Jak prát mexickou deku? Nejlepší 2 kroky

Pokud chcete vědět, jak správně prát mexickou deku, zjednodušili jsme proces do dvou kroků. Tento článek také zmíní několik tipů a triků, které zajistí, že si vaše mexická přikrývka zachová svůj původní tvar. Pamatujte, že různé přikrývky se musí prát podle toho, co je pro jejich materiál ideální.

Na rozdíl od vlněných přikrývek budete mít snazší čas prát svou mexickou přikrývku. Obvykle se používá bavlna nebo směs bavlny a akrylu. Můžete dokonce použít pračku.

Jak správně prát mexickou deku

1. Nastavte pračku

Mexické přikrývky lze obecně prát v pračce, ale vždy musíte zkontrolovat jakékoli náznaky, protože vaše přikrývka může používat specifický materiál s jinými požadavky na čištění. Jakmile jste si jisti, že ji můžete dát do pračky, nastavte teplotu vody na jemnou nebo studenou. Mexické přikrývky jsou obvykle ručně tkané, což znamená, že je nejlepší se při praní vyhnout horké nebo teplé vodě, aby se nesrazily.

Dejte do vody trochu jemného pracího prostředku, dokud směs nedosáhne úrovně vhodné pro přikrývku. Pokud používáte pračku s předním plněním, nemusíte být tak pečliví. Jen se ujistěte, že je vaše přikrývka dobře ponořená, aby se zabránilo shlukování.

2. Dokončete cyklus a vysušte deku

Dokončete prací cyklus a vyjměte přikrývku, abyste ji vysušili. Před zavěšením na prádelní šňůru nebo položením na rovný povrch jej nezapomeňte vyrovnat a upravit. Jak můžete očekávat, nemůžete sušičku použít na mexickou přikrývku, protože teplo může přikrývku deformovat a změnit její strukturu.

Poté, co je deka důkladně vysušená, můžete ji načechrat, aby ztratila tuhost. Je normální, že čerstvě vypraná a vysušená mexická deka ztratí svou měkkost, ale lehkým poklepáním a používáním by se měl vrátit její původní pocit. Celkově nezapomeňte svou mexickou přikrývku důkladně vysušit, abyste zabránili růstu plísní nebo zatuchlému zápachu.

Jak perete vlněnou mexickou deku?

Pokud je vaše mexická přikrývka vlněná, musíte zkontrolovat, zda umožňuje praní v pračce. Některé vlněné přikrývky mohou preferovat ruční praní, aby byla zachována celistvost materiálu. Většinu vlněných přikrývek však lze prát v pračce, pokud používáte studenou vodu a vhodný prací prostředek na vlnu.

 • Namočte vlněnou přikrývku na 15 minut do pračky se studenou vodou a pracím prostředkem bezpečným pro vlnu.
 • Spusťte jemný cyklus na dvě minuty a přepněte pračku na cyklus máchání.
 • Po vymáchání vysušte vlněnou přikrývku venku, ale vyhněte se přímému slunečnímu záření. Přikrývky z mexické vlny mohou při vystavení přímému teplu zdrsnit nebo vyblednout.
 • Jak změkčíte mexické deky?

  Můžete si všimnout, že vaše mexická přikrývka je po nějaké době nebo dokonce ihned po vysušení trochu drsná. Její měkkost obnovíte pohybem přikrývky ve velké misce s vodou s vhodným kondicionérem pro její materiál. Zatlačte přikrývku nahoru a dolů po vodě, abyste zajistili, že kondicionér dosáhne na všechny její oblasti, a před vypuštěním ji nechte 5 minut sedět.

  Mexické přikrývky mohou používat různé materiály od bavlny, vlny, polyesteru a akrylu. Mexické serapes jsou také tkané na stavu za použití směsi bavlny a akrylu, takže musíte znát správné postupy péče o konkrétní mexickou deku, kterou máte. Podle některých majitelů načechraní mexické deky při každém praní a sušení ji také zjemní.

  Jak perete deku na mexickou jógu?

  Mexické přikrývky se také běžně používají na jógu kvůli jejich vazbě, která je ideální pro skládání do různých tvarů. Ale protože ji používáte pro fyzickou aktivitu, musíte deku pravidelně udržovat v čistotě.

 • Přeložte přikrývku doprostřed a vložte ji do pračky. Můžete mít až čtyři přikrývky, v závislosti na náplni vaší pračky.
 • Nastavte pračku s jemným pracím prostředkem a studenou vodou na jemný cyklus a ujistěte se, že přikrývka zůstane po celou dobu složená.
 • Zkontrolujte, zda je přikrývka stále složená, a vložte mírně vlhkou přikrývku do sušičky na střední teplotu. Všimněte si, že některé mexické přikrývky na jógu nedoporučují sušičku používat, protože by se mohly srazit, takže buďte opatrní při kontrole štítku přikrývky.
 • Dokončete sušení venku a před dalším použitím se ujistěte, že přikrývka zcela uschne.
 • Jak perete barevné přikrývky?

  Stejně jako barevné oblečení je nejlepším způsobem vyprat barevné přikrývky tak, že nejprve namočíte část přikrývky do studené vody a potřete ji papírem. Tímto způsobem budete vědět, zda barva teče, a vyhnete se skvrnám při praní s jinými kusy prádla. Obecným pravidlem je prát pouze barevnou přikrývku samostatně nebo s přikrývkami podobných barev.

  Barevnou deku možná neprát ani v pračce. Některé mohou rychle vyblednout, a proto je nejlepší deku vyprat ručně. Nakonec zkontrolujte na štítku teplotu vody a ideální prací prostředek.

  Závěr

  Pokud jste si právě přinesli domů mexickou deku z výletu nebo chcete zajistit, aby vypadala jako nová, musíte znát její správné postupy údržby. Náš průvodce ve dvou krocích vás naučil, jak prát mexickou přikrývku v pračce, s důrazem na vyvarování se jakékoli formě tepla. Nic se však nevyrovná kontrole štítku přikrývky, zda neobsahuje náznaky čištění.