Průvodce konečnou formou: Jak snadno identifikovat černou plíseň

Plísně se neobjevují pouze v jedné barvě; některé jsou šedé, bílé nebo hnědé, ale tato příručka vám konkrétně řekne kroky k identifikaci černé plísně. Možná to nutně potřebujete, protože černé plísně mohou být nejen toxické pro váš domov. Může také představovat možné zdravotní riziko.

Jak poznáte černou plíseň?

Tento typ plísně se obvykle objevuje ve vlhkých oblastech vašeho domova. Roste zejména kolem klimatizačních jednotek, topného systému, koupelen a podobně. Často se také formuje na vašich náplastích.

Než se tedy naučíte utěsňovat omítky poškozené vodou a plísněmi, musíte zvážit několik faktorů. Umístění je jedním ze způsobů, jak objevit plíseň, ale znalost následujících znaků vám může pomoci zjistit, zda jde skutečně o černou plíseň, kterou drhnete.

1. Zkontrolujte jeho vzhled

Ze samotného názvu se obvykle objevuje černá plíseň v tmavé barvě. Tato barva se může pohybovat od černé, tmavě zelené nebo tmavě hnědé.

Některé však přicházejí s nádechem oranžové nebo bílé. Ať už je to kterýkoli z nich, jediným společným znakem tohoto druhu plísně je jeho skvrna kruhového tvaru.

Ostatní černé formy mají mírně chlupatý vzhled. Obrovské množství plísní se může zdát jako černá skvrna táhnoucí se na vašich stěnách, podlaze, stropu nebo jakékoli jiné postižené oblasti. Podstatou tohoto kroku je nenechat vaše drhnutí a kapku čisticího prostředku přijít na zmatené místo.

2. Zkoumejte jeho vůni

Charakteristickým rysem každé plísně je její zatuchlý a zemitý zápach, který je často přirovnáván k rozpadající se rostlině. Pokud něco cítíte podle popisu, ale nevidíte žádnou plíseň, zkuste zkontrolovat oblasti, které mohly být vystaveny úniku vody nebo poškození.

Než se však při tomto úkolu ponoříte do svěžího nosu, připomeňte si bezpečnostní opatření. Abyste se vyhnuli škodlivým účinkům černé plísně na váš dýchací systém, noste masku N-95 nebo respirátor P-100. To je nutné zejména u lidí s vysokým zdravotním rizikem.

3. Zachyťte svou odpověď

Většinou je vaší odpovědí nejranější známka toho, že se ve vašem domě skrývá černá plíseň. Pokud se náhle ocitnete v chronickém kýchání a kašlání nebo se u vás objeví podráždění očí a kůže nebo přetrvávající bolesti hlavy, s největší pravděpodobností máte co do činění s prozrazujícím znakem černé plísně.

Čím déle zůstane černá plíseň neošetřená, tím delší bude vaše expozice. To také znamená, že to může způsobit další respirační problémy. Příznaky mohou zahrnovat nevolnost, zvracení a krvácení z nosu.

Je veškerá plíseň černá nebezpečná?

Je důležité si uvědomit, že černé plísně jsou nebezpečné. Měli byste tedy vyčistit po špičkách, jinak byste mohli dostat nežádoucí tělesné reakce. Stále však stojí otázka, zda je veškerá černá plíseň nebezpečná nebo ne.

Barva a toxicita černé plísně jde odděleně. To znamená, že ne všechny plísně, které se objeví v černé barvě, jsou smrtelné.

Podobně ne všechny smrtelné plísně se objevují pouze v černé barvě. Bílá plíseň obvykle vypadá jako bílý práškový zbytek a její zdravotní problémy závisí na jednotlivci.

Než se tedy s touto formou vypořádáte pomocí kartáčku a čisticího prostředku, musíte si pamatovat rozdíly. Díky tomu víte, před jakou plísní byste se měli chránit a která ve skutečnosti nevyžaduje velkou opatrnost.

Černá „barevná“ forma

Černá forma je stereotypně spojena s toxicitou, ale není tomu tak úplně. Může to být alergen, což zjevně znamená, že může způsobit alergické reakce někomu s respiračními spouštěči.

Mezi běžné mediální příklady patří Nigrospora a Cladosporium. Tyto formy byly vědecky prokázány jako netoxické. Černé plísně, jako je Alternaria, však mohou způsobit závažné tělesné reakce.

Černá „toxická“ plíseň

Černá toxická plíseň se na druhou stranu liší od té první. Tyto plísně obsahují toxické chemikálie zvané mykotoxiny, které jsou přítomny v jejích sporech. Když se tyto chemikálie uvolní do vzduchu a vdechnou, může to vést k nevyslovitelnému scénáři.

Příkladem toho je Stachybotrys chartarum, který je nejen černý, ale také tmavě zelený. Dávejte pozor, abyste s ním přišli do svého podkroví, protože v této oblasti běžně roste a může být vysoce toxický.

Závěr

Zpočátku se otázka „jak identifikovat černou plíseň“ může zdát jako snadná věc. Nicméně se všemi zmíněnými věcmi, které je třeba mít na paměti při řešení černé plísně, je to vlastně docela skličující úkol.

Nejde o pouhou černou plíseň, se kterou se potýkáte, ať už přichází v malých skvrnách nebo v obrovských úsecích. Tato plíseň může být destruktivní nejen pro váš domov, ale i pro vaše zdraví. Možná si zpočátku myslíte, že kráčíte po skořápkách a dáváte pozor, abyste nic nespustili, ale s tímto užitečným průvodcem půjde vše hladce.