3 tipy, jak oživit orchidej bez listí

Existují tři kroky, jak oživit orchidej bez listí. I když může být v panice vidět vaše rostliny bez listí, stále je můžete zachránit a ošetřit zpět ke zdraví. Utěšujte se vědomím, že orchidej bez listů může přežít i při správné péči.

Než cokoli jiného, ​​mějte na paměti, že existuje mnoho orchidejí, ze kterých si můžete vybrat. Proveďte svůj výzkum pro druhy, které musíte najít další specifické požadavky na podporu růstu listů.

Jak úspěšně oživit orchidej bez odchodu

Krok # 1. Posoudit závod

Prvním a možná nejdůležitějším krokem při oživování orchidejí bez listů je nejprve vyhodnotit rostlinu. Samotná rostlina vám ukáže další fyzické příznaky, které můžete použít, abyste zjistili, zda existují další problémy, které musíte řešit. To také ušetří čas a úsilí, abyste věděli, zda je tu ještě šance, že rostlina přežije.

Dvě důležité části ke kontrole: stonky a kořeny

Nejprve zkontrolujte stonek rostliny. V ideálním případě by měla být zelená, protože signalizuje, že kořeny mohou posílat potřebnou energii stonku, což vede k růstu listů. Naopak, křehké větve, které jsou žluté, budou obtížné a může být nemožné je použít ke stimulaci růstu listů.

Musíte také zkontrolovat kořeny rostliny orchideje, protože je zodpovědná za růst nových listů. Můžete najít základní problémy, jako je hniloba kořenů, které mohou ovlivnit přežití vaší rostliny. Pokud o tom přemýšlíte, kombinace poškozených kořenů a nedostatku listů znemožňuje omlazení rostliny.

Pamatujte, že fotosyntéza závisí na kořenech a listech. Protože vaše orchidej nemá listy, záleží jen na kořenech. Ergo, poškození kořenů znemožní orchidejím vytvářet nové listy.

Slabé stonky by také ovlivnily růst čerstvých listů.

Krok # 2. Repot

S listy nebo ne, přesazování orchidejí by mělo být součástí vaší rutiny. University of Florida doporučuje tak učinit, když přeroste hrnec nebo pokud média vyžadují výměnu. Ale pro orchideje bez listů je jejich přesazení výhodné, protože můžete vytvořit nové a zdravější médium, které by jim mělo pomoci růst nové listy.

Někteří zahradníci dokonce doporučují používat čirý plastový hrnec, aby kořeny měly lepší přístup k omezujícímu růstovému faktoru, slunečnímu světlu. Pamatujte, že se snažíte, aby rostlina vyvinula nové listy, takže se budete spoléhat na její kořeny, které vám k tomu poskytnou energii. Můžete dokonce těžit z použití zavěšeného koše nebo hydroponického systému v apolytunnel, abyste vystavili orchideje v ideálním pěstitelském prostředí.

Repotting znamená také nahrazení předchozího média orchidejí, což znamená, že musíte použít médium, které nebude filtrovat světlo. Můžete se rozhodnout pro mech sphagnum ve srovnání s obvyklou kůrou nebo perlitem, abyste povzbudili nové listy. Kromě toho kořeny v médiu pevně nebalte, protože to může také blokovat sluneční světlo.

Krok # 3. Oplodnit

Pokud si pamatujete, dusík je nezbytný pro růst listů. Proto by použití vysoké koncentrace dusíku, která odpovídá poměru draslíku, mělo pomoci vytvořit nové listy orchidejí. Je však třeba poznamenat, že i po použití těchto tří kroků je stále pravděpodobné, že orchidej nepřežije.

Při přežití vašich orchidejí bez listí hraje roli spousta faktorů. Může také pomoci identifikovat, co způsobilo ztrátu listů, takže ji můžete vyřešit a dále podpořit zotavení rostliny.

Příčiny ztráty listů v orchidejích

Nesprávné napájení a krmení

Pro začátečníky může pod vodou ovlivnit ztrátu listů v orchidejích. To není překvapující, protože zežloutnutí nebo spadnutí listů jsou známkami toho, že vaše orchideje potřebují více vody. Vždy zkontrolujte médium a nechte vodu dobře odtéct.

Na druhou stranu, orchideje, které nemají dostatek výživy, mohou také ztratit listy. Granulované hnojivo specifické pro orchideje by mělo těmto těžkým krmítkům dělat radost. Nejprve zalévejte rostliny a zřeďte hnojivo, abyste předešli problémům s kořeny.

Nevyhovující podmínky

Vždy můžete hrát na jistotu a používat kontrolované prostředí, jako je Polytunnel, aby vaše orchideje zůstaly v ideálním prostředí. Listy ovlivňují různé faktory, jako je teplota, vlhkost nebo světlo. Zpočátku mohou žloutnout, ale je také možné, že o ně orchidej přijde.

Nemoci

Plísňová i bakteriální onemocnění jsou příčiny, které byste neměli přehlédnout, pokud vaše orchidej ztratí listy. Pamatujte, že některé houbové a bakteriální infekce způsobují skvrny na listech, které mohou dále hnít a listy zcela vymýtit. Vždy je lepší diagnostikovat vaše orchideje, než se pokusíte oživit je, abyste mohli přesně určit problém a pomoci mu efektivně se zotavit.

Závěr

Pravdou je, že podmínky pro pěstování orchidejí můžete vždy připravit, ale stále mohou nastat problémy. Víte, jak oživit orchidej bez listí, když se to stane? Začněte kontrolou zdravých stonků a kořenů, abyste zajistili, že rostlina přežije. Poté můžete přemístit orchidej do nového média a hnojit vysokým obsahem dusíku, abyste podpořili růst listů.

Oživení orchideje bez listí by bylo snadnější, kdybyste nejprve zjistili, co ji způsobilo.