Hubení škůdců 101: Je lepší hubení nechemických škůdců?

Je lepší použít nechemickou hubení škůdců ve vaší domácnosti, budově nebo farmě? To zjistíme prostřednictvím tohoto článku.

Hubení škůdců zahrnuje dvě různé metody, chemickou a nechemickou. Oba způsoby mají své výhody a nevýhody, které vám mohou pomoci při rozhodování, který z nich byste raději použili.

Co je nechemická hubení škůdců?

Nechemické ošetření proti škůdcům je přirozený způsob ochrany proti škůdcům bez použití toxinů nebo chemikálií. Většina nechemických ošetření je zcela založena na organických a domácích lécích.

Regulace škůdců přirozeným způsobem závisí čistě na použití bylin a rostlin. Jeho hlavní výhodou je snížená expozice chemikáliím, tedy snížení rizika zdravotních problémů a menší až žádné poškození životního prostředí.

Citronella je jedním z příkladů přírodních prostředků na hubení škůdců. Je to bylina používaná k odstranění komárů, much, potkanů ​​a dalších škůdců na vašem místě.

Pokud porovnáte citronelu z komárů a chemický sprej na hubení škůdců, je ve skutečnosti účinnější, protože pomáhá lépe snižovat populaci škůdců. Navíc je bezpečnější a nemá žádné nepříznivé účinky na vaše zdraví.

Dalším prostředkem je přírodní odpuzovač mravenců. Účinně hubí mravence a může zahrnovat mátu, okurku, hřebíček, skořici, kávovou sedlinu, kajenský pepř a tak dále.

Při aplikaci přirozené ochrany proti škůdcům se používají různé metody, jako jsou zemědělské techniky, organické oleje a geneticky modifikované organismy. Geneticky modifikované verze organismů poskytují svá vlastní různá použití prostřednictvím změny svých genů podle požadovaného přínosu.

Pro více informací se můžete podívat na tuto komplexní příručku o tom, co je organická kontrola škůdců.

Metody nechemické kontroly škůdců

Kontrola škůdců není příležitostná praxe, ale rutina. Zde jsou některé z přirozených metod, které se snadno používají, ale budou vyžadovat, abyste s nimi byli konzistentní a vytrvalí.

1. Dohled

Zjednodušeně řečeno, tato metoda je pečlivé sledování vašeho domova nebo vašich rostlin. Invaze škůdců neproběhnou ze dne na den a lze jim předejít častou kontrolou.

2. Obvodové odplevelení

Plevel je hostitelem běžných hmyzích škůdců, takže když je ve vaší oblasti malý nebo žádný plevel, je pravděpodobné, že k zamoření škůdci nedojde.

3. Klasická příprava půdy

Většina vajíček, kukel a larev škůdců pochází z půdy. Dostatečná příprava půdy může pomoci snížit šance na zamoření a drasticky snížit populaci těch stávajících.

Výhody a nevýhody nechemické ochrany proti škůdcům

Při použití nechemické ochrany proti škůdcům můžete získat několik výhod. Tady jsou některé z nich.

 • Nechemická hubení škůdců je nejlepší způsob, jak se vypořádat se škůdci, aniž by člověku způsobil infekci nebo kožní alergii.
 • Přirozená ochrana proti škůdcům vyžaduje minimální úsilí, protože se snadno aplikuje a nevyžaduje pomoc odborníků na hubení škůdců.
 • Nechemická kontrola škůdců je nákladově efektivní a bude zahrnovat pouze méně přísad.
 • Pokud jde o plodiny, používání přírodních pesticidů účinně pomáhá jejich lepšímu růstu přirozeným způsobem a bez použití jakýchkoli toxinů.
 • Používání přírodních produktů a prostředků na hubení škůdců nemá žádný nepříznivý dopad na zdraví lidí a zvířat.
 • Nechemická ochrana proti škůdcům nemá mnoho nevýhod. Jedinou nevýhodou je, že je někdy méně efektivní.

  Přírodní metody také obvykle vyžadují více času a úsilí. Výsledky se často shromažďují déle.

  Výhody a nevýhody chemické ochrany proti škůdcům

  Výhody

  Na rozdíl od přírodní metody se při chemické kontrole škůdců používají chemikálie. Tento typ metody vám může poskytnout následující výhody:

 • Chemické produkty obvykle poskytují účinnější výsledky.
 • Chemická ochrana proti škůdcům má vysokou tendenci zabíjet konkrétní škůdce bez jakéhokoli zpoždění.
 • Chemické pesticidy jsou vysoce účinné a mohou snížit populaci škůdců při prvním ošetření.
 • Na rozdíl od přírodních metod vám použití chemikálií umožní přesně zacílit na konkrétní oblasti.
 • Nevýhody

  Na rozdíl od nechemické ochrany proti škůdcům má chemické ošetření jen málo nevýhod.

 • Používání chemických pesticidů a dalších produktů může podpořit evoluci. Stimuluje vývoj odolnosti vůči chemikáliím, čímž se škůdci po určité době stávají imunními vůči pesticidům.
 • Chemická ochrana proti škůdcům může vyvinout šanci na obnovu, protože chemické pesticidy ovlivňují životní prostředí a narušují organickou kontrolu škůdců.
 • Chemikálie mohou uvolňovat POP (perzistentní organické polutanty), které jsou extrémně škodlivé pro necílové organismy. Může také ovlivnit člověka tím, že způsobí problémy endokrinnímu systému, neplodnost nebo způsobí rakovinu.
 • Bez ohledu na metodu je kontrola škůdců stále rizikem. Zde je článek o tom, jaké jsou některé nízkorizikové pesticidy v boji proti škůdcům, abyste měli bezpečnější možnosti.

  Závěr

  Jak chemické, tak nechemické metody hubení škůdců vám poskytují řešení vašich problémů se škůdci. Mají však také své vlastní nevýhody, které musíte vzít v úvahu.

  S tím je odpověď na otázku „je lepší nechemická kontrola škůdců?“ bude záležet na vašich preferencích a věcech, které jste ochotni přistoupit na kompromis. Jedna věc je jistá, vaše zdraví a bezpečnost by měly být vždy vaší nejvyšší prioritou.