4 snadné kroky, jak přidat okraj k pletené dece

Pokud jste dokončili vytváření deky, další věc, kterou se musíte naučit, je přidat okraj k pletené dece. Mnoho začátečníků tuto část často zanedbává, když trvá pouze čtyři kroky. Jakmile vyzkoušíte a zvládnete tyto jednoduché kroky, uvidíte své okraje jako jednu z významných částí přikrývky.

Existuje tolik stylů, vzorů a technik pro pletení samotné deky. Existuje také široká škála materiálů, na kterých mohou pracovat. Spolu s nimi také roste obliba hraničních vzorů a návodů.

Nové desetiletí posiluje hranice multimediálního obsahu. Pokud nejste fanouškem sledování lidí, jak demonstrují, aby se něco naučili, poskytneme vám uvedené kroky, které lze stejně snadno sledovat jako jiné návody.

Kroky, jak přidat okraj k pletené dece

Existuje několik způsobů, jak si vybrat při výrobě pletených okrajů přikrývek. V těchto krocích se zaměříme na přidání jednotlivých háčkovaných okrajů na pletenou deku. Můžete také zkusit udělat více vrstev pro okraje nebo pletené okraje, které jsou z hlediska složitosti o něco vyšší.

Krok č. 1. Připravte si všechny materiály a pracovní oblast

Na jednu vrstvu háčkování budete potřebovat méně příze, než jste použili na přikrývku. Můžete to smíchat kombinací různých typů příze, ale to nemusí být vhodné pro začátečníky.

Různé příze vyžadují jiné techniky čištění a údržby, takže pokud jste začátečník, je lepší použít stejné materiály pro přikrývku a okraj.

Můžete si vybrat jinou barvu, ale většina zkušených pletařů doporučuje přesnou velikost přízí na borduru a přikrývku. Použití vhodné háčkovací jehly může kompenzovat jemný rozdíl v napětí uzlů mezi háčkováním a pleteninou.

Posaďte se vedle hotové pletené deky a ujistěte se, že máte poblíž nůžky.

Krok č. 2. Vyberte si roh a nastavte háčkování

Někteří odborníci by řekli, že musíte vždy začít zprava, ale pro začátečníky leváky to může být drsné. Kromě toho můžete zvážit začátek v rohu, kde se budete cítit nejpohodlněji. Jen věnujte pozornost tomu, kde jsou příslušné hladké strany, protože existují pletené přikrývky, které nejsou oboustranné.

Počínaje od rohu úhledně zakryje váš první steh; zasuňte jehlu shora dolů do rohového vázání přikrývky, ujistěte se, že obsahuje dva provázky vázání. Jakmile je vaše jehla provlečena, naviňte hraniční přízi na háček a poté jehlu vytáhněte zpět ze stejného stehu; To by mělo vytvořit smyčku vaší okrajové příze na horní straně prvního pleteného stehu.

Ujistěte se, že jste nechali oba konce příze na spodní straně. S jehlou nahoře omotejte delší konec bordurové příze kolem háčku jehly zespodu, shora a znovu zespodu. Vytvořenou smyčku příze protáhněte kolem háčku jehly přes první smyčku v horní části pletené deky.

Krok #3: Vytvořte jeden háčkování

Po nastavení nebo ukotvení okraje můžete přistoupit k háčkování. Dále je třeba prostrčit jehlu přes další smyčku přikrývky, ať už dáváte přednost zprava doleva nebo zleva doprava. Omotejte okrajovou přízi kolem háčku a vytáhněte ji stejným místem, které jste vložili.

Všimnete si, že v jehle jsou nyní dvě smyčky. Co budete dělat dále, je omotat hraniční přízi kolem jehly: zdola-nahoře-dole. Jemně protáhněte tuto novou smyčku prvními dvěma zapíchnutými v jehle, a to je první háčkovaný steh.

Ujistěte se, že poslední smyčka zůstala zaseknutá v jehle.

Krok č. 4: Udělejte tolik háčkování, abyste zakryli okraj přikrývky.

Pokračujte v vytváření jednotlivých háčkování, dokud nedokončíte celý okraj přikrývky.

  • Vsuňte jehlu do další smyčky přikrývky
  • Omotejte okrajovou přízi kolem háčku a vytáhněte ji stejným pleteným stehem
  • Dvě smyčky zapíchnuté do jehly, obtočte bordurovou přízi kolem jehly a protáhněte ji přes dva pažby. Jedna smyčka bude vždy ve vaší jehle.

Chcete-li zaoblit rohy, přidejte dvě až tři jednotlivá háčkování na stejnou pletenou dírku, než budete pokračovat k dalšímu okraji. Poté, co jste dosáhli počátečního rohu, můžete jej uzamknout a provést kluzný steh na místě, kde jste poprvé nastavili.

Jak bordura pomáhá vaší pletené dece?

Ačkoli okraje na pletených přikrývkách slouží hlavně jako dodatečný estetický vstup, mohou sloužit i jiným účelům, které mohou být zřejmé nebo ne. Zde jsou některé z toho, jak se to stává prospěšným a stojí za to dělat.

  • Pomáhá při úklidu a udržování úhledných okrajů pleteniny s délkou nebo šířkou podle vašich preferencí.
  • Podporuje všechny volné nebo nepříliš hezké úplety zastrčené pod ním.
  • Chrání vaši pletenou deku před poškozením náhlými a neočekávanými tahy.

Protože přidání lemu může poskytnout vaší dece mnoho výhod, musíte také vzít na vědomí, že také riskujete poškození vaší deky, když nesprávně zatáhnete za úplety.

Závěr 

Je toho hodně k přečtení o tom, jak přidat borduru na pletenou deku, a každá technika může být roztříděna podle složitosti a času, který pravděpodobně budete potřebovat k dokončení jednoho projektu. Tyto poznatky a uspokojení z používání něčeho, co jste sami vyrobili, jsou důvodem, proč se pletení drží u všech generací.