Jak zacházet s kořenovou hnilobou v půdě. 2 nejlepší řešení

Pokud chcete, jak zacházet s hnilobou kořenů v půdě, máte dvě řešení, která vašim rostlinám pomohou přežít. Tento článek bude také diskutovat o tom, jak můžete určit hnilobu kořenů, abyste problém vyřešili co nejrychleji. Pamatujte však, že houby obvykle způsobují hnilobu kořenů, takže pro vaše rostliny jsou zásadní další preventivní postupy.

Pokud je prostředí nestabilní, může podporovat růst organismů, jako jsou houby. Možná to je důvod, proč může být pěstování v polytunelu výhodné vyhnout se takovým problémům. Nesprávné postupy, jako je zalévání, mohou také udržet kořeny rostlin ve stojaté vodě, což vede k této nemoci.

Jak opravit kořenovou hnilobu v půdě

Řešení č. 1. Replantovat

Prvním řešením, které můžete také považovat za první krok k léčbě hniloby kořenů v půdě, je opětovná výsadba vašich rostlin. Toto by měla být vždy vaše první možnost, jak určit, zda můžete svou rostlinu stále zachránit. Pamatujte, že celý kořenový systém je již v některých případech poškozený, a nemá smysl udržovat rostlinu.

Odstranění postižených rostlin v oblasti vám pomůže kontrolovat šíření kořenové hniloby. Některé rostliny, které úplně uschly, budou také konkurovat těm zdravějším, takže je nejlepší je vytrhnout. Poté díry kompostujte, abyste zabránili šíření houby.

Zkontrolujte zdravé kořeny

Zdravý kořenový systém má stále pevné a bílé kořeny, ale úplně poškozený je kašovitý a tmavý. Po vykopání rostliny zkontrolujte její kořeny, abyste zjistili, zda ji stále můžete zachránit opětovnou výsadbou. Pokud stále existují životaschopné kořeny, můžete ji znovu zasadit do nové půdy s dobrým odtokem.

Vyčistěte kořenový systém a odstraňte poškozené kořeny

Před výsadbou chcete spustit kořeny pod čistou vodou, abyste se zbavili půdy. Odstraňte ty, které jsou poškozeny hnilobou kořenů, a používejte sterilní a ostré nůžky, abyste zabránili kontaktu se zdravými kořeny. Je však nutné klást důraz na použití dobře odvodňující půdy pro opětovnou výsadbu, protože houbě se daří ve vlhkém prostředí.

Vaše půda se bude těžko zotavovat, pokud půda není ideální pro její zdraví. A pokud je půda příliš suchá, mělo by to také nevýhody v rozvoji zdravého kořenového systému. A konečně, nezapomeňte své nástroje sterilizovat, protože spóry plísní se mohou šířit do nového prostředí nebo jiných rostlin.

Řešení č. 2. Omlaďte rostliny

Druhým řešením nebo krokem po vykořenění a opětovné výsadbě vašich rostlin je zajistit, aby postupy a podmínky podporovaly jejich obnovu. Pro začátek udržujte své rostliny ve stresu kvůli kolísajícímu podnebí. Můžete je pěstovat v polytunnel, dokud se venkovní podmínky nestabilizují a rostly dostatečně energicky, aby zvládly změny klimatu.

Ideální web

Při opětovné výsadbě chcete mít rostliny ve stejné hloubce jako jejich předchozí umístění. Tímto způsobem se rostlina může rychleji zotavit z hniloby kořenů, protože kořeny mohou vyschnout a nezůstanou kašovité. Někteří zahradníci také mezi jednotlivými řádky dělají scuffing, aby pomohli kontaktu nového růstu kořenů s půdou.

Měli byste používat fungicidy? Přetečení a houby jsou viníky kořenové hniloby, takže lze předpokládat, že ošetření půdy fungicidy může pomoci při léčbě tohoto stavu. Existuje však mnoho druhů fungicidů a jejich slepé použití rostliny jen poškodí.

Také nechcete kontaminovat půdu používáním příliš velkého množství produktu, protože to může zvýšit náchylnost rostliny ke kořenové hnilobě. Pokud fungicid nedojde ke správnému kontaktu s kořeny rostlin, bude chemická látka pouze neúčinná. Nechte své rostliny otestovat na plísně způsobující hnilobu kořenů a fungicidy používejte pouze v případě, že je to vhodný poslední postup.

Hnojení a zalévání

Hnojení rostlin jim pomůže se zotavit a podpořit vývoj kořenů. Zkušení zahradníci pěstují mezi řádky dusík v množství vhodném pro danou oblast. Pamatujte, že dusík podporuje růst kořenů, a můžete si vybrat z dusičnanu draselného, ​​dusičnanu amonného nebo síranu amonného.

Zalévání a promočená půda podporují hnilobu kořenů a růst hub, což vás mástá s tím, jak zalévat rostliny, které se zotavují z tohoto stavu. Hniloba kořenů však obvykle začíná na koruně rostliny, takže chcete namočit na rostlinu namísto zaměření na základnu. Tímto způsobem má rostlina stále přístup k vodě, aby se omladila, ale koruna se nedostane pod vodu.

Známky kořenové hniloby

Musíte také znát příznaky hniloby kořenů, abyste problém vyřešili co nejrychleji. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je samozřejmě zkontrolovat kašovité a černé kořeny se silným rozkladným zápachem. Rostlina však může také vykazovat zažloutlé listy a listy, které přestávají růst.

Je to proto, že rostlina nemůže tak účinně absorbovat živiny kvůli poškozeným kořenům. Na druhé straně listy vadnou a kvetoucí rostliny mohou dokonce oddálit kvetení. V průběhu času může rostlina zemřít po deseti dnech.

Závěr

Jakmile si všimnete zažloutlých listů a pomalu rostoucích listů, může to být výmluvná známka kořenové hniloby. Ale než se rozrušíte, můžete se naučit, jak zacházet s hnilobou kořenů v půdě pomocí dvou kroků. Začněte tím, že vykořeníte rostlinu a odstraníte poškozené kašovité kořeny.

Pokud je poškozený celý kořenový systém, je nejlepší rostlinu zlikvidovat, protože je nepravděpodobné, že se vzpamatuje. Jinak přesaďte na dobře odvodňovací místo v hloubce podobné poslední díře rostliny a krmte dusíkem. Můžete také zalévat kolem rostliny, ale jako poslední možnost zvažte použití fungicidů.