Co je aferézní dárcovství krve? Úžasná fakta, která je třeba vědět!

Jste unavení, uvízlí ve snaze pochopit, co je aferézní dárcovství krve? A stejně na to nedostaneš odpověď. No, jsme tu, abychom vám pomohli! Aferéza je typ dárcovství krve, při kterém se složky krve líbí; krevní destičky, plazma, červená krev, železo nebo bílé krvinky.

Jak všichni víme, dárcovství krve je život zachraňující proces. Darování krve a orgánů může zachránit životy mnoha lidí, abychom tuto skutečnost zopakovali a zdůraznili.

No, o tomto tématu je toho hodně co vědět. Níže jsme psali vše o dárcovství aferézou. Pokud tedy chcete vědět vše o dárcovství krve aferézou, zůstaňte s námi v kontaktu na konci tohoto článku.

Proces dárcovství krve aferézou

Při aferézním dárcovství se z těla odebere plná krev dárce a přidá se do zvláštního přístroje známého jako „buněčný separátor. Krev se točí do přístroje, aby oddělila všechny složky krve; odebírá se složka krve, která je potřebná pro darování. do drahých, kvalitních plastových tašek.

Odebírají se pouze požadované složky, zbytek krve (červené krvinky, bílé krvinky a plazma) se vrací do těla dárce vpichem jehly.

Co je aferézní dárcovství krve? Darování krevních destiček aferézou produkuje mnoho krevních destiček v těle příjemce ve srovnání s krevními destičkami produkovanými při šesti odběrech krve. Dárcovství krve Apheresis tak pomáhá udržovat imunitní systém pacienta. Z dárcovství krve aferézou profitují pacienti, kteří mají rakovinu, mají transplantovanou kostní dřeň a trpí leukémií.

Trmbocyty

Co jsou krevní destičky? Krevní destičky, plazma, červené krvinky a bílé krvinky jsou základními složkami krve. Krevní destičky jsou jako buňky, které pomáhají kontrolovat krvácení. kdo to potřebuje? K přežití lidských bytostí potřebujeme pouze krevní destičky. Zejména pacienti, kteří mají rakovinu, jiní, kteří dostali orgán a provedli transplantaci kostní dřeně, pacienti s těžkými zraněními a mnoho pacientů, kteří podstoupili operaci srdce, všichni potřebují transfuzi krevních destiček, aby si mohli užívat zdravý a dlouhý život.

Kolik času trvá proces aferézy?

Čas potřebný k aferéznímu dárcovství krve většinou závisí na váze a výšce dárce. Během výzkumu lékaři a specialisté pozorují, že doba aferézy je přibližně minimálně 70 minut až maximálně 2 hodiny. Víte, co dělat před aferézním darováním krve? Pokud ještě ne, přečtěte si níže; proces aferézy zahrnuje;

 • Registrace dárce
 • Rozhovor o zdraví dárce
 • Pití šťáv
 • Jezte zdravé ovoce

Dárci mohou při darování aferézy sledovat televizi, užívat si písničky a filmy.

Jaké jsou výhody aferézy oproti dárcovství plné krve?

Nyní porovnejme rozdíl mezi darováním plné krve a aferézou. Zde jsou následující:

Dárcovství plné krve

Dárcovství plné krve (WB) je dalším typem dárcovství krve, při kterém dá dárce plné krve pouze jeden bod ze své celkové krve.

Aferézní odběr krve

Zajímá vás dárcovství krve aferézou? Zde je tedy odpověď na vaši otázku. Pojďme to probrat trochu víc. Aferézní odběr krve je druh dárcovství krve. V tomto procesu dává dárce více krve ve srovnání s dárcovstvím plné krve nebo pravidelným dárcovstvím. Při aferézním dárcovství můžete zachránit tisíce životů než při opakovaném dárcovství krve. Životnost příjemců, kteří darovali krev aferézou, je delší než u dárcovství plné krve.

Výhody dárcovství krve aferézou

Zde jsou výhody aferézního dárcovství krve:

 • Dárci aferézy mohou pomoci více pacientům, protože při každém odběru darují více bodů krve;
 • Odběry aferézou jsou kontrolovány a záleží na krevních skupinách dárce a příjemce. Aferéza závisí na schopnosti dárce (množství krve, které chtěl dárce darovat) a stavu pacienta; a
 • Z krve dárce se odebírají pouze potřebné krevní složky, zatímco zbytek prvků, červené krvinky, bílé krvinky a plazma, se vrací do těla dárce zapíchnutím jehly.

Možná si budete chtít přečíst o darování plazmy: jaké jsou vedlejší účinky.

Požadavky na darování aferéz

Pokud se rozhodnete darovat krev aferézou. Musíte mít na paměti, že pro darování aferézou existuje několik požadavků a je nutné, aby dárce splnil následující požadavky

 • Hmotnost dárce musí být minimálně 115 liber.
 • Minimální věk dárce je 16 let a jeho rodiče mu to povolili.
 • Dárce musí být v dobrém zdravotním stavu.
 • Pokud dárce splní všechny požadavky aferézního dárcovství krve, bude před nabízením spočítána krevní destička dárce.
 • Po splnění všech požadavků se vyhněte příjmu aspirinu 36 hodin před darováním krve, pokud na to máte nárok.

Je aferéza bezpečná? Ano. Tento proces je bezpečný pro dárce i příjemce. Darování aferézou je řízeno celým vyškoleným personálem, který dárce sleduje po celou dobu procesu dárcovství. Při tomto procesu nehrozí krvácení, protože se počítá jen malé množství krevních destiček. Během 48 hodin se vypěstují nové krevní destičky a nahrazují krevní destičky, které byly darovány. Části vybavení potřebné pro aferézu jsou:

 • Jehla malé velikosti
 • Trubky
 • Plastové sáčky

Vezměte na vědomí, že použité vybavení není použito pro jiného dárce. Přečtěte si více o tom, proč je dárcovství krve důležité.

It’s A Wrap!

Děkuji vám, moji drazí přátelé, že jste zůstali u tohoto tématu na konci. Byli jsme velmi nadšení, že všichni dostanete odpověď na to, co je aferézní dárcovství krve! Možná by bylo dobré vědět, proč bylo moje darování krve zamítnuto a jak dárcovství orgánů zachraňuje životy.