5 kroků, jak dostat plíseň z koberce po povodni

Po poškození vodou je první kontrolou poškození vědět, jak dostat zápach plísní z koberce po povodni. Extrémní povětrnostní jevy, jako jsou záplavy, prudké deště, mohou ovlivnit váš koberec mnoha způsoby.

Pokud si všimnete zatuchlého zápachu na koberci, nebo ještě hůř, plísně, která se na vaší podlaze vyvíjí, měli byste okamžitě jednat. Zde je několik osvědčených metod, jak se zbavit zápachu zatuchlých koberců po povodni.

Jak zjistit, zda máte na koberci plíseň?

Zatuchlý zápach

Plíseň má jedinečný zápach, který proniká do nemovitosti, a není možné se jí zbavit. Hledejte zdroj jakéhokoli zatuchlého, lehce nakyslého zápachu ve vzduchu.

Částem vašeho domova, kde je vlhkost problémem nebo kde byla nedávno, by měla být věnována zvýšená pozornost.

Viditelné skvrny

Existuje široká škála možností barev koberců, které mohou zakrýt růst plísní, dokud se nestane vážným problémem pro důkladné pozorování.

Při kontrole plísní hledejte na koberci vzory zelených, bílých nebo černých skvrn. Chcete-li zjistit, zda má váš koberec nějaké barevné variace nebo zabarvení, použijte přenosnou baterku nebo reflektor s výkonným světelným zdrojem.

Zkontrolujte níže

Koberec a podklad můžete prozkoumat tak, že zvednete koberec ze strany a prohlédnete si, co je pod ním.

Pokud nemůžete zjistit nebo důkladně prozkoumat příčinu plísně, obraťte se na odbornou inspekční službu plísní nebo podnik na čištění poškození vodou, abyste ji našli a odstranili. Zde je další průvodce, jak zjistit, zda je pod kobercem plíseň.

Je bezpečné nechat plíseň cítit?

I po odstranění nejzávažnějších vodních škod je váš domov významným ohrožením. Plíseň může vést k předčasnému rozkladu vašeho koberce a podlahy, ale může také představovat zdravotní problém pro vás a vaše rodinné příslušníky.

Kobercové pachy jsou víc než jen nepříjemnost; představují nebezpečí pro bezpečnost vaší domácnosti a hodnotu vašeho domova.

Jak se zbavíte zápachu plísně z koberce?

Krok č. 1. Nechte zaschnout

Než koberec vysušíte, ujistěte se, že je váš dům již čistý od zbytků vody, které přinesla povodeň. Koberec nemusí být úplně suchý, pokud je ve vlhké oblasti vašeho domova.

Pokud však máte koberec ve vlhké části vašeho domova, doporučujeme vám nechat okna často otevřená, aby byla zajištěna účinná cirkulace vzduchu. Můžete také přidat ventilátor nebo odvlhčovač.

Krok č. 2. Použijte vysavač

Zbytkové částice z koberce vysajte, jakmile důkladně zaschne. Můžete si vybrat větší vysavač, aby se shromáždilo více nečistot pro snadné čištění.

Ujistěte se, že jste důkladně vysali všechny strany. Můžete to také opakovat v závislosti na tom, kolik plísní ještě zbývá.

Krok č. 3. Nastříkejte koberec roztokem octa a vody

Jedním z nejlepších způsobů, jak se doma zbavit nepříjemných pachů, je použití octa. Smíchejte jeden šálek bílého octa na každé dvě sklenice vody, v závislosti na úrovni plísní na koberci.

Naneste roztok octa a vody na poškozené místo koberce. Nastříkáním malého množství lze vytvořit mlžnou vrstvu.

Vyhněte se nadměrnému postřiku, protože to může být důvodem opětovného růstu plísní.

Krok č. 4. Naneste jedlou sodu

Jako jeden z nejlepších deodorantů má jedlá soda mnoho pozoruhodných vlastností. Nechte několik hodin odležet, aby se směs jedlé sody, octa a vody dostala do kontaktu.

Nejlepší je, když ho necháte alespoň jednu noc odmočit.

Krok č. 5. Zvažte použití peroxidu vodíku

Pokud na vašem koberci přetrvávají plísně a zatuchlý zápach, zkuste jej postříkat vodným roztokem a peroxidem vodíku. Měl by vám pomoci odstranit zápach plísně.

Na každou porci použijte pětkrát více vody než peroxidu vodíku. Touto metodou můžete odstranit spory plísní a zatuchlý zápach.

Krok #6. Použijte pěnový šampon na koberce.

Nákup láhve pěnového kobercového šamponu z obchodu je možností, pokud se jedlá soda a peroxid vodíku znesnadňují.

Vydrhněte houbičkou dostatečné množství šamponu a nechte šampon působit alespoň 20 minut. Poté odstraňte zbytky šamponu a částeček vysavačem.

Jakmile se vypořádáte se zápachem plísní na koberci, měl by váš dům vonět a bez nepříjemných pachů. Kromě inovativních deodorizačních produktů a postupů můžete také zvážit kompletní služby sanace plísní, abyste zajistili bezpečnost vaši i vaší rodiny.

Pro další pomoc, zde je návod, jak se zbavit plísně pod kobercem.

Závěr

Vědět, jak dostat zápach plísně z koberce po povodni, vám pomůže zabránit tomu, aby se to opakovalo. Je to však příležitost přizvat odborníky, pokud chcete zajistit, aby byl váš koberec bez plísní a plísní a zápach byl pryč.