Jak opravit ohřívač vody, který bublá? Ve 2 snadných krocích!

Nechte své starosti stranou, protože vám řekneme, jak opravit bublající ohřívač vody. Problém můžete rychle vyřešit sami, aniž byste museli dávat dolary licencovanému instalatérovi.

Obecně platí, že pokud se o ohřívač vody nestaráte, začne praskat nebo způsobovat divné zvuky. To je důvod, proč ohřívače vody, stejně jako ostatní elektrické spotřebiče, potřebují pravidelnou údržbu.

Bublavý zvuk ohřívače obvykle odkazuje na chybnou funkci. Toto tvrzení se z některých úhlů zdá pravdivé. Zkusme najít skutečnou odpověď. A nebojte, nabídneme i řešení. Takže přejděte dolů a získejte řešení, jak opravit ohřívač vody!

Proč ohřívač bublá?

Bublání ohřívače se obvykle objevuje, když kovové tělo ohřívače po delším používání začne rezavět. Navíc se může stát, že se uvnitř ohřívače hromadí usazeniny z tvrdé vody, vápník a hořčík. Tyto usazeniny se pak hromadí a vytvářejí rezavou výstelku uvnitř nádrže. Tato výstelka omezuje průtok, když se voda rozptýlí z vršku nádrže. Voda musí bojovat s usazeninami, aby se dostala ze stolu, na který ohřívač vydává bublání.

Jak se můžeme vyhnout klokotání?

Nejjednodušším a nejsnadnějším řešením, jak se vyhnout bublání, je instalace zařízení na změkčování vody. Toto zařízení odstraňuje vápník a hořčík z tvrdé vody, čímž v konečném důsledku rozbíjí hromadění minerálů a bublání. Navíc by pomohlo propláchnout nádrž ohřívače jednou ročně, aby byla její mimořádně dlouhá životnost. Zvláštní pozornost byste měli věnovat údržbě, pokud voda ve vaší oblasti obsahuje velké množství vápna. Pomohla by výměna anodové tyče, která omezuje usazování (minerály + bakterie).

Kroky k opravě ohřívače vody, který bublá

Zde se dozvíte, jak opravit bublající ohřívač vody. Tento proces je jednoduchý a je důležitou součástí údržby ohřívače. Pojďme se ponořit do podrobného průvodce!

Krok č. 1. Vypněte napájení

Najděte termostat ve spodní části plynového ohřívače a vypněte jej. Případně vypněte jistič, který napájí váš elektrický ohřívač vody. V případě plynového ohřívače také uzavřete přívod plynu. Pro jistotu počkejte nějakou dobu, než horká voda vychladne. Nyní musíte zastavit přívod studené vody uzavřením ventilu z horní části ohřívače. Poté připojte zahradní hadici k vypouštěcímu ventilu umístěnému ve spodní části.

Krok č. 2. Vypusťte vodu

Poté, co se ujistěte, že hadice směřuje ven, použijte šroubovák k otevření ventilu. Vypusťte veškerou vodu z nádrže. Voda může být rezavá nebo průhledně bílá. Ve vodě však musí být přítomny usazeniny, i když nejsou vidět. Ventil studené vody musíte několikrát otevřít a zavřít, abyste se ujistili, že všechny minerály byly zlikvidovány v ohřívači vody. Nyní musíte dokončit vypouštěcí ventil, odstranit zahradní hadici a obnovit napájení ohřívače. A máte hotovo!

Další snadná oprava

Máme pro vás jednoduché řešení, pokud se nechcete pouštět do zdlouhavého čekání a vypouštění. Rozlišení říká, že namočte ocet nebo louh do nádrže ohřívače a rozpustí minerály, jako je vápník a hořčík. Ohřívač přestane bublat kvůli neomezenému průtoku vody.

Další faktory, které způsobují bublání ohřívače

Spolu s usazeninami omezují proudění vody i písek a štěrk a přispívají tak ke zurčení. Vápník je však usazovacím činidlem číslo jedna, zvláště pokud je nádrž neustále v kontaktu s horkou vodou kvůli vysoké poptávce.

Jaká jsou nebezpečí sedimentu?

  • Kromě bublání může nahromadění minerálů způsobit poškození topného tělesa, termostatu a elektrického odporu.
  • Ohřívač spotřebuje více plynu, což způsobí nárůst účtů.
  • Usazeniny způsobují praskání nádrže, což vede k úniku.

Způsoby, jak opravit ohřívač vody podle hluku, který vydává

Ohřívač vydává spoustu jiných zvuků kromě bublání. Některé zvuky a způsob opravy jsme popsali níže. Zde je návod, co dělat, když váš ohřívač vody vydává zvuky:

Bucha zvuku

Pokud uslyšíte náhlou ránu z ohřívače, je to způsobeno vodním rázem. Ohřívač vydal tento zvuk, když se voda vrátila do prázdných trubek. Tento problém může vyřešit redukční ventil.

Tikání

Změna tlaku je hlavním důvodem tikajícího zvuku. Tento problém může vyřešit instalace pásů proti zemětřesení.

Zvuk pískání

Pokud ohřívač píská jako policejní dozorce, utáhněte volné armatury na vstupu, výstupu a ventilu T&P. Vzduch přestane unikat a vy se uvolníte.

Zvuky tik/klepnutí

Vstupní a výstupní ventily vydávají zvuky jako tikání a klepání v důsledku zachyceného tepla nebo zpětného ventilu. Zvažte instalaci běžných vsuvek s dielektrickými vsuvkami nebo spojkami (dielektrikum).

Je to obal!

Jsme si jisti, že budete mít dobrý den poté, co budete vědět, jak opravit ohřívač vody, který bublá. Stále se vraťte, abyste byli ošetřeni více snadnými opravami, jako je tato. Kliknutím na tyto odkazy si můžete přečíst související články; vědět, jak vyměnit topné těleso v ohřívači vody a jak resetovat ohřívač vody.