Jak vypadá černá plíseň na dřevě: Podrobný průvodce

Jsme si vědomi toho, jak vypadá černá plíseň na dřevě a co způsobuje její výskyt? Když dojde k poškození našeho nábytku vodou, počítejte s tím, že se poté objeví černé plísně. Stachybotrys chartarum nebo černá plíseň mohou s největší pravděpodobností žít ve vlhkých nebo vlhkých oblastech.

Pokud vám právě teď utkvěly v hlavě otázky týkající se černých plísní, tento článek je nejlepší na to odpovědět! Probereme vzhled, strukturu a zápach černých plísní, co je způsobuje a jak se jich zbavit.

Jak vypadají černé plísně na dřevě?

Černé plísně poznáte podle jejich barev, tvarů, textur a pachů. Musíte si však přesně uvědomit, jak vypadají, protože mohou být občas nebezpeční. Abychom to dále vysvětlili, jsou zde uvedeny některé charakteristiky černých plísní.

Barva

V počátečních fázích růstu černé plísně si všimnete fuzzy bílých vláken, která vypadají jako vaty. Jakmile začne produkovat spory, zbarví se zeleně nebo šedě s bílou barvou kolem okrajů. A konečně, když se spóry vyplní a plíseň dozraje, změní se na černou nebo zeleno-černou.

Tvar

Při hledání černých forem důkladně zkontrolujte, protože to může být někdy obtížné kvůli dřevěným záplatám a vzorům. Černé plísně mohou často růst do kruhových obrazců nebo tmavých, nepravidelných obrazců.

Textura

Textura černých plísní může záviset na tom, zda jsou stále mokré nebo ne. Když je černá plíseň stále ve vlhkých oblastech, může vypadat lesklá nebo slizká. Na druhou stranu černé formy budou práškové a suché, když dojde k úniku vody a opraví se poškození.

Zápach

Dalším způsobem, jak najít černé plísně, je identifikovat, zda se v blízkosti nacházejí nepříjemné pachy. Vzhledem k tomu, že rostou ve vlhkých oblastech, některé černé plísně mohou cítit zatuchlý nebo zemitý a některé mohou připomínat zápach shnilého dřeva nebo mokrých ponožek.

Jaké jsou možné příčiny černé plísně?

Poškození vodou je hlavním důvodem růstu černé plísně na dřevě. Může to být způsobeno záplavami, špatným větráním, zvlhčovači, nepravidelnou údržbou, vlhkými hadry nebo jinými faktory, které mohou vést k úniku vody. Cokoli vlhkého a mokrého může být chovným místem pro černé plísně.

Kromě možných kořenů černých plísní je také důležité vědět, jak dlouho se dřevo poškodí vodou. Když se dřevo zničí únikem vody, začne se objevovat černé plísně. Růst plísní může obvykle trvat 2 hodiny až 7 dní.

Co byste měli dělat, když uvidíte černou plíseň?

Když uvidíte černé plísně na dřevě, je lepší se jich okamžitě zbavit. Abychom vám to pomohli, můžete postupovat podle těchto kroků:

Krok č. 1. Připravte si čisticí roztok

Pokud chcete použít netoxické čisticí prostředky, je nejlepší použít extrakt z grapefruitových jadérek nebo olej z čajovníku. Pokud ne, můžete použít bělidlo, ocet nebo třecí alkohol. Před použitím je kterékoli z nich smíchejte s vodou.

Krok č. 2. Používejte ochranné pomůcky

Černé plísně mohou vést k alergickým reakcím a infekcím dýchacích cest, proto doporučujeme nosit ochranné pomůcky, abyste těmto zdravotním problémům předešli. Mezi ochranné pomůcky mohou patřit ochranné brýle, gumové rukavice, obličejové masky a kombinézy.

Krok č. 3. Nastříkejte oblast

Postříkejte povrch černých forem čisticím roztokem, dokud není nasycen. Poté nechte působit 5 až 10 minut.

Krok č. 4. Vydrhněte povrch

Pomocí kartáče z nylonových štětin opatrně vydrhněte místo, aby se forma uklidnila nebo zvedla. Poté papírovými ručníky nebo hadry otřete oblast, dokud nebude povrch čistý. Po procesu čištění zlikvidujte vše, co používáte.

Pokud máte další dotazy k odstranění plísní z poškození vodou, můžete se také podívat na náš článek!

Jaké jsou zdravotní účinky černých plísní?

Když je člověk vystaven černým plísním, bude s největší pravděpodobností trpět příznaky horních cest dýchacích. Tyto příznaky mohou zahrnovat:

  • Kýchání
  • Kašel
  • Horečka
  • Svědění očí nebo kůže
  • Dušnost
  • Rýma
  • Vyrážky
  • sípání; nebo
  • Jiné alergické reakce

Lidé s astmatem a slabším imunitním systémem jsou vystaveni vysokému riziku postižení černou plísní. Může způsobit různé zdravotní účinky, které mohou být pro zdraví člověka nebezpečné. Pokud není okamžitě léčen, může také vést k mykotoxikóze nebo otravě plísní.

Závěr

Vědomí toho, jak vypadá černá plíseň na dřevě, může zajistit bezpečnost vaší rodiny. Identifikací jejího vzhledu však cesta růstu černých plísní nekončí. Musíte je okamžitě odstranit a ošetřit, protože jinak mohou být škodlivé.

Vypořádat se s černými plísněmi může být náročné, takže s touto věcí musíte být opatrní. Pokud si myslíte, že to sami nezvládnete, můžete místo toho zavolat profesionální společnost pro sanaci plísní, která práci provede za vás. Správnou péčí o tento problém s plísní můžete klidně dýchat bez obav z jakéhokoli nebezpečí, které mohou černé plísně přinést vaší rodině.