Bez ohledu na to, jaký typ dřevěné podlahy máte pro svůj domov, plísně žijí všude. Přijde čas, kdy se naučíte, jak odstraňovat plíseň z dřevěné paluby, abyste mohli ochránit terasová prkna před úplnou nefunkčností.
Ať už plísně pronikly do dřevěných pórů nebo se na povrchu dřeva teprve začaly přiživovat, můžete je odstranit a stejně tak jim můžete zabránit, aby se vrátily. Budete potřebovat trochu tvrdé práce, pořádné čističe a špetku trpělivosti, pak budete dostatečně vybaveni na to, abyste zachránili svou dřevěnou palubu před hnilobou nebo rozkladem.
Naštěstí existují snadno proveditelné kroky, jak se z vaší dřevěné paluby úplně zbavit úporné plísně. Můžete si také nechat provést bezchemickou úpravu, abyste zabránili znehodnocení dřevěného materiálu.
Zde vás provedeme vašimi domácími pracemi proti plísním. Dáme vám také tipy, jak zabránit případnému výskytu plísní, aby vaše dřevěná paluba zůstala účelná a příjemná pro relaxaci.
Proč na mé dřevěné podlaze roste plíseň?
Možná trochu tušíte, jak plísně rostou i na vaší dřevěné palubě. U dřevěné podlahy, která je poměrně spravedlivě vystavena slunečnímu záření a má vysokou hustotu, se však nelze divit.
Plísně a plísně přirozeně žijí ve vlhkých oblastech a vaše dřevěná podlaha je pro ně dokonalým domovem. Jakákoli voda, která by zůstala na vašem palubním prkně, by poskytla potravu pro plísně.
Spadané listí, větvičky nebo jakékoli nečistoty, které zůstaly nezametené z podlahy, mohou také způsobit růst plísní, protože množí houby. Některé z těchto plísní mohou být zdraví velmi nebezpečné.
Houby, známé jako dřevožrouti, se mohou objevit v zelenočerné barvě. Jsou označovány jako Stachybotrys chartarum, které mohou poškodit vaši dřevěnou podlahu.
Pokud se chcete o tomto druhu plísní dozvědět více, zde je informativní článek o tom, jak plíseň Stachybotrys vypadá.
Odstranění plísní z dřevěné paluby
Chcete-li správně provést práci, musíte pečlivě sledovat každý krok.
Krok č. 1. Příprava nářadí a ochranných pomůcek
Před kroky odstranění se budete muset chránit před jakýmkoli poškozením, které mohou způsobit plísně a chemikálie. Při čištění plísní si nasaďte ochranný oděv, jako jsou gumové rukavice, ochrana očí a ochranný oblek a obuv.
Zkontrolujte také kbelík nebo rozprašovací láhev (závisí na zvoleném roztoku), drhnutí a hadici na vodu.
Zatímco jste u procedur předběžného čištění, budete chtít zajistit, aby v blízkosti čisticí oblasti nebyly žádné rostliny. Udržujte je pryč, protože chemikálie mohou poškodit vaše citlivé rostliny.
Před drhnutím plísně z palubní desky je také nutné zamést veškeré nečistoty na povrchu paluby. Ujistěte se, že jste vyčistili všechny rohy od pylu, listů a větviček.
Krok č. 2. Výběr čistícího recept
V tomto kroku si budete muset vybrat svého bojovníka – čisté řešení. Ke každému čističi přikládáme recepty, takže budete také vedeni jejich přípravou.
- Kyslíkové bělidlo – Pro přípravu roztoku smíchejte dohromady 2 galony teplé vody, 2 šálky kyslíkového bělidla, čtvrt šálku mýdla na nádobí a šálek boraxu.
- Bílý ocet – Pro roztok smíchejte dostatečné množství vody s bílým octem a poté je nalijte do rozprašovače.
- Tekutý prací prostředek – Kombinace 1/3 šálku pracího prostředku a galonu vody postačí.
- Jedlá soda – Recept kombinuje galon teplé vody a šálek jedlé sody.
- Fosforečnan sodný nebo TSP – Při přípravě přidejte šálek TSP do galonu vody.
Kromě těchto domácích čističů si můžete vybrat také komerční čističe palub s vlastnostmi proti plísním. Jen buďte opatrní při jejich používání.
Krok č. 3. Aplikace čisticího roztoku
Čistič můžete nalít a rozetřít na vytvarovanou plochu. Můžete také použít postřikovač, abyste se mohli soustředit na postižené části paluby.
Nechte roztok pět až deset minut. Pokud používáte roztok bílého octa, nechte jej hodinu zaschnout.
Krok č. 4. Drhnutí nebo otírání místa s plísní
Po zaschnutí čističe je čas vydrhnout všechny plísně. Nezapomeňte použít pevný, ale měkký kartáč, abyste nepoškodili povrch dřeva.
Pomocí hadru nebo hadříku setřete skvrnu od plísně z paluby po rozpuštěném octu.
Krok č. 5. Oplachování a sušení dřevěné paluby
Nakonec, po odstranění skvrn od plísně, použijte vodní hadici k opláchnutí všech zbývajících čisticích prostředků a vody z dřevěné paluby.
Jsou-li nějaké, srolujte markýzy, aby sluneční záření povrch vysušilo. Sušení může urychlit i použití odvlhčovače.
Prevence plísní na dřevěné palubě
Nevíte, že plísně dokážou dřevo rozložit během chvilky, zvláště když jste mu nevěnovali dostatečnou pozornost. Pokud potřebujete další průvodce, zde je informativní příspěvek o tom, jak dlouho trvá, než plíseň hnije dřevo.
Nejlepší věc, kterou můžete udělat, abyste zabránili plísním, aby si z vaší dřevěné paluby udělaly své místo, je udělat pro ně místo neideální. Zde jsou způsoby, jak to udělat:
- Udržujte palubu v suchu tím, že na ni bude každý den dopadat sluneční světlo a nebude na ní sedět voda.
- Pravidelně čistěte palubu ometením pylu, spadaného listí a jiných nečistot.
- Aplikujte těsnicí prostředek na vodu, který má rychleschnoucí přísady a má herbicidní vlastnosti.
Závěr
Je relativně dobré, že způsoby, jak odstranit plíseň z dřevěné paluby, nevyžadují tolik práce. Jsou také snadno ovladatelné a nebudou vás stát mnoho peněz.
Jen si pamatujte, že pokud se infekce plísní stane závažnou, možná budete muset dřevěnou podlahu zcela zbourat a vyměnit – tentokrát však s pomocí odborníků.