V tomto článku zjistíte, jak dostat zápach plísně z kobercové výplně. Mluvíme také o vývoji plísní a procesu odstraňování plísní, takže čtěte až do konce!
Co je to kobercová výplň?
Polstrování je nezbytnou součástí vašeho koberce, protože poskytuje vaší podlaze extra ochranu. Díky bezpečnosti, kterou poskytuje, také prodlužuje životnost koberce.
Existují různé druhy kobercových výplní a níže si je projdeme:
1. Pěnová výplň
Jedná se o levný druh kobercové pěnové výplně. Je lehký, takže není tak odolný proti opotřebení.
Znamená to také, že se může po dlouhé době zploštit.
2. Rebond podložka
Rebond podložka je nejznámějším typem kobercové výplně. Je vyrobena z recyklované uretanové pěny, což znamená, že je přístupná.
Nevýhodou rebondové podložky jako kobercové výplně je však to, že ne všechno je vysoce kvalitním materiálem.
3. Výplň ze syntetických vláken
Tento typ výplně má vlastnosti odolné vůči plísním, díky čemuž je ideální pro sklepy. Materiál je prodyšný, což snižuje možnost hromadění plísní a plísní.
Co způsobuje zápach plísně na kobercové výplni?
Přirozeně příčinou zápachu plísní na kobercové výplni je růst plísní; ale jak to, že se tam vůbec rozrostla plíseň? To zjistíme v této části článku.
Za prvé, koberce jsou vysoce porézní, což znamená, že mohou absorbovat několik množství vlhkosti a vody. Díky této vlastnosti mají zvýšené riziko ustájení plísní a padlí.
Koberce jsou náchylné k poškození vodou. Ať už je poškození vodou způsobeno úniky, náhodným rozlitím nebo záplavami, materiál absorbuje vlhkost a vyvolává spóry plísní.
Další příčinou růstu plísní jsou zbytky jídla. Pokud neudržujete svůj koberec a kobercovou výplň dobře, plíseň se může volně udržovat z organických nečistot, které jste na koberci zanechali.
Chcete-li se dozvědět více o zápachu plísní, zde je článek o tom, jak dostat zápach plísní z prádla a jak dostat zápach plísní ze sklepa. Tyto články vám pomohou seznámit se s procesem odstraňování zápachu plísní.
Kroky, jak dostat z kobercové výplně zápach plísně
Pěnová část vycpávky bohužel nejvíce poškodí poškození vodou nebo růst plísní. Jeho odstranění je náročné a může dokonce vést k tvorbě plísní na podlaze.
Krok č. 1. Než se budete zabývat zápachem plísní, musíte nejprve vyřešit problém s poškozením vodou. Zbavení koberce organických nečistot by také pomohlo snížit pravděpodobnost růstu plísní a rychlého šíření do jiných částí domu.
Krok č. 2. Po ošetření poškození vodou nebo organického odpadu můžete nyní pokračovat v odstraňování růstu plísní. To je základní krok k odstranění zápachu plísní.
I když na koberec kontaminovaný plísní nanesete deodorant, zápach nikdy nezmizí, pokud houby neodstraníte.
Odstraňte koberec z místnosti a přesuňte jej ven. Ujistěte se, že pracujete na betonové podlaze venku a s dostatkem slunečního světla, které pomáhá při procesu schnutí.
Pokud to nemůžete udělat venku, izolujte koberec v místnosti, místo abyste přenášeli ostatní kusy nábytku do jiné místnosti.
K odstranění plísní můžete použít domácí produkty. Můžete použít například bílý ocet a jedlou sodu.
Nalijte nedestilovaný bílý ocet do čisté lahvičky s rozprašovačem a nastříkejte tekutinu na postižené místo. Nechte ocet na koberci pět minut.
Tip pro moudré, pach octa můžete zamaskovat přidáním pár kapek éterických olejů do směsi.
Poté nasypte jedlou sodu na octem nastříkanou část koberce, dokud oblast zcela nepokryje. Nechte tam jedlou sodu přes noc a druhý den ji vysajte.
Můžete také použít peroxid vodíku, pokud si myslíte, že zápach octa je pro vás příliš ostrý. K smíchání peroxidu vodíku a vody použijte poměr 1:2 a nalijte do rozprašovače.
Než směs nastříkáte na koberec, proveďte nejprve bodový test, protože může zabarvit. Nechtěli byste se vypořádat se změnou barvy na vrcholu problému s plísní.
Pokud neznečistí, pokračujte v postřikování plísní kontaminovanou směsí a nechte ji tam pět minut působit. Ujistěte se, že je koberec suchý; při sušení si můžete pomoci ventilátorem.
Krok č. 3. Nechte koberec přes noc a uvidíte, zda se plíseň vrátí další den. Pokud koberec neobsahuje houby, pokračujte v procesu odstraňování zápachu plísní.
Místo výměny kobercové výplně použijte deodorizační roztoky. Směs jedlé sody a octa má již deodorační schopnosti.
Pokud však nepomohou se zápachem plísně, který uvízl hluboko na koberci, můžete použít OdorKlenz Subfloor Treatment Kit.
Závěr
Proces odstranění zápachu plísní se vždy provádí ve spojení s odstraněním příčiny rozvoje plísní a odstraněním růstu. Nikdy to není jen o tom, „jak dostat zápach plísně z kobercové výplně“.
Kromě toho musíte přijmout preventivní opatření, abyste zajistili, že tyto problémy nebudete muset v budoucnu řešit.