Jak léčíte padlí na japonských javorech: 3 způsoby

Jak ošetřujete padlí na japonských javorech? Pokud si s tím nevíte rady, stačí si přečíst a my vám pomůžeme.

Padlí se velmi často vyskytuje na stromech, okrasných dřevinách a dokonce i na květinách. Téměř žádný druh rostlin vůči ní není imunní, pokud nejsou hybridní rostliny, které jsou vyšlechtěny speciálně tak, aby odolávaly plísním a plísním.

Co je to padlí?

Padlí je druh onemocnění, které se zaměřuje na širokou škálu rostlin. Nejčastěji postihuje lilky (lilek, rajčata, papriky), tykvovité (melouny, okurky, dýně, tykve) a luštěniny (hrách, fazole).

Jakmile houba začne přebírat jakoukoli z vašich rostlin, na povrchu jejích listů se vytvoří vrstva spor plísní. Vítr pak tyto spory přenese směrem k ostatním rostlinám a tím je infikuje.

Padlí může zpomalit růst rostlin. V závažných případech může dokonce snížit kvalitu ovoce a výnos.

Spórám padlí se daří v suchém, teplém klimatu, ale vyžadují relativně vysokou vlhkost. Ve vlhkých, chladných teplotách se spory plísní šíří pomaleji a postihují rostliny pouze ve stinných oblastech bez přímého vystavení slunci.

Pro více informací o této houbě si přečtěte tento článek o tom, jak dlouho žijí spory padlí.

Jak rozpoznat padlí?

Jsou viditelné známky padlí, na které byste si měli dát pozor.

  • Infikované rostliny vypadají, jako by byly poprášené moukou.
  • Kruhové, práškovité bílé skvrny, které se objevují na stoncích, listech a někdy i na plodech, jsou časným příznakem padlí.
  • Viditelné spóry padlí se obvykle nacházejí v horní části listů, ale někdy mohou růst i na spodních stranách.
  • Listy napadené padlím žloutnou a zasychají.
  • Moučivost může způsobit zlomení, zdeformování nebo zkroucení listů postižené rostliny.
  • Bílé spory se rozšíří po listech a nakonec pokryjí většinu povrchu nebo postižené oblasti.
  • Poupata a rostoucí špičky infikovaných rostlin mohou také znetvořit. Takové příznaky se vyskytují v pozdní části růstu padlí.

Léčba padlí na japonských javorech

Jakmile padlí infikuje vaše japonské javory, může být těžké se jí zbavit, takže pokud je to možné, udělejte vše pro to, abyste tomu zabránili.

Stále však můžete udělat nějaké prostředky, jak se s nemocí vypořádat.

1. Jedlá soda

Jedlá soda prokázala svou sílu proti různým druhům plísní, včetně padlí. Chcete-li to použít, stačí smíchat jednu čajovou lžičku jedlé sody s 1 litrem vody.

Nastříkejte roztok do postižených japonských javorů. Zlikviduje houby, se kterými přijde do styku.

2. Mléko

Může to znít trochu zvláštně, ale mléko je také účinným prostředkem k léčbě moučnivy. Mléko řeďte vodou v typickém poměru 1:10.

Nastříkejte na javory, které jsou v raném stadiu infekce. Řešení lze použít i jako preventivní opatření – není to špatné, ne?

3. Organické fungicidy

Organické fungicidy, které zahrnují síru, neemový olej, vápno-síru a hydrogenuhličitan draselný, jsou účinné při léčbě padlí. Dělají zázraky, zvláště při použití v raných stádiích infekce nebo preventivních opatřeních.

Pokud vás zajímají i jiné způsoby ošetření rostlin proti padlí, naučte se z tohoto článku, jak vyčistit pěstírnu po padlí.

Prevence padlí

Neexistuje lepší způsob, jak bojovat proti padlí, než být proaktivní. Zde jsou některá preventivní opatření, která můžete dodržovat.

  • Vyhněte se umístění rostlin, které jsou náchylné k houbové infekci, poblíž japonských javorů. Vybírejte takové, které jsou odolné vůči plísním.
  • Zasaďte své japonské javory na místa, kde je přímé sluneční světlo. Padlí má vyšší šanci na rozvoj ve stinných oblastech.
  • Japonské javory pravidelně prořezávejte nebo stříhejte, abyste podpořili dobrou cirkulaci vzduchu, což sníží vlhkost, a tím i riziko plísňové infekce.
  • Při zalévání to provádějte shora, abyste pomohli smýt výtrusy z listů.
  • Jakmile je část javoru napadena, okamžitě ji odstraňte, abyste se vyhnuli šíření, a zničte je buď spálením, nebo vyhozením do odpadkového koše.
  • Nikdy nekompostujte žádnou infikovanou rostlinu, protože je možné, že se spory roznesou větrem a přenesou chorobu na další rostliny.

Závěr

Rostliny, stejně jako lidé, se také nakazí chorobami a nejvýraznějším viníkem je padlí. I pro ně platí, že prevence bude vždy lepší než léčba.

Pokud nejsou nadšenci do rostlin, lidé mají tendenci rostliny zanedbávat a myslí si, že jim stačí voda, sluneční světlo a hnojivo. Není to však absolutně pravda, protože také vyžadují řádnou a pravidelnou údržbu.

Japonské javory jsou velmi příjemným druhem javoru. Jakkoli jsou pastvou pro oči, mohou být pastvou i pro houby, jako je padlí.

Je dobře, že otázka „jak ošetřujete padlí na japonských javorech?“ bylo zodpovězeno. Nyní můžete pokračovat v žehnání svých očí krásou, kterou příroda nabízí.