Co je to cívka na klimatizaci? 4 Neočekávaný rozdíl mezi každým typem!

Zajímá vás, co je to cívka na klimatizaci? Vzhledem k tomu, že v některých zemích je téměř léto, možná se budete chtít začít učit základy AC. Děkujeme klimatizačním cívkám, které jsou zodpovědné za to, že váš pokoj bude chladný a pohodlný.

Nejdůležitější proces se děje kolem těchto komponent a právě tam fungují chladiva.

Nyní existují dva typy cívek, a to jsou výparníky a kondenzátory. A dozvíme se o nich samostatně, protože cívky jsou souhrnný termín a oba mají své vlastní funkce, kterým musíte rozumět. Bez ohledu na to je péče o tyto cívky zásadní, ale důležitější je naučit se, co dělají, a jejich rozdíly.

Pokud se chcete dozvědět více o cívkách vašeho AC, jste na správném místě, protože vám tento článek pomůže. Takže čtěte dál!

Rozdíly mezi cívkou výparníku a cívkou kondenzátoru na klimatizaci

Než začnete s klimatizací, musíte nejprve porozumět používání jedné z jejích důležitých částí. Cívky ve vašem kondenzátoru a výparníku hrají klíčovou roli při provozu vaší klimatizace.

Pokud jeden z nich nefunguje, možná budete muset uvažovat o koupi nového. Protože je to zásadní, pomůžeme vám pochopit použití těchto cívek a jak ovlivňují zdraví vašeho systému střídavého proudu. Shromáždili jsme informace o tom, co je to cívka na klimatizaci? Zde jsou:

Rozdíl č. 1. Umístění a vzhled

Vaše výparníková cívka, běžně známá jako jádro výparníku klimatizace, je částí systému zodpovědnou za absorpci tepla z chladiva. To znamená. Je zdrojem chladného vzduchu. Tato součást se obvykle nachází uvnitř nebo v blízkosti vzduchového manipulátoru, v blízkosti ventilátoru. Protože tyto kovy dobře vedou teplo, jsou výparníkové cívky vyrobeny z mědi, oceli nebo hliníku.

Kondenzátor pro vaši klimatizaci je umístěn v obrovské čtvercové jednotce mimo váš domov. Ačkoli termín „kondenzátorová jednotka“ označuje celou jednotku, skládá se z několika komponent. Mezi tyto součásti patří kondenzátorové trubky a žebra, kompresor, ventilátor a měděné potrubí a ventily a spínače.

Rozdíl č. 2. Účel

Jaký je význam cívek výparníku a kondenzátoru? Jsou zodpovědné za odlišné aspekty chladicího cyklu. Nejprve si promluvme o cívkách výparníku.

Jak již bylo řečeno, cívka výparníku je umístěna na vnitřní straně vzduchotechniky vašeho domova. Jeho úkolem je udržovat chladivo dostatečně chladné, aby mohlo přijímat teplo. Trubky vypadají jako písmeno „U“ a jsou uspořádány do panelů.

Konstrukce je navíc vyrobena z kovů, které mají schopnost vést vysoké teplo. Proto má ventilátor ventilátoru AC schopnost chladit freon, což mu umožňuje zůstat chladný a absorbovat přebytečné teplo. Chladivo je následně stlačeno, přeměněno na plyn a vytlačeno z vnějšího kompresoru.

Měli byste provádět správnou údržbu vašich AC součástí, aby byly čisté a funkční. A také umožnit výskyt přenosu tepla. Na druhé straně je úkolem kondenzátorové cívky rozptýlit teplo ze stlačeného chladiva mimo váš domov.

Chladivo se transformuje z plynu na kapalinu, jakmile je teplo odváděno expanzním zařízením klimatizace, zatímco chladivo se vrací do cívek. A pak se ochladí, shromáždí více přebytečného tepla a vyčerpá ho ven. Proces odesílání teplého vzduchu z vašeho domu zůstává, když je klimatizace spuštěná. Výparník a kondenzátorové cívky pracují společně a ochlazují váš domov.

Cívka výparníku by tedy byla k ničemu bez kondenzační cívky k dokončení druhé části chladicího cyklu.

Rozdíl č. 3. Možné problémy v komponentě

Zásadní rozdíl mezi výparníkem klimatizace a cívkami kondenzátoru spočívá v tom, že je kondenzátor umístěn venku a vystaven povětrnostním vlivům, pokud jde o údržbu. Na povrchu cívek se může shromažďovat navátý prach a špína a materiál jako padající listí a posečené trávy.

Cívky kondenzátoru však zřídka způsobují plísně, protože nevytvářejí kondenzační vlhkost jako cívky výparníku. Na druhé straně je výparníková cívka ve většině systémů uzavřena ve vzduchovém manipulátoru. Běžnému kutilovi proto nemusí být snadno přístupný.

Protože je cívka výparníku neustále vystavena proudu vzduchu cyklovanému dmychadlem, může se hromadit prach a nečistoty. Kromě toho, když částice ve vzduchu vytvářejí povlak na povrchu cívek, účinnost kritického přenosu tepla ze vzduchu do chladiva se sníží.

V důsledku toho, že systém běží déle „zapnuté“ cykly, aby odpovídal nastavení termostatu, může to mít za následek nedostatečný výkon chlazení a zvýšené provozní náklady. Kontaminace plísní je dalším problémem, který je pro výparníkovou cívku jedinečný. Mezi malými částicemi pohybujícími se HVAC je systémový proud vzduchu spící spory plísní.

Rozdíl č. 4. Údržba

Výparníková cívka ve většině systémů je uzavřena ve vzduchovém manipulátoru. Běžnému kutilovi proto nemusí být snadno přístupný. Na druhou stranu každoroční údržba certifikovaným odborníkem na vzduchotechniku ​​zahrnuje kontrolu a čištění cívek, aby se odstranil prach a špína.

Pokud je objeven růst plísní, technik dezinfikuje cívku výparníku a kondenzační odkapávací misku pod cívkou biocidy schválenými EPA. Zapnutí elektřiny na venkovní jednotku a odpojení cívky zahradní hadicí jednou za rok je vynikající pro udržení účinnosti cívky kondenzátoru.

Kromě toho byste měli zkontrolovat horní mřížku ventilátoru, zda není poškozena padající končetinou nebo jinými předměty. Nakonec musí mít venkovní kondenzátorová jednotka na všech stranách otevřený prostor, aby vzduch mohl volně proudit do větracích otvorů přívodu cívky.

Závěrečné poznámky

Tím je tento článek zakončen, co je to cívka na klimatizaci? Před prováděním údržby nezapomeňte znát informace o určité části vašeho AC. To by zajistilo, že budete vědět, jakou část AC opravujete. Nyní, když máte základní znalosti o cívkách výparníku a kondenzátoru, vám to přijde vhod, když se při čištění okenní klimatizace setkáte s těmito částmi.