Co způsobuje plísně v bytech? 7 běžných faktorů ke kontrole

Spoustu lidí zajímalo, co způsobuje plísně v bytech. Zde jsme sestavili věci, které potřebujete vědět o plísni ve vašem bytě.

Výhody bydlení v bytovém domě jsou četné. Přesto s tolika lidmi žijícími v jednom prostoru může dojít k nehodám, které vedou k napadení plísní.

Trvalý únik například ze střešního bazénu může kaskádovitě spadnout o mnoho úrovní, což vede k významnému napadení vnitřními plísněmi. Alternativně přeteče záchod nebo vana v jednom bytě a způsobí škody vodou v jednotkách pod nimi, zejména pokud není povodeň rychle zvládnuta.

Plísním se daří ve vlhkých zdech, stropech a podlahách. Na druhou stranu plísně mohou způsobit značné strukturální poškození i zdravotní problémy a alergie.

Jak poznáte plíseň?

V určitém okamžiku jste pravděpodobně viděli, jak kousek chleba zplesnivěl. Vývoj plísní se v tomto stavu obvykle jeví jako jasně zelené skvrny, které si snadno všimnete.

Nicméně napadení plísní v bytě se tímto způsobem obvykle neprojevuje. Naproti tomu černá plíseň je pravděpodobnější než plíseň zelená.

Plíseň se obvykle projevuje jako shluky černých teček na stropech a stěnách a také pod umyvadly. Růst plísní se také může objevit jako odbarvené povrchy, jako je část vaší stěny nebo stropu, která vypadá, jako by byla poškozena vodou a neodpovídá zbytku.

Mějte na paměti, že smrtící plíseň není vždy patrná. Měli byste mít podezření na napadení plísní, pokud váš byt začne ošklivě zapáchat – zejména jako zatuchlý vzduch.

Problémy s plísněmi mohou být také na vině, pokud náhle začnete mít zdravotní potíže.

Běžné příčiny plísní v bytech

1. Vadné kuchyňské nářadí a spotřebiče

Mezi nejčastější příčiny plísní v bytových komplexech patří vadné kuchyňské spotřebiče. Vzhledem k tomu, že vodovodní potrubí je často zakopané, pomalé úniky z výrobníků ledu, ledniček a myček nejsou hlášeny.

Pravděpodobně je to velká nepříjemnost, když si všimnete problému, který je obvykle indikován zápachem nebo skvrnou.

2. Prádelny v suterénu

V suterénu několika budov je společná prádelna nebo prádelna, což je v pořádku. Časté jsou však také sklepní sklady obsahující krabice na bázi celulózy a další materiály, na kterých plísně rády rostou.

Plíseň se může tvořit v každém sklepě kvůli vlhkosti způsobené prádlem.

3. Vadné vodovodní potrubí a prasklé potrubí

Prasknutí potrubí je nejhorší noční můrou budovy. Dokáže vylít tisíc galonů vody na chodbu a schodiště, stejně jako na stěny, podlahy a stropy.

Prasknutí jediného potrubí nebo netěsnost vodovodního potrubí může způsobit zkázu v desítkách bytů a veřejných prostranství.

4. Parní potrubí

Parní potrubí a zastaralé radiátory, zejména ve starších budovách, často unikají za stěnami nebo stropy, které zůstávají neobjevené. Vzhledem k tomu, že úniky páry jsou často skryté, poškození a vývoj plísní mohou být týdny nebo měsíce nezjištěny.

Zatuchlý zápach na druhou stranu ukazuje na přítomnost plísní.

5. Ukazování a exteriéry budov

Dalším způsobem, jak voda prosakuje, je špice nebo betonová malta obklopující cihly a okna, typická ve starších bytových domech. Dešťová voda může proniknout do konstrukce z boku a zachytit se ve vnějších stěnách kvůli poškozeným stavebním dílům.

Odtud se vyvíjí plíseň a ve chvíli, kdy si něčeho všimnete na zdi svého bytu, můžete se vsadit, že na druhé straně je toho mnohem víc.

6. Terasové vpusti

Odtoky se ucpávají listím a jinými odpadky. Když k tomu dojde, jediným místem, kam může voda putovat, je přilehlá rezidence.

Voda si najde cestu k nejslabšímu vstupnímu bodu, který může být kdekoli. Bez důkladného testování je to těžké říct, takže pokud máte terasu, ujistěte se, že jsou vaše odtoky čisté.

7. Sila a ploché střechy

Plochá střecha je skutečně receptem na katastrofu. Ploché střechy jsou typické pro bytové domy, i když se mohou časem zhoršit a propadnout.

Navíc, pokud nejsou správně konstruovány, nebudou prolévat vodu tak dobře, jak by měly. Voda pak střechou prosakuje do níže položených bytů.

Vodní sila (nádrže na vodu) na střechách, které také prosákly nebo praskly, mohou mít za následek velké záplavy v bytech pod nimi.

Proč je plíseň tak nebezpečná?

Plíseň, pokud se neléčí, může způsobit vážné onemocnění. I když plíseň ve svém bytě nevidíte, mohou spóry pronikat vzduchem a způsobovat příznaky, které připomínají alergie nebo ošklivé nachlazení: svědění, pálení očí, ucpaný nos a sípání.

Expozice plísním může být nebezpečnější, pokud máte již existující onemocnění, jako je astma nebo plicní onemocnění, a proto je důležité zjistit příznaky růstu plísní a problém co nejdříve řešit.

Můžete si přečíst tento článek o tom, co může plíseň udělat s dítětem a jak zabránit plísni kolem oken, kde najdete další opatření a řešení plísní.

Závěr

Plísně jsou skutečně vážným problémem, který bychom neměli přehlížet. Máte-li podezření, že váš byt má plíseň, rychle zasáhněte, než vaše zdraví utrpí vážnou poruchu.

Doufáme, že jsme vám poskytli všechny informace, které potřebujete, abyste věděli, co způsobuje plísně v bytech.