Jak hubení škůdců ovlivňuje atmosféru? Nejlepší bezpečnostní tipy

Ekologicky uvědomělí lidé se mohou divit, jak kontrola škůdců ovlivňuje atmosféru. Účinky se liší podle toho, kolik přesně je ve vzduchu, takže si pojďme projít pár věcí, které potřebujete vědět.

Jak pesticidy ovlivňují vzduch?

Základní věda vám může říci, že když lidé aplikují pesticidy, nějaké malé částice nebo páry ve vzduchu se povalují ve vzduchu. Samozřejmě, když tyto drobné zbytky zůstanou ve vzduchu, mohou se rozšířit do okolních oblastí.

Pro tento jev existuje termín nazvaný unášení pesticidů. K tomuto jevu dochází, když částice ve vzduchu driftují do míst vzdálených od cílové oblasti, odtud název.

Unášení pesticidů bude pravděpodobnější, pokud je oblast větrná nebo má vysokou teplotu nebo nízkou vlhkost.

Někdy mohou dosáhnout vyšších výšek nebo se rozšířit do vzdálených míst. Ve skutečnosti vědci zjistili, že vzdušné částice nebo páry uvolněné v Asii se mohou dostat na americké západní pobřeží za týden.

Tyto vzduchem přenášené chemikálie mohou dokonce infiltrovat ekosystémy ve formě srážek, jako je déšť nebo sníh. Unášení pesticidů se může skládat ze dvou až dvaceti pěti procent aplikovaných pesticidů, takže můžete vidět, kolik jich může skončit v naší atmosféře.

Dalším relevantním pojmem, který stojí za zmínku, je volatilizace. Definice termínu je přeměna pevných látek nebo kapalin na plynné formy.

Podle těchto informací může těkání pesticidů způsobit značné množství úletu pesticidů.

Pokud půda pod ošetřenou oblastí pevně absorbuje pesticidy, mohlo by to snížit pravděpodobnost těkání. Faktory zasažené půdy, jako je obsah organické hmoty, vlhkost a textura, však mohou ovlivnit způsob těkání pesticidů.

Dalším pojmem k zamyšlení je tlak par. Tento termín znamená tendenci látky těkat nebo se vypařovat.

O tlaku par je třeba si pamatovat, že čím vyšší je tlak par pesticidu, tím je těkavější a samozřejmě tím větší je pravděpodobnost unášení pesticidu.

Jaké jsou účinky unášení pesticidů?

Když vzduchem proudí zbytkový pesticid, může to ovlivnit oblast, kde se pohybuje. Místa, jako jsou obytné oblasti, dětská hřiště, školy, zemědělská pole, venkovní divoká zvěř a dokonce i vodní plochy.

Dvě procenta, jak je uvedeno výše, až dvacet pět procent nebo zbytkové pesticidy v úletech se nemusí zdát tak špatné, ale úrovně rizika se mohou lišit.

Některé pesticidy mají minimální toxicitu, takže nezpůsobují mnoho škod. Ve vaší blízkosti se však mohou nacházet pesticidy, které mohou přinášet související rizika.

Několik zdravotních rizik, která jsou spojena s unášením pesticidů, může zahrnovat mimo jiné neplodnost, poruchy reprodukce, plicní onemocnění, rakovinu a neurovývojové poruchy u dětí.

Nedělejte si starosti; pokud se toho obáváte, zajistíme vám to. Zde je užitečný článek o tom, jak rozpoznat otravu pesticidy.

Nejenže jsou postiženi lidé a zvířata, ale dokonce i plodiny mohou trpět úletem pesticidů, pokud nebyly cílovými rostlinami. Unášení pesticidů by je mohlo učinit neprodejnými, pokud by byly vystaveny pesticidům, které nejsou registrovány na určitých typech plodin.

Jak se chránit v případě expozice?

Možná nebudete schopni kontrolovat, kde končí pesticidy. Přesto můžete kontrolovat preventivní a bezpečnostní protokoly během postupů kontroly škůdců.

  • Pokud aplikujete pesticid, omezte jej pouze na cílovou oblast.
  • Vyhněte se aplikaci v blízkosti vodních toků, jako jsou dešťové kanalizace, okapy, odvodňovací příkopy nebo povrchové vody. Pesticid by se mohl dostat do vodních zdrojů a zvýšit tak možnost těkání.
  • Zajistěte příznivé povětrnostní podmínky pro aplikaci pesticidů. Deštivé dny nejsou vhodné pro aplikaci pesticidu, zvláště pokud se provádí venku, protože vítr nebo déšť mohou odfouknout nebo smýt pesticid z cílových oblastí.
  • Nástroj, který jste použili, řádně opláchněte ošetřená místa, aby se pesticidy nerozšířily do dalších okolních oblastí.
  • Pokud používáte granulované produkty, smeťte veškerý přebytek, který přistál na chodníku, zpět do cílové oblasti.

Pokud máte pocit, že jste vy nebo někdo ve vašem okolí odhaleni, zde je několik tipů:

  • Okamžitě zastavte kontakt s aplikovaným pesticidem.
  • Svlékněte si oblečení a ještě je neperte. Nejprve je uložte do vzduchotěsné nádoby.
  • Umyjte jakoukoli část těla, která se dostala do kontaktu s pesticidem, mýdlem a vodou.
  • Pokud jsou zasaženy oči, vyplachujte studenou čistou vodou po dobu asi 10 až 15 minut. Okamžitě odstraňte kontakty, pokud jste je během aplikace nosili.
  • Mějte po ruce kontaktní informace o toxikologických centrech. Nikdy nevíte, zda nepotřebujete odborné konzultace.

Tyto tipy vám mohou zajistit, že nebudete příliš trpět kvůli unášení pesticidů. Pokud potřebujete více informací, zde je praktický průvodce, jaké jsou výhody a nevýhody hubení škůdců.

Závěr

Unášení pesticidů může být šílené. Uvědomění si toho, jak se pesticidy mohou šířit a ovlivnit oblasti kolem vás, vám může pomoci zjistit, co dělat, abyste ochránili sebe a své blízké před vystavením pesticidům.

Vědět, jak kontrola škůdců ovlivňuje atmosféru, je dobrý začátek. Uvědomění si toho, jak se pesticidy šíří vzduchem, vás udrží ve střehu, zvláště pokud jste to vy, kdo zahájí hubení škůdců.