Co je to lednička na víno? Jeho 4 úžasná použití!

Zajímá vás, co je to lednička na víno? Většina z vás si možná myslí, že lednice na víno jsou vyrobeny jen pro ty tvrdé fanoušky. Ale ne, tento spotřebič je vyroben tak, aby zachoval vůně a chutě vína.

Na rozdíl od skříněk, kde si lidé obvykle sbírku vína uchovávají, vinotéka je nenechává náchylné k vlhkosti, kolísajícím teplotám a přímému světlu, a tím zlepšuje chuť.

Není také ideální pro vkládání vín do chladničky ve vaší kuchyni, protože jsou obvykle chladnější při teplotě přibližně 38 stupňů F. Odpovězme tedy na vaši otázku, co je to lednička na víno.

Chladiče vína vs. chladničky na víno

Možná budete také chtít znát rozdíl mezi těmito dvěma. Chladnička na víno je obvykle větší než chladnička na víno. Využívá totiž kompresního chlazení, takže je ideální do teplejších místností a větších sbírek. Na druhou stranu vinné chladiče využívají termoelektrické chlazení, a proto jsou obecně tišší.

Co jsou vinné chladničky vs. běžné lednice?

Co je tedy lednička na víno? Už víte, co to znamená. Že jo? Věc se má tak, že vinný chladič se liší od běžné lednice v různých aspektech, včetně následujících:

Aspekt č. 1. Teplota

Teplota je pro skladování vína důležitá. Ideální teplota při skladování vína je kolem 45–65 stupňů Fahrenheita-naopak pravidelné lednice začínají v průměru od 40 stupňů a níže.

Aspekt č. 2. Vibrace

Jelikož běžné chladničky mají kompresory a motory, jemně vibrují. Vibrace narušují proces zrání vína, a tím ovlivňují celistvost vína.

Více než ideální teplota pro vína, chladničky na víno zajišťují, že jsou stále uvnitř. Přestože je kompresory také pohánějí, jsou navrženy s integrovaným systémem, který absorbuje vibrace. To také minimalizuje otřesy, stejně jako řezy, snížení hluku.

Aspekt č. 3. Kontaminace

Lidé milují víno pro jeho bohaté a plné chutě. Pokud ji však vložíte do běžné lednice, náznaky chilli nebo jakéhokoli jiného zbytku uvnitř mohou ovlivnit vůni nebo dokonce chuť vína.

Chladničky na víno ale dokážou udržet určitou úroveň vlhkosti. Proto zátky zůstanou vlhké a nepropustné.

Naopak běžné lednice jsou speciálně navrženy tak, aby potlačovaly vlhkost. Díky tomu se zátky mohou zmenšit a nechat pach proniknout do vašeho vína, což ovlivní jeho přirozenou chuť.

4 výhody vinných lednic

Pojďme se podívat na některé výhody, které s ledničkami na víno přicházejí.

Výhoda č. 1. Levnější

Mít vinotéku je relativně levnější než pořízení vinného sklepa, protože ten vyžaduje největší výkon k udržení úrovně vlhkosti a teploty.

Výhoda č. 2. Chraňte před nežádoucími nebo nepříjemnými pachy

Vůně lednice ve vaší kuchyňské kabině nepříznivě ovlivňuje víno. Vzhledem k tomu, že běžné lednice postrádají vlhkost, víno přijme chutě a pachy z lednice. Díky tomu bude vaše víno nechutné.

Výhoda č. 3. Víno zůstane déle čerstvé

Víno je náchylné ke změnám teploty, takže pokud je váš dům příliš horký nebo studený, je velká šance, že víno ztratí svou chuť. Pravidelné lednice mohou vytlačit vlhkost a snížit teplotu. Vinné sklepy a lednice jsou ale jiné. Postupně snižují teplotu a udržují ideální vlhkost vína.

Výhoda č. 4. Ekologické

Je dobré investovat do něčeho, jako je vinotéka, pokud vám jde zejména o životní prostředí. S touto konkrétní ledničkou ušetříte energii ve svém domě. To zase chrání životní prostředí.

Podle New Air také chladničky na víno nemají nebezpečné emise. Proces chlazení v podstatě neobsahuje žádné nebezpečné chemikálie. Chlazení je ještě jednodušší pomocí kovové tyče při výměně tepla mezi vnějším prostředím a vnitřními komorami.

S ohledem na to je získání lednice na víno ekologičtější volbou ve srovnání s jinými alternativami dostupnými na trhu.

Časté dotazy

V této sekci získáte odpovědi na nejčastěji kladené otázky týkající se vinných ledniček.

Otázka č. 1. Jak se liší vestavné od volně stojících chladičů vína?

Vestavěné vinotéky mají být zabudovány do skříní nebo stávajících pultů, zatímco volně stojící vinotéky jsou speciálně navrženy tak, aby stály samostatně.

Otázka č. 2. Mám si pořídit kompresor nebo termoelektrický chladič vína?

Pokud máte pouze méně než dvě vinotéky, chtěli byste mít samostatně stojící chladič vína. Díky tomu je lepší volbou termoelektrický. Pokud ale necháte chladič vína v teplejší místnosti a budete mít větší sbírky, bude lepší volbou vinotéka s kompresorovou základnou.

Většina vestavěných chladičů na víno je navíc poháněna spíše kompresory než termoelektrickými.

Otázka č. 3. Mohu použít svou vinotéku k uložení dalších nápojů?

Obecně vinotéky nemohou nabídnout teploty nižší než 46 stupňů Fahrenheita. K tomu se doporučuje pořídit si tradiční lednici nebo chladič nápojů, pokud v ní hodláte uchovávat jiné nápoje.

Je to zábal!

Nyní víte, co je lednička na víno a jak se liší od běžných chladniček a vinoték. Také se seznámíte s výhodami chladničky na víno doma. Naštěstí výše zmíněné informace živí vaši zvědavost ohledně chladičů vína.