3 nejlepší způsoby, jak se zbavit padlí v půdě

Dozvíte se o způsobech, jak se zbavit padlí v půdě. Vše, co potřebujete, jsou výrobky pro domácnost (jedlá soda, tekuté mýdlo, ústní voda), plasty a zahradnické materiály.

Přečtěte si až do konce tohoto článku týkajícího se plísní, abyste získali nejlepší informace o odstraňování padlí v půdě.

Co je to padlí?

Padlí je druh plísně, která obvykle roste na horní straně listů rostlin. Někdy je lze nalézt i na dně, ale zřídka.

Obvykle postihuje rostliny, jako jsou luštěniny (fazole), růže, dýně (dýně) a lilek (lilek, rajčata). Vypadají jako posypaný prášek na horní straně listů rostlin, které infikovaly.

Šíří se z jedné rostliny na druhou prostřednictvím větru. Vánek přenáší spóry plísní do jiných rostlin nebo jiných částí exteriéru vašeho domu, což způsobuje šíření kontaminace.

Vzhledem k tomu, že je častěji identifikován na listech, můžete ověřit existenci kontaminace plísní se zkroucenými a zbarvenými listy na vašich rostlinách.

Padlí není jediný druh plísně, která existuje. Máme také plíseň – klikněte na odkazovaný článek a zjistěte, co způsobuje plíseň.

Co způsobuje padlí v půdě?

Padlí roste spíše na místech se suchým počasím. V takových podmínkách se půda stává dokonalým prostředím pro spóry padlí.

Spóry padlí se přenášejí vzduchem a obvykle žijí až tři roky, aniž by se živily nějakým předmětem. Pokud však máte ve svých rostlinách tolik vadnutí nebo jiných organických nečistot, pak by vaše flóra trpěla kontaminací plísní.

Další příčinou padlí je nedostatečné větrání způsobené nedostatkem prostorů mezi rostlinami. Tato přeplněná vzdálenost může také urychlit šíření spor.

Pokud se potýkáte s kontaminací svých rostlin konopí, tento odkazovaný článek o tom, jak se zbavit padlí na rostlinách konopí.

Jak zjistit padlí v půdě

Stejně jako listy se i padlí pozná podle bělavých nebo šedavých skvrn prášku na půdě. Dalším způsobem, jak určit tuto houbu, je čich a nemůžete minout zatuchlou vůni, kterou tato plíseň vyzařuje.

Pokud byste je nechali chvíli o samotě, tyto houby by vaše rostliny začaly kazit. Listy se zvlní a změní barvu, případně odlistí.

Když se kontaminované listy dostanou do půdy, spory budou mít další zdroj potravy, což způsobí jejich další růst. Stává se cyklem, dokud není zastaven odstraňovačem plísní.

Způsoby, jak se zbavit padlí v půdě

1. Používání předmětů pro domácnost

Chcete-li se zbavit padlí v půdě, můžete použít předměty pro domácnost. Smíchejte půl lžičky tekutého nedetergentního mýdla a lžíci jedlé sody v galonu vody.

Poté nalijte část roztoků na rostliny. Ujistěte se, že je každý centimetr zakrytý, abyste zabili růst a neviditelné spory.

Pokud nemáte jedlou sodu, můžete použít i ústní vodu. Nastříkejte na rostliny ústní vodu a nechte ji udělat toto kouzlo.

2. Pomocí plastu

Pro znečištěné zahradní záhony se toto řešení velmi doporučuje. Můžete to udělat při přípravě zahradního záhonu.

Nejprve připravte záhon tak, že zeminu odhrabete lopatou a otočíte ji rototillerem. Shrabte oblast, abyste odstranili jiné formy úlomků a rozbili hrudky nečistot.

Následně záhon důkladně zalijte. Poté přineste svůj průhledný plast (typické klima) nebo černý plast (chladné/pobřežní oblasti).

Pro ty, kteří pobývají v horkých nebo teplých oblastech, použijte jeden milimetr plastu. Pokud je vaše místo větrné, použijte dva milimetry plastu.

Na zahradní záhon položte dvě vrstvy plastu, abyste zvýšili teplotu půdy. Usazený plast nařežte nožem podle šířky a délky lůžka.

Dále vykopejte čtyři až šest palců hluboký příkop kolem okraje zahradního záhonu. Hrana plastu by měla sahat do žlabu.

Poté naplňte žlab zeminou, aby se plast zatížil. Zajistěte, aby plast těsně přiléhal k povrchu zajištěním druhé strany plastu.

Zahrabte všechny plastové strany do příkopu a udusejte půdu tím, že po nich přejdete.

3. Solarizace

Po vložení plastu změřte teplotu půdy. Hodnota by měla být dostatečně vysoká, aby zabila houbu, ale teplota se mění.

Pro vaši informaci, pro chladné klima by měla dosáhnout asi 99 °F za dva až čtyři týdny. V oblastech s teplým klimatem by teplota půdy měla dosáhnout 117 °F po dobu asi šesti hodin.

Vykopejte okraje zahradního záhonu a odstraňte plast. Půdu příliš nenarušujte.

Pokud nemůžete plast odstranit, aniž byste narušili půdu, nechte to. Stačí ji protrhnout, abyste mohli zasít semena a přesadit rostliny.

Tip od odborníka, že nejlepší měsíce pro solarizaci půdy jsou pro teplé podnebí od května do října. Pro oblasti s mlhou je lepší to udělat během srpna a září.

Závěr

Poté, co se naučíte, jak se zbavit padlí v půdě, možná budete chtít vědět o budoucích preventivních opatřeních. Jedním z našich tipů je rozmístit rostliny rovnoměrně, aby mohly dýchat.

Poskytuje jim dostatek prostoru pro větrání a zabraňuje rychlému šíření kontaminace plísní.