Co dělat, když dítě přeroste z dětské koupele

Co dělat, když miminko přeroste z dětské koupele? Když dítě přeroste z dětské vaničky, můžete udělat několik věcí.

Můžeš buď:

– Použijte svůj kuchyňský dřez – to je skvělá volba, pokud máte na vodovodní baterii rozprašovač

– Kupte si nebo si půjčte vaničku pro batolata – obvykle se vejdou přes horní část běžné vany a mají nízké strany, aby bylo pro batolata snazší vstupovat a vystupovat z vody

– Vezměte dítě ven, abyste je vykoupali v malém bazénu nebo dětském bazénu – to je perfektní v letních měsících! Jen se ujistěte, že teplota vody je pro dítě příjemná.

Ať už zvolíte kteroukoli metodu, vždy se ujistěte, že miminka během koupání sledujte.

Měli byste koupat dítě každou noc?

Odpověď na tuto otázku je hlasité „ne“. Každodenní koupání vašeho dítěte může zbavit jeho pokožku jejích přirozených olejů, což může vést k vysušení a podráždění. Miminka potřebují koupel pouze dvakrát nebo třikrát týdně – více než to by mohlo být kontraproduktivní.

To znamená, že existují případy, kdy může být nutné koupat své dítě častěji než obvykle. Pokud mají například infekci nebo jsou zvláště špinavé hraním venku, možná je budete muset koupat častěji než normálně. Použijte svůj úsudek a buďte opatrní – přílišné koupání může způsobit stejně mnoho problémů jako pod koupáním!

Jak tedy poznáte, že vaše dítě potřebuje koupel? Dobrým pravidlem je kontrolovat jejich plenku. Pokud je mokro, pravděpodobně potřebují koupel. Můžete je také rychle setřít vlhkým hadříkem, pokud nejsou příliš špinavé.

Obecně platí, že miminka není nutné koupat každou noc. Koupání vašeho dítěte více, než je nutné, může zbavit jeho pokožku jejích přirozených olejů a vést k vysušení a podráždění.

Dvě nebo tři koupele týdně by měly stačit, pokud není vaše dítě obzvlášť špinavé nebo nemá infekci. Použijte svůj úsudek a chybujte na straně opatrnosti! Zkontrolujte plenku, zda není mokrá, jako vodítko, kdy dát další koupel.

Poznámka: Pokud jste si koupili nový kočárek a špatně se vám čistí, připravili jsme pro vás průvodce, který vám s tím pomůže. Tipy najdete v článku Jak čistit kočárek Britax B Agile.

Kdy by se děti měly koupat každý den?

Miminka se nemusí koupat každý den. Ve skutečnosti se to nedoporučuje, dokud jim není pár měsíců. Novorozenci mají citlivou pokožku, která ještě neprodukuje maz, takže přírodní oleje na jejich těle pomáhají chránit a vyživovat jejich pokožku.

Následující infografika od BabyCenter vysvětluje, jak často byste měli koupat své dítě v závislosti na jeho věku:

  • Novorozenec (0–0+ měsíc) – pouze každé tři dny až dva týdny po porodu a poté každý den
  • Kojenci (jeden – 11 měsíců) – třikrát týdně, ale častěji, pokud zapáchají močí nebo se ušpiní lezením po trávě v parku
  • Batoleta (12–23 měsíců) – dvakrát týdně
  • Předškolák (ve věku od tří do pěti let) – jednou týdně

Jak často byste měli mýt vlásky dvouměsíčního dítěte?

To je otázka, kterou si klade mnoho rodičů. Odpověď však není tak jednoznačná, jak by se mohlo zdát. Neexistuje žádné pevné pravidlo, jak často mýt vlásky dvouměsíčního dítěte.

Některá miminka mohou potřebovat mýt častěji než jiná, v závislosti na jejich prostředí a úrovni aktivity. Obvykle však stačí koupat dítě jednou nebo dvakrát týdně. Ujistěte se, že používáte jemný šampon a vlažnou vodu – horká voda může mladou pokožku vysušovat.

Pokud má vaše dítě čepici do kolébky, budete mu pravděpodobně muset mýt vlásky častěji, abyste tento stav odstranili. Čepice kolébky je běžná porucha pokožky hlavy, která způsobuje, že se na pokožce hlavy tvoří šupinaté skvrny.

Nejčastěji se vyskytuje u dětí mladších šesti měsíců, ale může se objevit v jakémkoli věku. Nejlepší způsob, jak ošetřit čepici kolébky, je každý den šamponovat vlásky vašeho dítěte léčivým šamponem, dokud se stav nezmizí.

Pokud si někdy nejste jisti, jak často umývat vlásky svého dítěte nebo zda má vaše dítě čepici do kolébky, určitě si promluvte se svým pediatrem. Budou vám schopni poradit nejlepší postup, jak udržet vlasy vašeho dítěte zdravé a bez infekce.

Kolik koupelí by mělo mít dvouměsíční dítě?

Věk dítěte je klíčovým faktorem v tom, jak často byste ho měli koupat. U novorozenců se obvykle doporučuje koupání každý druhý den. Jak děti stárnou, mohou potřebovat koupel pouze jednou týdně nebo ještě méně často. Máte-li nějaké dotazy ohledně toho, jak často by se mělo vaše miminko koupat, poraďte se se svým pediatrem.

Někteří rodiče se rozhodnou dávat svému dítěti houbovou koupel, dokud nebude dost staré na to, aby sedělo v běžné vaně, aniž by se bálo uklouznutí a pádu.

Jiní umístí své dítě do vany s sebou a pomocí hrnku nalévají vodu na tělo dítěte, místo aby je ponořili pod vodu. Ať už zvolíte kteroukoli metodu, dbejte na to, abyste byli při mytí dítěte šetrní a aby se mu nedostalo mýdlo do očí.