Jak zjistit, zda je židle Morris Original: 4 jedinečné faktory

Pokud jste sběratel starožitností, je důležité se naučit, jak zjistit, zda je židle Morris originál. Toto je dovednost, která se v dlouhodobém horizontu osvědčí.

Známý jako otec všech sklápěcích židlí, židle Morris byla poprvé vyrobena v Anglii v roce 1866 společností William Morris Company. Od té doby bylo zkopírováno, takže musíte vědět, zda je židle Morris originál, pokud za starožitnou značku platíte vysokou cenu.

Design židle Morris ve stylu mise se proslavil domácími na počátku 20. století a stále je vyrábějí společnosti a dokonce i amatérští dřevozpracující pracovníci díky svým čistým liniím, které se hodí téměř ke každému dekoru. Během 19. století byly návrhy tapet vytištěné na dřevo považovány za revoluční ve své době a stále je lze použít k čalounění nábytku, záclon a dokonce i módních doplňků.

Na rozdíl od lehátek mají židle Morris vysoká opěradla a vysoké područky. Starší modely mají také všité polstrované polštáře nebo látku. Pozdější modely mají odnímatelné polštáře, které židli dodávají větší flexibilitu, protože polštáře lze měnit tak, aby vyhovovaly různým vkusům nebo barevným schématům.

Jak zjistit, zda je vaše židle Morris originálem

Pokud chcete vědět, zda je vaše židle ve stylu Morris originálem, který společnost William Morris vyrábí, dozvíte se o ní co nejvíce. Užitečným zdrojem jsou webové stránky, jako je společnost William Morris a hnutí Arts and Crafts.

Zde je několik faktorů, které vám mohou pomoci určit výrobce vaší židle ve stylu Morris:

Materiál

Originální židle Morris jsou vyrobeny z tmavě mořeného dubu, postaveného v robustním, čistě obloženém díle s viktoriánským vlivem. K dispozici jsou polstrované područky a sklopná záda s ozdobnými vřeteny.

Židle Early Morris mají polštáře všité do sedla židle a čalouněné vlněným gobelínem. Morris sám často navrhoval vzory pro židle, ale novější návrhy byly těžší a přímočařejší, s širokými lopatkovými rameny a čtvercovými lamelami, které podporovaly záda a paže.

Jedinečná struktura

Chcete -li zjistit, zda je vaše židle Morris starožitná, podívejte se pozorně na tělo židle. To zahrnuje dno, boky a zadní část zásuvky.

Pokud dřevo vykazuje známky zářezů nebo řezů, bylo pravděpodobně ručně vyrobeno, což znamená, že bylo řezáno letadlem, paprskem nebo tažným nožem. Přímé značky pily označují starý kus, zatímco značky kruhového nebo obloukového tvaru naznačují, že byl řezán kotoučovou pilou, která nebyla používána až do roku 1860.

Rytá jména

Křeslo ve stylu Stickley Morris, postavené Gustavem Stickleym, bylo vyrobeno v několika variantách, nejznámější jsou příďová, plochá a ohnutá paže. Stickleyovy designy byly v té době široce napodobovány. Originální židle ve stylu Stickley Morris mají svůj obtisk nebo papírový štítek s identifikací výrobce židle. U originálních židlí Morris tomu tak není, protože obvykle mají vyrytá jména výrobce nábytku.

Cena

Židle Morris se hledají velmi obtížně a mohou stát hodně. Některé židle Stickley Morris mohou dokonce dosahovat až 17 000 dolarů za kus, přičemž se zohledňují faktory jako věk, stav, design a odborné hodnocení.

Originální židle Morris byly vysoce dekorativní a často objemné, ale díky svým jednoduchým liniím a pokročilému řemeslnému zpracování se staly populární jako ikona hnutí Arts and Crafts.

Konstrukce a design židle Morris

Židle Morris mají nastavitelná opěradla, konstrukční detail, který lze přizpůsobit jakémukoli designu. Židle Morris jsou tímto způsobem jednoduše pohodlné, protože jsou všechny odpružené. Na počátku 20. století byl tento design židle Morris upraven v různých variantách, ale žádný z nich nebyl neozbrojený.

Americké židle Morris mohou být vyrobeny z jakéhokoli běžně používaného dřeva v daný den, i když je nejčastěji vykresleno v bílém dubu. Polštáře na židle byly k dispozici v různých barvách vzorů kůže a textilu. V Anglii jsou však židle Morris téměř výhradně vyráběny z látkových polštářů.

Sklápěcí mechanismus židlí Morris je low-tech, bez složitých páček nebo senzorů dnes populárních křesel La-Z Boy. Opěradlo židle Morris je sklopné v místě, kde se dotýká spodní části sedadla, a je podepřeno zezadu. Záda se pak setkávají s pažemi, a to buď pomocí tyče, nebo kolíčky zasunutými do otvorů v pažích, čímž je sklápění jednoduché.

Závěr

Originální židle Morris z 19. století, dokonce i ty od Stickley, jsou extrémně vzácné. I když reprodukce židlí Morris stále odpovídá stylu Mission nebo Arts and Crafts.

Křeslo Morris přináší únavu jednotlivcům pohodlí po celodenní práci a zve vás, abyste si sedli a odpočinuli si. Kvůli svému stylu a pohodlí byla židle Morris kopírována a stále se vyrábí.

Ve skutečnosti mají dnes dřevorubci židli Morris na svých projektech „bucket list“, protože kvalitní židle Morris může být dobrou investicí a je vynikajícím důkazem dovedností dřevozpracujícího pracovníka. Výroba židle Morris je náročná, ale stojí za námahu, pokud je provedena správně.

Zatímco vzhled čalounění se vyvinul a nyní se liší od původního, celková struktura zůstává konstantní. Židle ve stylu Morris zůstávají k dispozici i dnes.

Pokud však máte znalosti o tom, jak zjistit, zda je židle Morris originál a chcete utratit za skutečnou starožitnost, buďte připraveni za ni zaplatit tučnou cenu. Pohodlí však rozhodně stojí za to.