Jak odstranit plíseň z exteriéru domu: 3 snadné kroky

Možná jste si toho všimli uvnitř a nyní hledáte, jak odstranit plíseň z exteriéru domu. Už se nebojte, protože jsme vám pomohli!

Zde je průvodce, který vám pomůže pochopit, jak můžete tento problém rychle vyřešit.

Odkud se plíseň bere?

Různé houby vytvářejí viditelnou hmotu bílých nitkovitých hyf a plodových struktur. Plíseň je obvykle spojena s vlhkým hadříkem, vlákny, koženými předměty a různými chorobami rostlin (plíseň a padlí).

Tyto sloučeniny vyživují houby způsobující plísně a umožňují jim prospívat a množit se. Plíseň často vydává jedinečný zápach.

Plíseň může růst na různých površích. Plíseň vytváří tenký černý (nebo někdy bílý) výrůstek.

Plísně jsou základní rostliny, které patří do čeledi hub. Jsou vždy přítomny ve vzduchu, ale plísně způsobující plísně vyžadují ke svému rozkvětu vlhkost a specifické teploty.

Daří se jim v horkých, vlhkých letních podmínkách, zejména v uzavřených prostorách.

Existují dva druhy plísní:

 • Prášek Na rostlinách se většinou můžete setkat s padlím. Je to typ plísně, která se objevuje ve skvrnách a je bílá nebo šedá.
 • Houba může během růstu zežloutnout, zhnědnout nebo zčernat.

 • Péřovina Tato plíseň má různé barvy, ale obvykle začíná jako žluté skvrny a přechází do hnědé. Plíseň je často práškovitá nebo načechraná a díky bílým, šedým nebo žlutým oblastem, ve kterých roste, je snadné ji rozpoznat.
 • Obvykle časem ztmavne na černou nebo hnědou barvu.

  Jak předcházet plísním

  Plíseň může být zdraví škodlivá, ale ne v takové míře jako plísně. Expozice spór plísní může způsobit dýchací potíže, kašel, bolesti hlavy a bolesti v krku.

  Toto jsou jednoduché kroky, jak zabránit plísním.

  Krok č. 1. Skříně, komody, sklepy a další místa, kde se může množit plíseň, udržujte co nejčistší. Když je vlhkost a teplota správná, půda na nečistých předmětech může poskytnout dostatek potravy pro plíseň, aby začala růst.

  Mastné povlaky na stěnách kuchyně například obsahují mnoho živin pro plísně způsobující houby. U čistého oblečení je menší pravděpodobnost plísně než u špinavého oblečení.

  Protože většina syntetických vláken, jako je acetát, akryl, polyester a nylon, je odolná vůči plísním, nebude se na čistých oděvech vyrobených z těchto vláken tvořit plíseň. I na těchto materiálech může půda poskytnout palivo pro růst plísní.

  Abyste zabránili plísním, řádně vyčistěte veškeré znečištěné oblečení, bez ohledu na typ vlákna.

  Krok č. 2. Zbavte se vlhkosti. Spóry plísní se nacházejí ve vzduchu a usazují se na površích s dostatkem vody.

  Krok č. 3. Zahřejte dům na krátkou dobu, abyste se zbavili vlhkosti. Poté otevřete dveře a okna, aby mohl odcházet vlhký vzduch.

  Můžete to vytlačit pomocí odtahového ventilátoru.

  Krok č. 4. Zbavte svůj domov zatuchlých pachů. Zatuchlé pachy, které indikují růst plísní, lze zjistit ve sklepech a sprchových koutech.

  Abyste předešli dalšímu nežádoucímu a destruktivnímu růstu plísní, dbejte zvýšené opatrnosti, abyste se co nejdříve zbavili zatuchlých pachů. Můžete zkontrolovat nebo kliknout na tento odkaz jako průvodce, jak odstranit plíseň z dřevěného obkladu.

  Jak odstranit plíseň z exteriéru vašeho domova

  Krok #1. Pomůže, když vyčistíte okapy. Okapové žlaby shromažďují hnijící listí a malé větvičky a poskytují ideální podmínky pro rozkvět plísní a plísní.

  Když se hnijící odpad hromadí v kanalizaci, může ucpat svody a způsobit přetečení vody.

  Krok #2. Vnější obklad by měl být nastříkán a vydrhnut. Plíseň se vyhýbá přímému slunečnímu záření, takže poroste na severní straně vašeho domu, stejně jako pod okapy a parapety.

  Všechny typy obkladů mohou získat plíseň a plísně, ale dřevěné obklady a obklady z dřevěných vláken mohou utrpět nejhorší poškození a mohou být náchylné k hnilobě a rozpadu, pokud plíseň neodstraníte. Můžete být v pokušení použít k odstranění plísní motorovou myčku, ale byla by to obrovská chyba.

  PivotPro je bezpečnější a pohodlnější volba. Jeho hůlkový nástavec rozstřikuje silný proud vody, aby čištění bylo snazší, ale sprej nepřebije barvu ani neprojede dřevěný obklad.

  Pokud narazíte na silné nahromadění plísní, použijte tuhý nastavitelný kartáč na konci hůlky PivotPro. Skvrny od plísní můžete vydrhnout jak vysoké, tak nízké při dávkování čisticích roztoků otočením kartáče dolů.

  Krok č. 3. Vylepšete vzhled své terasy nebo verandy. Plíseň se objeví na většině teras a verand v určitém okamžiku během jejich života.

  Plíseň na první pohled odstraňte, abyste zabránili dalšímu růstu a případné hnilobě dřeva – nebo v případě kompozitních teras pouze proto, abyste zabránili ošklivým povrchovým skvrnám. Tradičně, bělidlo ošetřené plíseň na dřevěných palubách a verandách.

  Místo toho je lepší zbavit se plísní vodou a komerčním přípravkem na čištění terasy.

  Závěr

  Tady máš! Naučte se, jak odstranit plíseň z exteriéru domu, pomůže udržet váš domov čistý.

  Další informace získáte kliknutím na tento související průvodce, jak odstranit plíseň z venkovního nátěru.