Výhody koriandru a vedlejší účinky

Coriandrum sativum, čínská petržel nebo koriandr, je oblíbená, chutná bylina používaná v různých pokrmech. Přidáním nového profilu do receptů je koriandr zdrojem živin, antioxidantů, antimikrobiálních látek a anxiolytických vlastností. Lze vytvořit spojení, že koriandr lze použít k detoxikaci, snížení rizika rakoviny, zmírnění bolesti a zánětu, ochrana před srdečními chorobami, protiplísňovým účinkům, zdraví kůže a řízení hladiny cukru v krvi.

Je překvapivé, že rostlina, kterou obvykle přehlížíme, může mít tolik výhod a využití. Nebylo by ani namáhavé pěstovat si vlastní koriandr v apolytunnel pro zaručené čerstvé zásoby po celou vegetační dobu. Další informace o postupech pěstování koriandru ve skleníku najdete na Krostrade.com.

Co je Cilantro?

Cilantro nebo Coriandrum sativum L je něžná bylina ze stejné rodiny mrkve, petrželky a celeru. Je to oblíbená bylina v různých kuchyních po celém světě a je vidět v thajských, indických, čínských, karibských, středomořských, mexických, východoevropských a severoafrických pokrmech. Pro některé to však může být matoucí, protože koriandr je používán zaměnitelně s koriandrem.

Jako každoroční suchá klimatická rostlina je pěstování koriandru snadné, protože se mu daří dobře bez příliš mnoha požadavků. Dorůstá až 90 cm vysoký s různými tvary listů od základny po kvetoucí stonky. Bílé až světle růžové květy jsou asymetrické a symetrické shluky semen padnou, jakmile kulovité plody dozrají.

Čerstvý přísun této byliny můžete dosáhnout během vegetačního období ve skleníku. Rostlina každé 2 až 3 týdny, s teplotou mezi 60 až 80 ° F, protože koriandr by neměl být vystaven extrémnímu mrazu ani teplu. Pozdní jaro je také nejlepším obdobím pro pěstování koriandru.

Jsou koriandr a koriandr stejné?

Technicky vzato, koriandr a koriandr jsou stejné, protože pocházejí ze stejné rostliny. Zjednodušeně řečeno, koriandr je listy a stonky, zatímco koriandr je to, co budete označovat jako semena Coriandrum sativum. Některé regiony však budou oba termíny používat navzájem rovnocenně a koriandr je dokonce španělské slovo pro koriandr.

Jeden může popsat koriandr jako jemné zelené listy, které díky své krajkové formě připomínají petržel. Koriandr je naproti tomu malá, žlutohnědá kulatá semena s hřebenem. Cilantro má svěží a citrusovou chuť a jeho ostrá chuť při vaření oslabuje.

Jak jíst koriandr?

Cilantro je nejlepší přidat po vaření, protože jeho citrusová chuť zvyšuje chuť pokrmu. Listy můžete jíst syrové, abyste si zachovali chuť, a zároveň receptu dodáte texturu. Ale protože koriandr obsahuje aldehyd, někteří lidé, kteří jsou na něj citliví, mohou považovat bylinu za příliš silnou pro patro.

Cilantro lze dobře spárovat s dalšími bylinami a látkami zlepšujícími chuť, jako je limeta, bazalka, chilli a česnek. Funguje také nejlépe v marinádách, salátových dresinkech, guacamole, salsě, těstovinách, sendvičích, polévkách a dušených pokrmech. Můžete se také rozhodnout použít tenké stonky připojené k listům, abyste také přidali nějakou texturu.

Koriandr se často konzumuje sušený, zatímco koriandro se nejlépe konzumuje čerstvé.

Jaké jsou výhody koriandru?

Koriandr je nabitý živinami, antioxidanty, antimikrobiálními látkami a anxiolytickými vlastnostmi. Hrají různé role v různých procesech tělesných systémů. Protože tato bylina je dobrým zdrojem následujících látek, koriandr také otevírá různá léčivá použití k udržení a ochraně těla před nemocemi.

Živiny

Listy poskytují 6% sacharidů, 3% bílkovin, 5% vitaminu A a 2% vitaminu C v denních hodnotách. Koriandr je také dobrým zdrojem dalších vitamínů a minerálů, jako je riboflavin, thiamin, pyridoxin, kyselina listová, niacin, kyselina pantothenová, vitamin E, vitamin K, vláknina, železo, vápník, zinek, mangan, hořčík, měď a draslík. Co se týče nezdravých nasycených tuků a cholesterolu, koriandr je u nich velmi nízký.

Antioxidanty

Koriandr je bohatý na antioxidanty, flavonoidy a aktivní sloučeniny kyseliny fenolové. Zahrnují kvercetin, kaempferol, rhamnetin, terpinen, apigenin, tokoferoly, kyselinu kávovou a kyselinu chlorogenovou. Jíst takovéto antioxidanty vám pomůže v boji proti účinkům volných radikálů.

