6 úžasných DIY tipů, jak zabránit plísni na markýze pro obytné vozy

Cestování za prací i zábavou je v poslední době obtížné, ale ujišťujeme vás, že stále potřebujete vědět, jak zabránit plísni na markýze pro obytné vozy. Koneckonců, pokud nemůžete jít na přeplněná místa, můžete stále kempovat ve své dodávce, ne?

Dodávky byly obrovskou atrakcí a nutností pro lidi, kteří milují přírodu. Nejen pro dobrodružství, ale rekreační vozidla (RV) jsou také široce používána, kdykoli lidé chtějí zůstat někde pohodlně, daleko od domova.

Pokud máte karavan, budete vědět, že to bude lepší s robustní a stylovou sadou přístřešků a markýz. Zatímco samotný obytný vůz je postaven tak, aby odolal téměř všem druhům počasí a útoků, markýzy a podobně většinou ne.

Tipy pro prevenci plísní v markýze pro obytné vozy

Vaše markýzy budou vystaveny dešti a slunci se změnami v závislosti na oblasti, ve které plánujete pobývat. V takových případech byste se měli řídit následujícími tipy, abyste zajistili, že vaše markýzy nenapadne plíseň.

1. Udržujte je v suchu

V první řadě je třeba mít na paměti, že plísním a téměř všem druhům plísní se daří a dobře nalézají dobře zvlhčená místa. Lepení a rozmnožování krmením čímkoli, co se dá rozložit na jejich zvoleném povrchu, je způsob, jakým přežívají a množí se v první řadě.

Pokud nechcete, aby se na markýzách vašeho obytného vozu někdy objevily plísně, nenechte je nikdy navlhnout.

To by však bylo trochu nemožné (protože RV bez deště se téměř nikdy nestanou); poznamenejte si, že buď zatáhnete markýzy, když začne lití, nebo je poté dobře vysušte.

2. Všechny položky s plísní udržujte mimo dosah

Další položkou pro váš seznam toho, jak plíseň přežívá a šíří, jsou jejich semena, známá také jako výtrusy. Tyto spory jsou tak malé; lze je snadno zavěsit a přenést na nové povrchy vzduchem, kde můžete najít plísně a plísně téměř kdekoli.

Nikdy neumisťujte ani nečistěte nic napadeného plísní, abyste zabránili plísni před vzácnými markýzami, protože spóry vyfouknuté na obvykle mokré markýzy jsou katastrofou. Pokud je vaše markýza nějak svázaná gumou, máte podezření na napadení plísní, zde je návod, jak plíseň z gumy odstranit.

Můžete se také podívat na tento článek o tom, jak se v tomto případě zbavit plísně na exteriéru auta nebo RV.

3. Když je nepoužíváte, řádně je uložte

Pokud jde o udržení sporů pryč, musíte také věnovat pozornost tomu, kde jsou vaše markýzy po použití uloženy. Různé druhy markýz představují jiné skladovací stavy; ujistěte se, že je vaše udrží v nejlepším možném stavu.

Zkontrolujte, zda ve skladu neuniká voda nebo zda není napadeno plísní. Složenou markýzu můžete překrýt jinou látkou, aby se nezašpinila, nepoškrábala nebo neroztrhla, když ji nepoužíváte.

4. Pravidelně je čistěte a udržujte

Bez ohledu na to, zda markýzu používáte často nebo ne, pomůže vám, když se ujistíte, že je vždy čistá a opravená, aby nedošlo k poškození. To je nezbytné, pokud chcete držet organismy, jako jsou houby produkující plísně, mimo váš pozemek.

Před uložením markýzy se ujistěte, že jste ji řádně vyčistili jemným čisticím prostředkem a vodou. Každý měsíc je vytáhněte na kontrolu a čistěte je alespoň 3-4krát ročně.

Všimněte si, že udržování plísně mimo vaši markýzu také znamená držet je mimo váš RV.

5. Pusťte je na sluníčko

Tento tip lze považovat za nohu, která udrží vaši markýzu v suchu a pravidelně ji udržuje. Chtěli jsme je však probrat samostatně, abyste si je dobře zapamatovali.

Dalším osvědčeným postupem v péči o markýzu je jednou za čas rozložit ji na slunci.

Když je necháte takhle ven, zdvojnásobíte je tím, že je budete udržovat v suchu a kontrolovat, zda nejsou poškozeny. Vzhledem k tomu, že téměř všechny materiály se časem zhoršují, můžete svou markýzu takto sledovat a navíc slunce je věc zabíjející plísně.

6. Potřete je roztoky proti plísním

Udržovat je v čistotě a suchu může mít pocit, že to nestačí, takže tento poslední tip, který pro vás máme, vyžaduje trochu utrácení. Poslední informací je získat čisticí prostředek na markýzy určený k zabíjení a prevenci plísní.

Můžete použít i zředěné bělidlo nebo ocet, ale ujistěte se, že roztok nepoškodí materiál markýzy. Před uskladněním natřete markýzu pro obytné vozy takovým roztokem, ale dejte pozor, abyste nepoužili příliš mnoho nebo neoplachovali méně, než na ní ulpí zápach.

Jak chránit markýzu pro obytné vozy

Ochrana vaší markýzy pro obytné vozy vyžaduje jen pár věcí a trochu vaší pozornosti. Ujistěte se, že dodržujete všechny tipy, které jsme zmínili výše a které se týkají téměř všech škod.

Vyhněte se vytahování markýzy v nepříznivém počasí a nepoužívejte ji nezodpovědně. To vše by mělo udržet váš přístřešek v dobrém stavu.

Závěr

Tam! Nyní jste zjistili, jak zabránit plísni na markýze pro obytné vozy ve snadno pochopitelných a zapamatovatelných tipech.

Ujistěte se, že je děláte pravidelně, a máte jistotu, že budete mít markýzu po dlouhou dobu.