7 jednoduchých tipů, jak šít skládané záclony

Díky sešitým záhybům budou vaše ošetření vypadat tak luxusně a budete je moci udržovat se strukturovanou plností, která nevyžaduje mnoho řízení. Tyto šité plisované závěsy jsou ideální pro odstranění efektu vzduté látky ze spodní poloviny vašich okenních závěsů.

V tomto článku se dozvíte, jak ušít řasené závěsy. Pomocí různých metod krok za krokem dojdete k dokonalým plisovaným závěsům.

Konzistence v záhybech je dosažitelná. Látku musíte důsledně měřit, abyste neměli nerovnoměrné záhyby. Měli byste také vědět, že na konci šití je nezbytné zadní šití nebo zadní přišívání.

Zadní prošívání pomáhá záhybům dobře udržet svůj tvar. Nezapomeňte také důsledně připínat. Kromě toho, že zajistíte rovnoměrné záhyby, pomáhá také dostat záhyby do správného tvaru.

Snadné kroky k šití skládaných záclon

Krok #1: Připravte si materiály

Prvním krokem, jak ušít řasené záclony, je připravit si potřebné věci. Mezi materiály patří:

  • Záhybová páska
  • Záhyby
  • Kruhy na záclony
  • Tkanina 
  • Měřicí páska
  • Špendlíky
  • Křída na míru

Krok č. 2: Měření

Dalším krokem, jak ušít řasené záclony, je měření. Chcete-li určit množství látky potřebné pro tento projekt záclony, změřte dvojnásobnou šířku okna, přidejte další 2 palce, abyste získali švy 1 palec na obou stranách okna.

Chcete-li zjistit délku. Odshora dolů změřte tyč až k místu, kde chcete, aby vaše ošetření okna skončilo. Pak k tomu přidejte 6 a půl palce.

To vám umožní mít 2,5 palce pro lem na spodní části závěsu. Poté přidejte 4 palce nahoru. Tu složíte a vytvoříte kapsu na prut.

Tento průvodce projektem DIY záclon je o tom, jak šít skládané záclony pomocí 3palcových záhybů záclon; v důsledku toho musíte celkem ušít pouze pět záhybů.

Krok č. 3: Šití

Nyní, abyste vytvořili švy na dvou stranách panelu, pamatujte, že máte na každé straně panelu přídavek jeden palec pro švy. Poté látku přitisknete na půl palce a přehnete na další půl palce, sešijete ji podél okraje.

A pro spodní panel zatlačte na půl palce, přehněte jej o 2 palce nahoru a šijte. Horní okraj nechte prozatím nedokončený.

Krok č. 4: Lemování

Olemujte dva švy na boku a ve spodní části panelu. Z vašich počátečních měření a střihu byste měli mít na obou stranách panelu jeden palec. Krejčovskou křídou vyznačte své záhyby přes horní část závěsu.

Začněte od levé části švu v přední části látky, poté změřte až 5 palců od švu na straně, čímž vytvoříte paralelní čáru. Takže z měření, které jste provedli, změřte dalších 6 palců a nakreslete další rovnoběžnou čáru.

Opakujte střídavá měření 5 palců a 6 palců, dokud se nedostanete na šev na pravé ruce.

Krok č. 5: Připnutí

Pomocí špendlíků držte řádek 1 až řádek 2, řádek 3 až řádek 4 a takto pokračujte, pak to sešijete na 8 palců. Stiskněte všechny záhyby naplocho žehličkou a vytvořte 3palcový záhyb tak, aby šev byl za přesným středem záhybu.

Sešpendlete sešité záhyby k sobě tak, aby měřily asi 8 palců a směřovaly shora dolů po obou stranách záhybů.

Poznámka: Při práci dbejte na to, abyste dosáhli úhledného dokončení na záclonách. Vytáhněte přebytečnou nit na zadní straně závěsu. Abyste toho snadno dosáhli, jemně zatáhněte za spodní nit. To způsobí, že nit nahoře bude procházet až dozadu.

Krok č. 6: Skládání

Přeložte závěs na 1/2 palce na horním okraji vzadu a zatlačte dolů. Přeložte další 3 a půl palce dozadu a šijte přes panel, který jste naskládali, abyste vytvořili kapsu na prut.

Krok č. 7: Instalace

Posledním krokem, jak ušít řasené záclony, je instalace záclony. Zavěste své krásně vyrobené plisované závěsy.

Jak šít skládané záclony Upevnění volné podšívky 

Na plisované závěsy můžete stejně tak připevnit volné podšívky. Chcete-li to provést, protáhněte závěsný háček přes pásku pro volnou podšívku a také přes hlavovou pásku.

Takto pokračujte, dokud nezajistíte háček na místě. Podšívka je nyní připevněna k vaší zácloně a v případě potřeby ji můžete snadno odstranit.

Jak vypočítáte záhyby, jak šít skládané záclony?

Vytvořte počty záhybů, které na zácloně máte. Vezměte si například, že můžete mít šest záhybů, pak vydělíte délku okna počtem záhybů, které jste určili.

Vypočítejte požadovanou velikost vašich záhybů, přidejte další palce, aby bylo možné záhyb složit.

Mám si podložit závěsy?

Když se učíte šít plisované záclony, možná budete potřebovat vědět o potřebě podšít záclony. Pokud je tedy váš závěs z bavlněných nebo polyesterových materiálů, měli byste je podšít, aby se nevypraly.

Přidání podšívky k závěsům na zadní straně také není tak složité.

Závěr 

Jednou z činností, kterou byste se mohli naučit, je to, jak ušít skládané záclony pro váš domov. Nepotřebují více než základní šicí dovednosti a stačí je ušít vlastními silami, abyste vytvořili jedinečné, výrazné závěsy, které vás nebudou stát tolik z vaší kapsy.

Namísto pořizování profesionálně vyrobených závěsů si udělejte víkend u šicího stroje a ušijte závěsy, které vám ve vašem pokoji poskytnou zaručeně vynikající a vyleštěný profesionální povrch.

Dříve jste se možná naučili šít základní záclonový panel, ale výroba plisovaných záclon zabere, že váš panel bude vypadat o další nóbl zářez. Můžete je snadno vyrobit, pokud budete postupovat podle výše uvedených kroků a nebudete ignorovat sílu řasicích pásek!