeho plynu na dostatečně dlouhou dobu, což mu umožní vytvořit oblak, který může skončit v plamenech, když zasáhnete zápalku.

Kromě toho při použití zapalovače nebo zápalky zajistěte, aby byl plamen blízko hořáku. Poté otočte knoflíkem tak, aby se plynové potrubí otevřelo k pravému hořáku. Uvidíte, že modré plameny okamžitě vyskočí. Nyní uhaste zápalku nebo zhasněte světla a začněte nastavovat knoflík hořáku, abyste ovládali plameny kamen. Nakonec pro vypnutí plynového plamene vraťte knoflík hořáku do výchozí polohy.

Pokud tak učiníte, zavře se plynový ventil z hořáku.

Časté dotazy

Zde je několik často kladených otázek, na které vám odpovíme:

#1. Je nebezpečné používat plynová kamna?

Pece a kamna na zemní plyn se používají v mnoha sklepích a kuchyních v USA. Jakkoli je toto zařízení efektivní, produkuje různé znečišťující látky, které mohou být zdraví škodlivé. To zahrnuje formaldehyd, oxid uhelnatý, oxid dusičitý a částicové látky.

#2. Je plynový sporák teplejší než elektrický?

Ne vždy jsou plynová kamna teplejší ve srovnání s elektrickými. Ale může distribuovat teplo rovnoměrně. Kromě toho bude teplo postupem času konzistentnější, což znamená, že vypnutí plamene v hořáku může způsobit okamžité zhasnutí tepla.

Několik tipů na vaření s plynovým sporákem

Nyní, když jste se naučili používat plynový sporák, máme pro vás několik jednoduchých tipů na vaření v plynovém sporáku:

 • Pokud musíte pryč, nezapomeňte vypnout plyn
 • Nenechávejte cokoli, co vaříte, bez dozoru
 • Nedovolte svému dítěti vařit, pokud na něj nemůže dohlížet žádný dospělý
 • Pomohlo by, kdybyste držadla hrnce odvrátili od okraje kamen
 • Zajistěte, aby vaše varné desky a kamna neobsahovaly tuk a mastnotu
 • Při vaření noste těsně přiléhající rukávy
 • Rukavice a čajové utěrky zavěste mimo plynový sporák
 • Mějte v kuchyni téměř k dispozici hasicí přístroj nebo deku
 • Zkontrolujte, zda váš kouřový alarm funguje
 • Pomohlo by, kdybyste v plynovém sporáku nepoužívali kuchyňské spotřebiče, například ohřívač
 • Zajistěte, aby plameny nezhasly. Důvodem je únik plynu neviditelně a tiše

Je to zábal!

Pokud víte, jak používat plynový sporák, budete umět vařit na jemno. Můžete požádat lidi, kteří používají plynová kamna, že vaření s tímto zařízením není tak těžké, jak se zdá. Plynový sporák je vhodný do domácnosti, která chce ušetřit elektřinu, nebo na rychlé výlety, kdy můžete vyklopit sporák, butan, pánev, špachtli a jste připraveni vařit! Na druhou stranu možná znáte kamna využívající propan, ale co chladničky? Takto funguje chladnička na propan!