Car Care 101: Jak se zbavit plísní v autoklimatizátoru

Existují tři způsoby, jak se zbavit plísní v klimatizaci automobilu. Všechny zahrnují spreje, které jsou vyrobeny z různých věcí. Další informace o nich naleznete níže!

Klimatizace do auta

Plíseň roste i v místech, kde si myslíte, že nebude. Mohou růst na viditelných místech, jako jsou nábytkové textilie, nebo na méně viditelných místech, jako jsou klimatizace automobilů.

Kdekoli může růst plíseň, měli byste je odstranit, než zcela napadnou váš prostor. Pro růst plísní na přístupných místech je zde článek o odstraňování plísní z nábytkových tkanin. Pokud jde o růst plísní v klimatizacích automobilů, přečtěte si to až do konce článku, abyste to zjistili.

Jak v automobilových klimatizacích roste plíseň?

Růst plísní v klimatizačních zařízeních automobilů je způsoben vysokou úrovní vlhkosti. Není divu, jak plíseň roste v AC kvůli typu prostředí, ve kterém se nacházejí – mokré a studené.

Přestože to není překvapivé, růst plísní v klimatizačních zařízeních je obtížné vizuálně detekovat. To je obzvláště obtížné, když se pokoušíte koupit ojetý vůz. Pokud kupujete auto, ujistěte se, že je důkladně zkontrolováno na plísně.

Jak můžete detekovat plísně v autě AC?

Jak rozeznáte plísně, pokud je nevidíte, například v klimatizacích do auta? Správná odpověď je použít ostatní smysly.

Plíseň obvykle vyzařuje zápach, který si nemůžete nechat ujít, zejména proto, že forma pochází z vaší klimatizace. Jak váš AC cirkuluje vzduch ve vašem autě, tím více ucítíte zatuchlou vůni.

Dalším způsobem, jak můžete zjistit plíseň v klimatizaci vašeho auta, je cítit vzduch z vašeho klimatizace. Pokud není vytlačován vzduch, může do vašeho systému již proniknout plíseň.

Jak na vás působí plíseň v klimatizacích automobilů?

Kromě zápachu a pocitu vzduchu můžete růst plísní zjistit podle reakce vašeho těla na něj. Delší expozice plísním nevyhnutelně vede k problémům s dýcháním.

Ti, kteří jsou zranitelní, mohou mít dokonce astma způsobené plísní. Protože plíseň může negativně ovlivnit vaše zdraví, myslíme si, že je správné vědět, jak se jich zbavit.

Způsoby, jak se zbavit plísní v klimatizacích do auta

Kroky při odstraňování plísní v klimatizacích automobilů se mohou lišit například od odstraňování plísní v AC cívkách vašeho domova. Pro vaši informaci je zde článek o zabíjení plísní ze střídavých cívek.

Metoda č. 1. Použijte dezinfekční prostředek

Pro silné pachy plísní jsou pak na řadě dezinfekční aerosolové spreje. Jděte na ty, které mohou eliminovat jak zápach, tak růst. Něco jako EnviroKlenz Everyday Odor Eliminator je pro tuto práci ideální.

Metoda č. 2. Ocet a voda

Pokud vám vůně nevadí, můžete si sprej připravit pomocí octa a vody. Stačí smíchat ocet a vodu v poměru 1: 3, poté jej dát do rozprašovače. Vůně nebude příjemná, ale výsledky jsou skvělé, když použijete ocet k hubení plísní.

Pro svěží vůni můžete do směsi přidat šťávu z půlky citronu. Citron by také prodloužil vůni.

Metoda č. 3. Lysol

Stejně jako u všech zmíněných sprejů musíte před stříkáním vypnout AC, ventilátor a auto. Poté nastříkejte dezinfekční prostředek nebo cokoli, co se rozhodnete použít na každý větrací otvor klimatizace.

Tentokrát nechte dveře zavřené, aby proud vzduchu zůstal uvnitř vozu. Udržování uvnitř pomůže při odstraňování plísní a spór plísní.

Poté zapněte AC na plný výkon, aby systém obíhal kolem auta. Stiskněte tlačítko recirkulace.

Poté stříkejte do ventilačního otvoru, zatímco je klimatizace stále na maximálním výkonu. Poté přepněte do režimu plného ventilátoru, abyste vyfoukli více vzduchu. Přepnutím zabráníte tomu, aby byl váš AC vystaven další vlhkosti.

Tipy na prevenci plísní u klimatizací automobilů

V jádru výparníku klimatizace obvykle roste plíseň. Někdy najdete plíseň i v potrubí AC. Abyste zabránili růstu plísní v těchto místech, postupujte takto:

1. Rozmrazte AC

Abyste zabránili nadměrnému vystavení vašeho AC vlhkosti, rozmrazte ho po dobu deseti minut po použití. Zapněte ventilátor, aby se výparník vysušil. Nepoužívejte recirkulaci, protože by to mohlo zhoršit vaše problémy s vlhkostí tím, že přivedete více vzduchu.

2. Vyhněte se parkování v určitých oblastech

Některé oblasti znamenají prostory, kde jsou všude trosky, které budou nasávány do vašeho auta. Například když jedete na prašných místech, berete do auta výtrusy a prach.

Přijímání nečistot může vést k růstu plísní, zejména pokud nejsou řádně vyčištěny. V takových situacích je lepší vypnout systém HVAC.

Závěr

Tento článek o tom, jak se zbavit plísní v klimatizaci automobilu, vám pomůže při hubení plísní. Slouží však také jako prevence pro příště.