Jak odstranit plíseň z látky: Úžasný 5-krokový DIY hack

V tomto článku se dozvíte, jak odstranit plíseň z tkaniny. Než však plísně odstraníte, ujistěte se, že byla změněna příčina růstu.

Co je plíseň?

Plíseň je nežádoucí porost, který často napadá domácnosti. Na určitých površích se ze spór vyvine do práškové nebo chmýří.

Plíseň má obvykle ráda organické povrchy, jako jsou rostliny. V tomto článku se můžete podívat, co způsobuje plíseň, která obvykle ničí listy rostlin.

Na rostlinách najdete i padlí. Zde je článek o tom, jak se zbavit padlí na rostlinách konopí, který vám může pomoci dozvědět se o nich více.

Plíseň každopádně nekontaminuje a ničí pouze rostliny. Za oběť mu padají i tkaniny z přírodních vláken (např. tkané textilie a bavlněné příze).

Když se vaše pokožka dostane do kontaktu s oblečením kontaminovaným plísní, můžete dostat vyrážky a další kožní alergie. Při vdechnutí mohou spory vyvolat i astmatický záchvat.

U těch, kteří nemají astma, může expozice plísni vyvolat rozvoj astmatu, což se stává dětem vystaveným plísni. Další lidé ohrožení plísní jsou těhotné ženy a starší lidé.

Jak látky získávají plíseň?

Růst padlí je produktem spór padlí a dokonalé interakce prostředí. Ideální prostředí pro plíseň má vysokou vlhkost.

Tyto úrovně vlhkosti jsou vysoce pravděpodobné kvůli poškození vodou. Poškození vodou může být způsobeno netěsnostmi nebo kondenzací ze stěn vašeho skladovacího prostoru.

Pokud nejsou vaše látky skladovány na chladném a suchém místě, materiál absorbuje vlhkost ze vzduchu. Bez řádné ventilace vzduchu ve vašem úložném prostoru mohou spory volně spočívat na tkaninách, což vede k růstu plísní.

Další příčinou růstu plísní je hromadění nečistot. Nečistoty mohou sloužit jako zdroj potravy pro plísně, což vede k jejich trvalému hromadění.

Kromě nečistot může k tvorbě plísní vést také nesprávné skladování látek. Pokud materiál obsahuje organické nečistoty, můžete očekávat, že na něm poroste plíseň.

Plíseň také potřebuje k životu správnou teplotu a dostatek kyslíku. To však může být snadno splněno přítomností poškození vodou.

Jak zjistit růst plísní na látkách

Poté, co se dozvíte o příčinách růstu plísní, je vhodné se naučit, jak je odhalit, pokud máte co do činění s kontaminací plísní.

Za prvé, pokud si všimnete, že vaše látka vyzařuje zatuchlý zápach, existuje vysoká pravděpodobnost, že má plíseň. Nyní vám nedoporučujeme čichat materiál, protože to může vést k astmatickému záchvatu.

Kromě zápachu si na látce můžete všimnout i skvrn. Plíseň způsobuje skvrny na materiálu, na kterém spočívá, takže není přitažené za vlasy, že je to kvůli houbám, když máte stopy.

Na skvrnách si také můžete všimnout bílého nebo světle žlutého výrůstku. To je plíseň a její struktura může být prášková nebo ochmýřená.

Nedoporučujeme však, abyste se ho dotýkali nebo jej otírali holýma rukama. Může mít méně závažné účinky než plísně, ale stále může dráždit.

Kroky při odstraňování plísní z tkaniny

Krok #1. Smíchejte dva šálky boraxu do dvou litrů teplé nebo horké vody, aby se rozpustil. Poté tkaniny před praním namočte do roztoku.

Krok č. 2. Skvrny na látkách, když jsou nasáklé roztokem, vykartáčujte. Také se ujistěte, že materiál je přístupný horké vodě.

Pokud tomu tak není, před namočením látky do směsi ochlaďte vodu. Nechte všechny oblasti materiálu absorbovat roztok.

Krok č. 3. Po vykartáčování plísně z látky ji prosím vyjměte z roztoku a vyždímejte nad dřezem. Ujistěte se, že materiál po tomto kroku nemá přebytečnou vodu.

Naneste na skvrnu běžný prací prostředek a vydrhněte značku z opačné strany látky. To může místo odstranit a nezahnat jej dále do materiálu.

Navíc může snížit opotřebení tkaniny.

Krok č. 4. Podívejte se na pokyny na štítku péče o vaši látku. Poté je odpovídajícím způsobem vyperte v pračce.

Pokud vaše látky nejsou důkladně kontaminovány plísní, můžete je dát do pračky s oblečením.

Na bílé látky můžete nanést nepatrné množství bělidla. Na barevné prádlo používejte stálobarevná bělidla, aby nekrvácelo.

Krok č. 5. Sušte tkaniny venku na vzduchu. Jejich vložením do sušičky může skvrna v článku zatuhnout, proto to nedoporučujeme dělat.

Také materiál prohlédněte i po jeho vysušení, abyste se ujistili, že plíseň zmizela.

Jak zabránit budoucímu růstu plísní

Nejúčinnějším způsobem, jak zabránit budoucímu růstu plísní, je vyhnout se tomu, aby pro ně bylo ideální prostředí. Jinými slovy, musíte udržovat úložnou plochu předmětů.

Můžete zkontrolovat těsnost oblasti a podle toho je opravit. Nakonec se před uskladněním ujistěte, že látky nejsou znečištěné.

Závěr

Naučit se, jak odstranit plíseň z tkaniny, znamená pochopit její příčiny a vědět, jak je odhalit. Díky integraci všech těchto informací je proces odstraňování plísní úspěšnější.