Volné radikály způsobují poškození buněk a antioxidanty je neutralizují dříve, než může dojít k rakovině. Jak antioxidační aktivita, tak fenolický obsah koriandru vede k účinnější ochraně před nežádoucí oxidací. Na druhé straně budete mít nižší riziko vzniku onemocnění a zároveň budete chránit imunitní a neurologický systém.

Antimikrobiální sloučeniny

Sloučeniny se nacházejí v koriandru jako duodenální baktericidní vlastnosti.

Zejména působí proti salmonele, která může způsobit různá onemocnění trávicího systému, jako je otrava jídlem. Ukázalo se také, že koriandrový olej bojuje proti infekcím a dokonce i samotná semena mohou chránit močové cesty.

Anxiolytické vlastnosti

Cilantro je také prospěšné pro psychologické zdraví, protože má anxiolytické vlastnosti. Studie ve skutečnosti ukázaly, jak může snížit úzkost, podobně jako léky na předpis. Stejný extrakt má také sedativní a uvolňující účinky na svaly.

Použití koriandru

Cilantro jde nad rámec gastronomie a kulinářského využití, protože se používá také pro zdraví. Různé živiny, sloučeniny a vlastnosti v listech jsou užitečné pro detoxikaci, snižují riziko rakoviny, zmírňují bolesti a záněty, chrání před srdečními chorobami, protiplísňovými látkami, zdravím pokožky a řízení hladiny cukru v krvi. Cilantro je také dobré pro ledviny, o čemž se budeme podrobněji zabývat později.

Pro detoxikaci

Jedním z využití koriandru, které si získává popularitu, je detoxikace. Provádějí se různé studie, jejichž výsledkem je závěr, že koriandr je účinný při chelataci těžkých kovů a eliminaci neurotoxinů. Pomáhá tělu zbavit se těžkých kovů a neurotoxinů, jako je rtuť a olovo, je koriandr užitečný k tomu, aby pomohl tělu reagovat na chemické expozice.

Například koriandr může odstranit přebytečnou rtuť v různých orgánech. K této depozici někdy dochází v těle při odstraňování amalgámových zubních výplní. Současně vědci také zjistili, že koriandr může detoxikovat tělo od ftalátů, změkčovadel a insekticidů.

Cilantro je přírodní chelatační činidlo na rostlinné bázi, které může snižovat ukládání olova a snižovat olovem indukovanou inhibici aktivity enzymu. Pokud často konzumujete potraviny, které mohou obsahovat stopy těžkých kovů, jako je rtuť, můžete pomoci snížit usazeniny v kostech a ledvinách. Cilantro také nabízí stejnou výhodu těm, kteří jsou vystaveni olověným materiálům a znečištění životního prostředí.

Kromě těžkých kovů a neurotoxinů může koriandro také detoxikovat tělo od patogenů, jako jsou E. coli a C. Albicans. Tyto mikroorganismy jsou rezistentní vůči léčivům, ale olej extrahovaný z koriandru má silné antifungální a antimikrobiální účinky. Nakonec je koriandr oblíbeným detoxikačním jídlem, protože je dobrým zdrojem antioxidantů.

Snižte riziko rakoviny

Detoxikační vlastnosti koriandru se neomezují pouze na chemikálie a patogeny. Koriandr je také bohatý na fenolové sloučeniny, které detoxikují reaktivní formy kyslíku. Na druhé straně lze dojít k závěru, že konzumace koriandru může snížit riziko vzniku rakoviny, protože jste chráněni před účinky volných radikálů.

Je zapotřebí více studií k použití koriandru pro protinádorovou terapii. Vědci však zjistili účinky extraktu z koriandru na buňky rakoviny prostaty a prsu. Staly se méně invazivními s pomalejším množením.

Ochrana těla před volnými radikály přispívá k prevenci nemocí. Oxidační stres může vést k rakovině a dokonce i dalším nemocem, jako je cukrovka, demence, kardiovaskulární onemocnění, Parkinsonova choroba a katarakta. Oxidační stres také hraje roli v rychlejším stárnutí pokožky.

Je koriandr vhodný pro vaše ledviny?

Vzhledem k mnoha detoxikačním výhodám, které člověk z koriandru může získat, je koriandr vhodný pro ledviny. Poškození ledvin související s olovem může způsobit problémy s filtrací, což vede k vysokému riziku dny a vysokému krevnímu tlaku. Protože koriandr snižuje hladinu těžkých kovů v těle, můžete usoudit, že budete předcházet úrazům ledvin.

Filtrování ledvin dále pomůže předcházet dalším chorobám. Pokud jsou ledviny zraněny, můžete získat cukrovku a problémy se snížením hladiny krevního tlaku. Tyto stavy zase způsobí kardiovaskulární problémy.

