Jak opravit skvrnu poškozenou vodou na dřevěném stole: 5 jednoduchých kroků

Vědět, jak opravit místo poškozené vodou na dřevěném stole, vám může pomoci zachránit váš nábytek – starý i nový. K opravě stolu stačí nechat dřevo úplně vyschnout, očistit od vzniklých nečistot nebo plísní a provést nezbytné opravy.

Voda je neuvěřitelně účinná při poškozování dřevěného nábytku, ale účinky lze zvrátit. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli vše, co potřebujete vědět o záchraně dřevěného stolu poškozeného vodou!

Jak opravit skvrnu poškozenou vodou na dřevěném stole

Krok č. 1. Odstraňte tabulku ze zdroje poškození

Malé skvrny poškození vodou obvykle pocházejí z kouřících hrnků, studených nápojů nebo rozlitých tekutin na stůl. Světlé vodní skvrny se snadno čistí, ale tmavší oblasti obvykle naznačují pronikavé poškození.

První věc, kterou byste měli udělat při jednání s vodou poškozenými stoly, je dostat je pryč od zdroje poškození. Obvykle to znamená vyhnout se položení čehokoli na stůl, dokud nedokončíte.

Někdy jsou netěsnosti způsobeny poškozenou střešní krytinou nebo prasklým potrubím. V takovém případě byste se měli poradit se svým poskytovatelem pojištění.

Bylo by nejlepší poradit se se svým poskytovatelem pojištění, abyste zjistili, zda je poškození vodou součástí vašeho pojistného krytí. Poté je nejlepší promluvit si s právníkem, abyste věděli, jaké máte možnosti během reklamace.

Krok č. 2. Úplně vysušte stůl

Tento krok je jednoduchý, pokud voda dosáhne pouze na povrch stolu. Stůl můžete vysušit setřením kapiček vody.

Pokud se však zdá, že voda pronikla hluboko, měli byste ji nechat několik hodin zaschnout. K urychlení procesu sušení můžete použít fény a ventilátory.

Krok č. 3. Zbavte se světelných skvrn

Abyste se zbavili lehkých skvrn, bylo by nejlepší na poškozené místo nanést olejový leštidlo na nábytek, vazelínu nebo majonézu. Oleje z těchto produktů mohou vytlačit značku vody.

Pokud je značka tvrdohlavá, můžete zkusit použít zubní pastu. Pomocí kousku látky na něj vetřete malé množství zubní pasty. Můžete také smíchat ½ čajové lžičky jedlé sody se zubní pastou, abyste získali silnější řešení.

Poté otřete všechny zbývající skvrny minerálním lihem a měkkým hadříkem. Před nanesením minerálního lihu na skvrnu vyzkoušejte na spodní straně stolu, zda nerozpustí povrch.

Jakmile skvrny zmizí, měli byste stůl navoskovat voskem na pastu a čistým měkkým hadříkem. Poté vosk vyleštěte.

Krok č. 4. Oprava tmavších skvrn

Pro tmavší, hlouběji pronikající skvrny budete potřebovat jinou sadu kroků. K tomuto procesu budete potřebovat krystaly kyseliny šťavelové, smirkový papír a mořidlo.

Nejprve rozpusťte krystaly kyseliny šťavelové v horké vodě. Na povrch nábytku naneste šťavelový krystal a nechte jej zaschnout. Budete vědět, že šťavelová krystalová kapalina je suchá, když vypadá práškově.

Práškový prach opláchněte čistou vodou. Nejlepší je postup opakovat, dokud nejsou tmavé skvrny odstraněny. Pokud se nakonec dostanete k holému dřevu, oblast lehce obrouste a poté odstraňte částečky prachu pomocí lepicích utěrek.

Jakmile tmavá skvrna zmizí, naneste světlou vrstvu mořidla, která je podobná barvě vašeho stolu. Nechte lazuru zaschnout a v případě potřeby znovu naneste.

Krok č. 5. Oprava hlubokých škod

Pokud je zdrojem poškození vodou cokoli jiného než hrnky a šálky, může být poškození rozsáhlé. Známky hlubšího poškození jsou snadno rozpoznatelné a obvykle zahrnují bobtnání, deformace a praskání.

V první řadě byste měli zkontrolovat známky růstu plísní. Pokud plíseň rostla, mohli byste použít roztok jednodílného octa a jednodílné vody k usmrcení spor.

Pokud poškození vodou změní dřevěný prášek, bude nejlepší je odstranit. Ostrým nožem seškrábejte dřevo poškozené vodou, dokud nezůstane tvrdé a pevné.

Jakmile odstraníte poškozené dřevo, můžete pokračovat v vyplňování trhlin a děr. K tomuto kroku můžete použít tmel na dřevo nebo dřevěnou výplň. Nejlepší je zvolit dřevěný tmel nebo tyčku, která odpovídá barvě vašeho stolu.

Přeplňte díru plnivem nebo tmelem, dokud nevyleze z trhliny. Materiál úplně vyrovnejte, než úplně vyschne. Nechte materiál zaschnout podle štítku, což obvykle trvá osm hodin.

Jakmile plnivo úplně zaschne, přebytečný písek smirkujte, až splyne s okolím. Nejlepší by bylo použít brusný papír se zrnitostí 120 až 220. Očistěte oblast pomocí lepicího hadříku, abyste odstranili jemné částice prachu.

Poté by bylo nejlepší dřevo dokončit pomocí lazury na dřevo. Lazura na dřevo může pomoci sladit barvu výplně s dřevěným stolem a zároveň poskytnout dodatečnou ochranu.

Závěr

Vědět, jak opravit skvrnu poškozenou vodou na dřevěném stole, vám může pomoci udržet váš oblíbený nábytek delší dobu. Dodržováním pěti jednoduchých kroků můžete opravit jakoukoli úroveň poškození vodou a zachránit svůj stůl před vyhozením příliš brzy.