Jak shromáždit semena Lantany. 2 kroky pro začátečníky

Pokud chcete zvládnout, jak sbírat semena lantany, budete rádi, že to trvá jen dva kroky. Více než vědět, jak zasadit semena lantany, bude také užitečné pochopit, jak je sbírat. Tímto způsobem můžete využít své zralé květy lantany pro celoroční produktivitu.

Tento článek bude také diskutovat o tom, jak úspěšně pěstovat tuto rostlinu. Pamatujte, že i když je lantana odolná vůči některým náročným podmínkám, bylo by dobré vědět, jak se vyhnout nevýhodám v jejich zdraví a růstu. Můžete také zvážit začátek v polytunnel, který zaručí klíčení semen lantany.

Jak sbírat semena Lantana

Krok # 1. Sbírka

Prvním krokem při shromažďování semen lantany je sběr samotných lusků. Stejně jako u jiných rostlin můžete očekávat, že vaše rostliny lantany budou produkovat semena po celé vegetační období. Vzhledem k tomu, že lantany kvetou od léta do podzimu, můžete vždy zkontrolovat, zda vaše rostliny vyblednou, abyste později sbírali lusky.

Tyto seedpody začínají zeleně dlouhé necelý palec. Chcete je sbírat, až dozrají a zčervenají na černou s vrásčitou kůží. Nechte semínkové lusky v rostlině vyzrát a poté je opatrně sbírejte, zatímco budete nosit rukavice.

Krok # 2. Sušení

Dalším krokem po sběru semen je jejich skladování pro výsadbu. Semenné lusky můžete umístit do papírového sáčku na chladném a suchém místě, aby mohly vyschnout. Tímto způsobem můžete rychle sbírat semena z lusků pro setí.

Po nějaké době můžete papírový sáček protřepat a nemusíte lusky drtit, abyste extrahovali semínka. Jinak k otevírání bobulí nepotřebujete speciální nástroje, protože je můžete rozbít prsty. Měli byste být připraveni na výsadbu příštího jara pomocí nasbíraných semen.

Jak pěstovat Lantanu ze semen

Krok # 1. Klíčení

Nejlepší způsob, jak pěstovat lantanu ze semen, je zahájení rostlin v interiéru. Tímto způsobem můžete pěstovat energické sazenice, které jsou rychle připraveny k přesazení. Semena lantany můžete spustit v polytunnel tři měsíce před posledním jarním mrazem, abyste dosáhli optimální produktivity pro vegetační období.

Nezapomeňte však semena lantany namočit alespoň na jeden den do teplé vody, abyste zajistili klíčení. Tímto způsobem jejich trupy změknou a budou klíčit mnohem snadněji. Tuto dobu můžete také využít k přípravě jejich nádob ve skleníku.

Pro klíčení semen lantany by byl ideální výchozí kompost vlhkého osiva v dobře odvodňovacích nádobách. Vlhké prostředí, ale dobrá drenáž, poskytne dostatek vody na podporu vývoje, ale stále není mokré, aby došlo k poškození semen. A protože není velmi pravděpodobné, že by vypučila všechna semena, zasejte tři semena do hrnce, abyste měli později dostatek sazenic.

Krok # 2. Údržba

Semena můžete zasadit téměř do hloubky jednoho palce, než na ně nanesete vlhký kompost. Vyberte oblast v polytunnel, která je jasná, ale mimo přímé sluneční světlo, abyste podpořili růst. Kromě toho udržujte půdní vlhkost a udržujte teploty mezi 70 až 75 ° F a můžete očekávat, že semena lantany vyklíčí za jeden až dva měsíce.

Jakmile budete mít sazenice, můžete vybrat silnější a pěstovat je pod světlem. Počkejte, až mladé rostliny lantany vyrostou zralé listy a poté, co pomine nebezpečí mrazu, přesaďte je do zahrady. Nezapomeňte je však jemně aklimatizovat, než trvale přesadíte někam do vlhké a dobře odvodněné půdy pod plným sluncem.

Skvělá věc na rostlinách lantana je to, že se jim daří v náročných podmínkách, jako je sucho, jakmile se jednou vytvoří. Stále však budou těžit z konzistentní vlhkosti, proto zvažte úpravu půdy mulčováním. Více je můžete lehce přihnojit, abyste podpořili kvetení, a poté stonky ořízněte, abyste si udrželi jejich velikost a tvar.

Můžete pěstovat Lantanu z řízků?

Existují další způsoby, jak pěstovat lantanu? Můžete také použít řízky z dospělých rostlin a zakořenit je ve skleníku. Na jaře vyberte ze zdravých rodičovských rostlin čtyřpalcové řezy a před výsadbou odstraňte všechny spodní listy.

Konec ponořte do kořenového hormonu a poté umístěte řez do hrnce s vlhkou směsí rašeliny a perlitu. Stabilizujte řezání na místě a zakryjte nádobu plastovým sáčkem, aby bylo prostředí vlhké. Řezání by mělo růst kořeny po čtyřech týdnech, kdy můžete také odstranit tento kryt.

Umístěte řízky někam jasně a zajistěte správné intervaly zavlažování, dokud nebudou připraveny k venkovní transplantaci.

Závěr

Věděli jste, že je relativně snadné množit lantanu ze semen? Pokud víte, jak sbírat semena lantany, můžete po vyblednutí květin dokonce udržovat produktivní zahradu. Jednoduše zkontrolujte, zda zelené lusky zbarvují na fialovočerně, a poté je uložte do papírového sáčku.

Nechte semenné lusky uschnout na chladném a suchém místě a měli byste být schopni sbírat semena pouhým protřepáním sáčku. Poté semena namočte na 24 hodin do teplé vody a poté zasejte do skleníku. Pamatujte, že je výhodné zahájit semena lantany na polytunnel před přesazením mladých rostlin venku poté, co pomine nebezpečí mrazu.