Uvolněte bolest a zánět

Lidé také hledají koriandr jako lék na bolest a zánět. Vědci zkoumali potenciál rostliny při vyvolání analgetického účinku na myši. Studie dospěla k závěru, že koriandr zmírňuje bolest podobnou opioidům a může snížit závažnost, trvání a frekvenci migrén.

Chraňte před srdečními chorobami

Detoxikační vlastnosti koriandru snižují riziko srdečních onemocnění. Koriandr může současně snižovat krevní tlak a hladinu špatného cholesterolu kvůli účinkům, které vyvolává. Koriandr může působit jako diuretikum, což zase pomáhá tělu vylučovat sodík ke snížení krevního tlaku.

Na druhou stranu, semena rostliny mohou zvýšit dobrý cholesterol. Díky tomu budete mít snazší čas zvládat špatný cholesterol v těle. A konečně, nepřímý účinek koriandru na zdraví srdce je, že může působit jako sůl jako náhrada pokrmů.

Spravujte hladinu cukru v krvi

Koriandr je užitečný pro řízení hladiny cukru v krvi v těle. To je způsobeno účinkem rostliny na aktivitu enzymu při odstraňování cukru se podobnostmi s léky na krevní cukr glibenklamid. Lidé, kteří již mají nízkou hladinu cukru v krvi, by měli být s koriandrem opatrní, protože snižují hladinu cukru v krvi.

Antifungální účinky

Pamatujte, že koriandr hraje roli při detoxikaci těla od mikroorganismů, jako jsou houby. Má sloučeniny, které dokážou zvládnout plísňové infekce bez rizika vedlejších účinků. Olej extrahovaný z listů koriandru lze použít proti plísním, které způsobují kvasinkové infekce, afty a infekce kůže a nehtů.

Zlepšit zdraví pokožky

Koriandr je nejen užitečný, protože má účinky na vnitřní systémy těla. Naše vnější ochrana, kterou je pokožka, těží z koriandru také díky účinku, který nabízí. Extrakt z koriandru chrání před poškozením UV paprsky a studie dospěly k závěru, že je účinný při snižování poškození pokožky sluncem.

Cilantro vedlejší účinky

Stejně jako u každého jídla, které užíváme, může mít užívání a konzumace koriandru vedlejší účinky na určité lidi. Patří mezi ně alergické reakce, zažívací potíže a nízký krevní tlak. Nezapomeňte pravidelně konzultovat svého lékaře, abyste byli informováni o potenciální reakci vašeho těla na tuto bylinu.

Alergické reakce

I když je koriandr pravděpodobně bezpečný, někteří lidé mohou být na tuto rostlinu alergičtí. Alergické reakce zahrnují svědění kůže, kopřivku a zánět obličeje a krku. Existují dokonce zprávy o ztmavnutí pokožky.

Existuje mnoho faktorů, které je třeba vzít v úvahu, abychom pochopili, co tyto reakce způsobuje. Můžeme však najít souvislost mezi kyselými složkami a obsahem bílkovin koriandru a imunitní odpovědí těla. Imunitní systém se proto pokusí s nimi bojovat a způsobí reakce, které jsme zmínili.

Otok a zrudnutí obličeje s určitým brněním a orálním zánětem rtů, dásní a hrdla jsou také běžnými alergickými reakcemi. Zanícené hrdlo může také způsobit problémy s dýcháním a bolest na hrudi. Proto je důležité znát konzultaci s lékařem o možných potravinových alergiích.

Trávicí podmínky

Někteří lidé také hlásili zažívací potíže, jako je bolest žaludku, průjem a dehydratace. I když je koriandr vynikající pro detoxikaci, je pravděpodobné, že tyto podmínky zažije. Cilantro může způsobit zvracení, bolesti žaludku a křeče v břiše kvůli plynu vytvářenému uvnitř těla.

Nízký krevní tlak a hladina cukru v krvi

Mezi použití koriandru patří snížení krevního tlaku a hladiny cukru v krvi. U některých pacientů však mohou být tyto účinky nadměrné. Pokud tedy tyto podmínky již máte, buďte při konzumaci koriandru opatrní.

Závěr

Cilantro není jen vylepšení chuti pro různé kuchyně. Různé studie také ukázaly účinky této byliny, které jsou prospěšné pro udržení zdraví a zmírnění nemocí. Je to také účinná rostlina pro udržení správného fungování ledvin díky svým detoxikačním schopnostem.

Pěstováním byliny s nízkou údržbou ve skleníku můžete využít účinky rostlin na snížení rizika rakoviny, zmírnění bolesti a zánětu, ochranu před srdečními chorobami, protiplísňovými účinky a zdraví pokožky. Uvědomte si však, že někteří lidé mohou mít na koriandr alergické reakce a jeho příznivé účinky mohou být u některých pacientů nadměrné. Není pochyb o tom, proč se vědci zajímají o potenciál této lahodné byliny.