Jedním z hlavních problémů, kterým čelí milovníci svíček, je tunelování svíček. Máte pocit, že plýtváte spoustou vosku, protože ne všechny se roztaví. Proto vás naučíme základy tunelování svíčky a jak opravit vytunelovanou svíčku!
K tunelování svíčky dochází, když se pouze vosk ve středu svíčky roztaví a shoří. Nakonec to povede k prstenci z tvrdého vosku kolem vnější části svíčky. Tunelování svíčky se může objevit u jakékoli svíčky, bez ohledu na kvalitu nebo druh použitého vosku.
Je častější u levných svíček. Tunelování svíčky může být způsobeno příliš malým knotem na velikost svíčky. I když to načasování prvního spálení častěji způsobuje.
Měli byste se vyhnout tunelování svíčky, protože ovlivňuje celkovou dobu hoření svíčky. Je to proto, že se veškerý vosk nespálí. Také to znesnadňuje zapálení plamene, když svíce dohoří.
Důkladně projdeme dva problémy. Za prvé, jak opravit vytunelovanou svíčku a jak tomu zabránit u vašich budoucích svíček. Pojďme si to projít jeden po druhém.
Jak opravit vytunelovanou svíčku
Nebojte se, pokud vaše svíčka již začala tunelovat. Je možné, že to ještě můžete uložit. Pokud je tunelování drobné, můžete horní část svíčky vysušit fénem. Ohřátý vzduch roztaví a vyhladí vosk, což povede k více rovnému povrchu.
Chcete-li se tomu vyhnout znovu, postupujte podle pokynů pro první vypálení. Poté při příštím zapálení svíčky roztavte celou první vrstvu vosku. Pak, pokud fén nefunguje, můžete troubu vyzkoušet.
Předehřejte troubu na 175 stupňů F, položte svíčku na plech a pečte asi pět minut. Možná budete potřebovat méně času na vypálení menší svíčky a více času na vypálení větší. Zapněte světlo v troubě, abyste měli svíčku pod dohledem a zajistili, že se příliš nerozpálí.
Můžete také zkusit použít fóliový stan. Zapalte svíčku a poté ji zakryjte hliníkovou fólií, abyste toho dosáhli. Nahoře udělejte otvor, aby mohl unikat kouř.
Fólie bude odrážet teplo na svíčku a roztaví vosk kolem okrajů, nikoli jen uprostřed. Proto ho hlídejte, aby se nepřehřál. Když se všechen vosk roztaví, použijte chňapku nebo jiné ochranné zařízení k jemnému odstranění hliníkové fólie a sfouknutí svíčky.
Vaše tunelování svíčky může být za určitých okolností příliš rozsáhlé, aby vaši svíčku zachránilo. I když to může být skličující, nebrání vám to vychutnat si svíčku. Místo toho si můžete pořídit ohřívač svíček, který ohřívá vosk na dně nádobek svíček.
Ohřívač svíčky zahřeje zbytkový vosk dostatečně na vytvoření jemného aroma. Je tomu tak, i když vaše tunelování svíčky pokročilo do té míry, že již není možné zapálit knot. Toto jsou způsoby, jak opravit vytunelovanou svíčku.
Jak zabránit tunelování svíčky
Jedním ze způsobů, jak se vyhnout problému, jak opravit vytunelovanou svíčku, je zabránit tomu, aby se to stalo! Aby se zabránilo tunelování svíček, je nezbytné první spálení. Protože vosk má paměť, první hoření určuje poloměr taveniny.
Pokud uděláte tunel na počátečním hoření, vosk v tunelu se při příštím zapálení svíčky roztaví jako první. Poté ji prohloubí a zanechá po obvodu nerozpuštěný vosk. Proto je důležité důkladně rozpustit počáteční vrstvu vosku před sfouknutím svíčky při prvním hoření.
Při prvním hoření umístěte svíčku na místo bez průvanu, abyste zajistili rovnoměrné hoření. Poté jej každých 30 minut po zapálení zkontrolujte, abyste se ujistili, že se počáteční vrstva vosku úplně roztavila. Čím hlubší vrstva, tím lépe.
Potřebný čas se bude lišit v závislosti na typu použitého vosku a velikosti svíčky a knotu. Obecně platí, že na každý palec průměru svíčky je potřeba jedna hodina hoření. Měli byste však svíčku stále sledovat a sfouknout ji až poté, co se první vrstva vosku úplně rozpustí.
Příčiny tunelování svíček
Při prvním hoření nezapálíte svíčku správně.
Nejčastějším důvodem svíčkového tunelu je nedostatečné osvětlení při časném hoření. První zapálení čerstvé svíčky je vlastně nejdůležitější. Ovlivňuje kvalitu vypalování pro všechny následující případy.
Nevypalujete to úplně.
Předpokládejme, že jste svou svíčku poprvé zapálili správně. Nechali jste ji hořet několik hodin a vosk se úplně roztavil po celém povrchu svíčky, než ji uhasíte. Můžete to teď podruhé nechat působit kratší dobu?
Obecně by vaše druhé pálení nemělo být tak dlouhé jako to první. Ve skutečnosti se nedoporučuje hořet svíčku déle než 4 hodiny. A to i v případě, že jej použijete podruhé nebo potřetí.
Přesto platí stejné pravidlo: nechte svíčku hořet, dokud se neroztaví celý její povrch! Co když necháte svíčku hořet jen půl hodiny? Vosk nebude spálený až po okraj, což má za následek tunelovací efekt při příštím použití.
Závěr
Tunelování je jedním z nejčastějších problémů, kterým lidé se svými svíčkami čelí. Naštěstí to můžete ukončit a navíc tomu můžete zabránit. Postupujte podle tohoto průvodce, který pro vás máme, a můžete začít!