Co je autologní dárcovství krve? Jeho 3 úžasné metody!

Chcete vědět, co je to autologní dárcovství krve? Označuje se jako intraoperační záchrana krve nebo buněčná záchrana. Jedná se o unikátní krevní transfuzi, protože krev pochází od stejného pacienta.

Během operace má pacient nebo jeho rodina možnost nechat si nastavit přístroj tak, aby zachraňoval jakoukoli krev, která se vylije a je zpracována nebo „vyčištěna“, aby mohla být podána zpět pacientovi.

Využívá se především u těch závažných operací se značným rizikem výrazného krvácení, které by mohlo pacientovi způsobit život nebo trvalé následky, které by mohly ovlivnit kvalitu jeho života. Nebojte se; tento článek to vysvětlí v několika jednoduchých krocích. Budeme také diskutovat o tom, jak se liší od běžného dárcovství krve. Konečně budete schopni porozumět výhodám a nevýhodám tohoto druhu dárcovství krve a kde může být přínosem pro ty, kteří čekají operaci.

Většina lidí o tomto typu dárcovství krve neví, dokud brzy neočekávají operaci. Je tedy dobré o tom vědět předem. Tento článek vás krok za krokem provede tím, jak funguje a proč je to spolehlivá metoda. Pokračujte ve čtení.

Jaký je rozdíl mezi autologní a alogenní krevní transfuzí

Alogenní krevní transfuze je, když krev pochází od nepříbuzného/anonymního dárce. Alogenní krevní transfuze je standardním typem krevní transfuze provozovaným v centrech pro dárcovství krve. Když darujete trochu krve, kterou budete podávat cizí osobě, ke které nemáte žádný vztah, nazývá se to alogenní krevní transfuze. I když je to pečlivě kontrolováno před podáním infuze a podstoupí několik krevních testů, aby se ujistil, že krev pacientovi žádným způsobem neublíží, stále existuje riziko přenosu infekce.

Jak získám autologní darování krve?

Co je tedy autologní dárcovství krve? Aby pacient mohl podat autologní krevní transfuzi, měl by nejprve provést autologní darování krve. K tomu dochází před zahájením operace, kdy bude pacientovi odebrána krev, která bude v případě potřeby kdykoli během operace podána transfuzí. Zde je několik požadavků na autologní darování krve.

#1. Lékařský předpis

Nemůžete žádat o autologní darování krve; stejně jako každá jiná krevní transfuze, musíte nejprve získat lékařský předpis. Věk pacienta by neměl být překážkou pro někoho, kdo chce autologní darování.

#2. Hodně zdraví

Pacient by samozřejmě měl být v celkově dobrém zdravotním stavu, aby mohl podstoupit darování krve. Po dobu, kdy ztratí procento krve, se budou cítit o něco slabší. Nesmí mít také žádné aktivní krví přenosné infekce, protože to představuje značné riziko šíření. Může to také znamenat, že pokud má pacient aktivní infekci nebo nějaké srdeční komplikace, nemůžete darování krve podstoupit. Když je pacient křehký, mohou mu být předepsány doplňky železa. Jejich počet hemoglobinu by měl splňovat kritéria potřebná k tomu, aby někdo daroval krev.

#3. Období

Toto rozhodnutí udělejte předem, protože nemůžete darovat během 72 hodin zbývajících do operace. Vzhledem k tomu, že budete potřebovat lékařský předpis a potvrzení, že jste v dobrém zdravotním stavu, budete potřebovat značné množství času, abyste to přijali.

#4. Informujte se o své operaci

Pokud lékař zjistí, že váš typ operace má mnohem menší riziko nutnosti nouzových krevních transfuzí, autologní darování krve nemusí být nutné. Krev navíc z autologního dárcovství krve je vyřazena z důvodu bezpečnostního protokolu; proto se pečlivě počítá, zda jej pacient bude potřebovat nebo ne.

Jaké jsou metody autologní krevní transfuze

Existují různé metody autologních krevních transfuzí. Použité metody závisely na tom, čemu se pacient přizpůsobuje, pokud to lékař považuje za vhodné. Zde jsou různé metody.

#1. Předložte autologní transfuzi

Odběr krve začíná asi 3 až 5 týdnů před operací. V závislosti na jednotkách odebraných během této doby bude celkové nasbírané množství přibližně 1-2 litry.

#2. Intraoperační akutní normovolemická hemodiluce

Tato metoda vyžaduje odběr krve na operačním sále, přesněji v anesteziologické oblasti, před oficiálním zahájením operace. To se používá hlavně u pacienta, u kterého byla predikovaná ztráta krve, asi 1-1,5 litru.

#3. Záchranná autologní transfuze

Tato metoda autologní transfuze se provádí během operace. Se souhlasem pacienta nebo opatrovníka pacienta se krev ztracená během operace odebírá do k tomu určené centrifugy. To pak bude krev filtrovat, dokud nebude připravena k podání zpět pacientovi.

Závěr

Nyní víte, co je autologní dárcovství krve a proč se liší od běžně známého alogenního dárcovství krve. Tento článek vám pomohl pochopit tyto dva typy. Děkuji za přečtení! A oh, možná si budete chtít přečíst související články; vědět, co jíst před darováním krve a co jíst po darování krve.