Co způsobuje zápach plísně a jak jej minimalizovat 3 způsoby

Mikrobiální těkavé organické sloučeniny způsobují zápach plísně. Pokud jsou MVOC vnímány pozitivně, mohou se také stát indikátory růstu plísní nebo plísní.

Pokud jste si někdy položili otázku: „Proč můj dům páchne plísní“, pak pravděpodobně víte, že odpověď zní, že plíseň ve vaší oblasti je.

Tento příspěvek vám poskytne hlubší vysvětlení této záležitosti jako spojení s příčinou zápachu plísní. Budete však vědět, co je plíseň jako první a kde obvykle roste.

Poté se naučíte minimalizovat mikrobiální těkavé organické sloučeniny pouze třemi způsoby. Nyní můžete pokračovat ve čtení!

Co je plíseň?

Agentura pro ochranu životního prostředí Spojených států amerických rozlišila plíseň a plíseň. Protože hlavním tématem tohoto příspěvku je plíseň, zaměříme se na to.

Zvláštním druhem houby je podle zmíněné agentury také padlí. Obecně se to týká růstu plísní plochým způsobem.

Plíseň byla popsána jako raná plíseň. Je to proto, že plíseň je vnímána pouze jako drobné spory, které nepronikají povrchy, a ještě ne jako nahromaděná plíseň.

Existují pouze dva druhy padlí – plíseň a prachová. Tyto dva lze identifikovat podle jejich barvy a místa, kde se nacházejí.

Plíseň obvykle začíná jako žluté skvrny, které nakonec zhnědnou. Ty jsou běžně vidět na plodinách, jako jsou brambory a hrozny.

Na druhé straně je padlí vidět u kvetoucích rostlin. Jsou to bílé nebo šedé skvrny, ale časem se stanou černými nebo žlutohnědými.

Kde roste plíseň?

Věděli jste, že padlí roste na zemědělských plodinách a padlí roste na rostlinách. V této části příspěvku vysvětlíme, kde se plíseň vyvíjí.

Venkovní růst

I když je ve venkovních prostorách více slunečního záření a dostatečná cirkulace vzduchu, plíseň se tam stále může množit. Vlhkost je jedním z faktorů, který může způsobit vznik plísní.

Pokud například přijde déšť a váš venkovní nábytek je vystaven dešťové vodě, stává se náchylným k plísním. Zhorší se, pokud zůstane mokrý po delší dobu.

Pokud náhodou zažijete tento venkovní růst plísní, zde je článek o tom, jak odstranit plíseň z venkovního dřevěného nábytku, který vám pomůže.

Nemůžete dovolit, aby vaše hosty vítal nepříjemný zápach, že? Nyní pojďme k vnitřnímu růstu padlí.

Vnitřní růst

Měli byste také chránit své vnitřní vybavení před plísní. Koberce, skříně, myčky a dokonce i vaše pračky jsou jen některé z domácích materiálů, o které se musíte dobře starat.

Dům, který nemá dobrou cirkulaci vzduchu a je stále vlhký, může narazit na tento neobvyklý problém. Abyste předešli takovým situacím, ujistěte se, že pravidelně čistíte svůj domov, udržujte jej v suchu a instalujte vzduchové ventilátory.

Vnitřní plíseň má horší vůni, protože ty jsou obsaženy. Nedovolte, aby tím trpěla vaše rodina.

Proč plíseň voní?

Ať už je to vnitřní nebo venkovní, prach nebo prach, důvod, proč plíseň zapáchá, je stejný. Je to kvůli mikrobiálním těkavým organickým sloučeninám.

MVOC se skládají z více než 200 sloučenin, ale nejsou omezeny na ně. Ty se tvoří během procesu metabolismu plísní a plísní.

Čím více se plíseň aktivně rozvíjí, mikrobiální těkavé organické sloučeniny vytvářejí zápach. Tento zápach je popisován typicky jako zatuchlý a štiplavý.

Měli byste to zvážit, pokud máte podezření na růst plísní v oblasti kvůli zápachu. Existuje způsob, jak zjistit, zda jsou ve vašem vzduchu MVOC.

Testování VOC a mVOC je zásadní pro udržení kvalitního vzduchu ve vašem domě. Dozvíte se o něm více a proč byste jej měli využít, když navštívíte odkaz.

Jak snížit MVOC?

1. Odstranění plísně

Jednou z prvních věcí, které můžete udělat, abyste odstranili přítomnost mikrobiálních těkavých organických sloučenin, je zbavit se jejich zdroje – plísní a plísní.

2. Nainstalujte vzduchovody

Měli byste ve svém domě nainstalovat vzduchové kanály, aby se zabránilo zadržování vzduchu. S těmito pomůže filtrovat vzduch a změnit jej na nový čerstvý.

Pro některé musí být vzduchové kanály drahé. Díky tomu stačí jednou za čas otevřít systémy rekuperace vzduchu, jako jsou okna a dveře.

Mezitím, pokud již máte nainstalované vzduchové kanály, nezapomeňte je vždy vyčistit, abyste zabránili kontaminaci nečistotami.

3. Použijte syntetickou podlahu

Namísto koberců je velmi vhodné použít syntetický podlahový systém. Díky tomu se nebudete muset bát, že nevyměníte podlahu.

Koberce vyměňte co nejdříve, abyste se vyhnuli plísním a zatuchlému zápachu. Syntetické jsou mnohem dostupnější než autentické koberce.

Závěr

Je snadné rozlišit, proč dům páchne plísní, ale vědět, co způsobuje zápach plísní, je těžké. Určitě to může být matoucí.

Téma mikrobiálních těkavých organických látek je složité. Tyto věci je však nutné pochopit, zejména pro majitele domů a budov.