Jak poznám, že je moje orchidej mrtvá: 3 znamení, na které si dávejte pozor

Jednou z nejčastějších otázek, které si lidé kladou při pěstování a péči o orchideje, je: „Jak poznám, jestli je moje orchidej mrtvá nebo jen spící?“. Pěstitelé mohou být někdy znepokojeni, protože jsou to orchideje, které vylučují své okvětní lístky nebo celou květinu; To však nutně neznamená, že je vaše rostlina mrtvá. Orchideje se přirozeně přepnou do klidového stavu, když nejsou v cyklu kvetení.

S více než 30 000 druhy a 200 000 hybridy jsou orchideje největší rodinou kvetoucích rostlin na Zemi. Ať už pěstujete jeden na parapetu nebo ve skleníku plné velikosti, tyto exotické kvetoucí rostliny vykazují bezkonkurenční krásu, což je hlavní důvod, proč je krásným doplňkem ve vaší zahradě nebo skleníku. Přestože jsou orchideje všestranné a schopné přizpůsobit se různým prostředím, přežije, pouze pokud dostane správnou výživu a světlo, které potřebuje.

Je normální, že rostliny, jako jsou orchideje, neprodukují květiny celé měsíce. Pokud jste to nevěděli, orchideje potřebují nějaký čas na odpočinek, zotavení a doplnění svých živin, než začne jejich kvetoucí cyklus znovu. Tímto způsobem by měli dostatek živin k pěstování další dávky zdravých květů.

3 Sdělovače signalizují, že vaše orchidej je mrtvá

Pěstování orchidejí může být pro mnoho pěstitelů náročné a náročné, protože obvykle vyžadují větší péči než ostatní. Pokud jste stále v raných fázích zahradničení, může být pro vás těžké určit, jak vypadá hibernační nebo mrtvá orchidej. Pokud pěstujete orchidej ve své zahradě a máte podezření na smrt orchideje, zde jsou některé ze známek, na které byste si měli dávat pozor:

Posoudit korunu

Pokud ve svých orchidejích vidíte, že koruna (část orchideje, která spojuje listy se základnou) zhnědne a struktura je mokrá a kašovitá, pravděpodobně je shnilá. Hniloby se rychle rozšířily do dalších částí rostlin orchidejí a obvykle nejsou patrné, dokud se jejich listy nezměnily na žluté nebo černé. Na druhou stranu, pokud vaše orchidej právě hibernuje, její koruna by vypadala zeleně a kyprě.

Sledujte známky kořenové hniloby

Jedním z nejčastějších problémů, kterým mnoho pěstitelů orchidejí čelí, je hniloba kořenů. Často se to stává v rostlinách pod vodou nebo když majitelé nepřesazují své orchideje tak často, jak je potřeba, protože nebudou schopni odstranit mrtvé nebo nemocné kořeny. Také když orchideje nemají přesazování, povede to k tomu, že do kořenů orchideje pronikne méně kyslíku.

Měkké a kašovité kořeny mohou projevovat hnilobu kořenů. Když vaše orchidej dosáhne této fáze, obvykle ji nebudete moci oživit. S největší pravděpodobností, když se kořeny začnou rozkládat, celá vaše orchidej také začne vadnout a umírat.

Žluté listy, které opadávají

I když se dá očekávat, že orchideje budou v období spánku spouštět listy, když si pěstitelé začnou všímat, že listy jejich orchidejí zežloutnou a úplně spadnou, obvykle to znamená, že jsou buď mrtvé, nebo umírající. Nejlepší způsob, jak potvrdit, je zkontrolovat kořen vaší rostliny, zda neobsahuje hnilobu. Pokud jsou kořeny shnilé, pak může být čas přemýšlet o likvidaci vaší rostliny orchidejí.

Výhody používání apolytunnel k pěstování orchidejí

Orchideje jsou krásným doplňkem vaší zahrady, zvláště když začnou kvést. Ale může být náročné se o ně postarat, pokud je pěstujete na otevřeném prostoru. Stávají se náchylnějšími k škůdcům, silným dešťům a větru.

Naštěstí existuje jeden způsob, jak zajistit, aby vaše orchideje krásně rostly a kvetly – skleníky. Pěstování vašich ceněných orchidejí uvnitř apolytunnel vám umožní regulovat prostředí a učinit jej vhodným pro růst těchto rostlin. Pěstování orchidejí ve skleníku má i další výhody, například:

Můžete regulovat vlhkost

Orchideje rostou nejlépe ve vysoce vlhkých podmínkách prostředí, protože dochází k menšímu pohybu vzduchu, a proto by došlo k menšímu odpařování vody. V ideálním případě by měla vlhkost prostředí dosáhnout 60% až 80%, pokud pěstujete orchideje. Když budete mít skleník, budete mít lepší kontrolu nad úrovní vlhkosti a zajistíte, aby vaše rostliny absorbovaly správné množství vlhkosti potřebné k zabránění dehydrataci.

Lepší ovládání světla

Orchideje potřebují světlo, aby přežily, ale nemají rádi přímé vystavení slunečnímu světlu, a proto je nezbytné je umístit do stínu, který by jim stále dodával světelné požadavky, které potřebují. U skleníků můžete k ochraně rostlin před přímým slunečním světlem použít stínicí plachty nebo rolety.

Lepší proudění vzduchu

Poškození a smrt orchidejí jsou někdy způsobeny nadměrným nebo příliš malým prouděním vzduchu, kterému byly orchideje vystaveny. Pěstování orchidejí ve sklenících vám umožňuje kontrolovat množství vzduchu, které se pohybuje uvnitř krytu. S fanoušky polytunnelů můžete zajistit neustálý pohyb vzduchu, který umožní orchidejím odpařovat stojatou a přebytečnou vodu tam, kde by se mohly množit škodlivé mikroorganismy.

Závěrečné myšlenky na téma „Jak zjistím, jestli je moje orchidej mrtvá?“

Pěstování různých druhů orchidejí může být skvělým způsobem, jak přidat barvu a rozmanitost do vaší zahrady nebo skleníku. Pokud se chcete po léta těšit z krásných a zdravých květů, další informace o požadavcích na růst orchidejí vám pomohou určit, co potřebují, aby se jim dařilo. Se správnými znalostmi, odpověď na běžnou otázku: „Jak poznám, jestli je moje orchidej mrtvá?“ přijde také přirozeně.