Jak dlouho trvá darování krevních destiček? Učte se od nejlepšího průvodce!

Jak dlouho trvá darování krevních destiček? Darování krevních destiček obvykle trvá až tři hodiny. Než se však ponoříme hlouběji, dovolte nám poskytnout vám rychlý přehled o odběru krevních elementů, včetně plazmy nebo krevních destiček.

Aferéza zahrnuje tři typy krevních složek: krevní destičky, červené krvinky a plazmu.

Proces aferézy zahrnuje stroj, který k vám lékařský personál zavěsí, aby shromáždil a roztřídil zmíněnou krevní složku a poté vám vrátí ty, které nepotřebujete. Navíc sada sterilních hadiček na jedno použití obsahuje vaši krev, takže po darování neonemocníte. Bez ohledu na to by většině lidí stačila jedna krevní složka, pro kterou mají své využití, ale tento článek se zaměří na dárcovství krevních destiček a na to, jak dlouho tento proces trvá. Doufáme, že po tomto článku vás můžeme povzbudit k darování a záchraně života!

Co je plazmaferéza

Než probereme, jak dlouhé je darování krevních destiček, musíte nejprve vědět, co je to plazmaferéza. Plazmaferéza je proces, který odstraňuje pouze veškerou krevní plazmu (tekutou část). Během naléhavých nebo traumatických okolností je pacientům často podávána plazma, aby pomohla s kontrolou krvácení.

Abyste mohli poskytnout plazmu jiné osobě, musíte být způsobilí darovat plnou krev. A, B, AB a O jsou čtyři nejběžnější krevní skupiny. Ale unikátní dárci plazmy, ti s krevní skupinou AB, jsou kompatibilní s různými krevními skupinami, zatímco jiní jsou kompatibilní pouze se stejnou krevní skupinou. V důsledku toho je AB plazma široce vyhledávaná. Bez ohledu na to máte každých 28 dní možnost darovat další plazmu.

Kolik hodin zabere darování krevních destiček

Jak dlouho tedy darování krevních destiček trvá? Darování krevních destiček trvá od začátku do konce přibližně tři hodiny. Vyplnění dotazníku o zdravotní anamnéze a příprava vašeho stroje vám zabere celkem asi 30 minut. Další dvě hodiny budete darovat a následně zakousnout v občerstvovacím prostoru.

Krevní destičky se musí oddělit a odebrat od ostatních složek krve, což vyžaduje čas. Vaše krev je během tohoto procesu zbavena krevních destiček a jiných tekutin a poté vám dána zpět. Zatímco personál sbírá vaši plazmu, vy můžete trávit čas odpočinkem, odpočinkem u filmu nebo poslechem hudby. A jakmile darujete dostatek krevních destiček, abyste pomohli až třem lidem během několika hodin. Možná si myslíte, že to zabere spoustu času, ale je to víc než to.

Mnoho lidí, kteří darují krevní destičky, jim pomáhá relaxovat a odpočívat a zároveň zachraňovat životy. Na druhou stranu krevní destičky v plné krvi nebo aferéze lze používat pouze pět dní před uplynutím doby použitelnosti. Plné červené krvinky mohou být skladovány v chladničce po dobu 42 dnů před expirací. Bez ohledu na to se více o programu dárcovství krve dozvíte zde. Nyní přejdeme k části článku „často kladené otázky“.

Často kladené otázky o dárcovství krevních destiček

Nyní, když víte, co je plazmaferéza a jak dlouho trvá, v tomto bodě nám dovolte dozvědět se více o dárcovství krevních destiček tím, že najdeme odpovědi na nejčastější otázky související s tímto tématem. Číst dál!

#1. Jaká je role krevních destiček?

Krevní destičky jsou krevní buňky, které pomáhají tvořit sraženiny a zastavují krvácení, jsou-li přítomny v těle. Jsou životně důležité pro přežití a léčbu milionů lidí s rakovinou, chronickými nemocemi a katastrofálními zraněními. Každých patnáct sekund je potřeba přibližně jedna transfuze krevních destiček. Bohužel máte jen pět dní na to, abyste využili krevní destičky, které jste dostali, než vyprší jejich platnost, a poté budete potřebovat nové dárce každý den.

Proto je dárcovství krevních destiček podporováno. Zjistěte více o tom, proč je dárcovství důležité, konkrétně „Proč je dárcovství krve důležité“, abyste pochopili, proč byste měli zvážit a zkusit se stát dobrovolníkem.

#2. Jaký prospěch můžeme mít z darování našich krevních destiček?

Je to skvělý pocit vědět, že měníte životy pacientů s rakovinou. Darování krevních destiček může poskytnout třem pacientům celkovou dávku krevních destiček. Pokud jde o pacienty, kteří potřebují transfuzi krevních destiček, mnoho lékařů a nemocnic dává přednost této metodě. Někteří dárci navíc preferují dárcovství krevních destiček, protože zahrnuje použití menší jehly než darování plné krve, což pro ně činí postup pohodlnějším.

Někteří dárci uvádějí, že se poté cítí méně letargický, protože výměnou za krevní destičky dostanete tekutiny a červené krvinky. U mnoha lidí, kteří darují krevní destičky, se cítili dobře a naplněni, protože věděli, že zachránili život.

#3. Máte nějaké nepohodlí?

Alespoň prozatím. Poté štípněte měkkou spodní stranu paže, abyste odhalili masité vnitřní fungování paže. Po vložení jehly do každé z vašich paží ucítíte takové štípnutí. Někteří dárci preferují dárcovství krevních destiček, protože zahrnuje použití menší jehly než darování plné krve, což činí postup pohodlnějším.

Tekutiny vrácené dárcům mohou u některých dárců způsobit mrazení. Udržujte teplo s nabízenými přikrývkami. Konkrétní dárci mohou také pociťovat mravenčení. Vápník může rychle snížit tuto malou reakci na použitý antikoagulant, když se krev vrací do vašeho těla.

Pokud budete mít tyto potíže, dostanete doplněk vápníku. Ale nebojte se, protože lékařský personál vám pomůže! Nyní, když jsme blízko konce, dovolte nám navrhnout tento článek „Co je dárcovství aferézou“, který by vás mohl zajímat.

Závěr

A to je vše pro „Jak dlouho trvá darování krevních destiček?“ Opět platí, že maximální hodiny, které může darování krevních destiček trvat, jsou tři hodiny. Může to být časově náročné, ale bude to stát za to, protože díky vám bude mít někdo druhou šanci na život! Doufáme, že jsme vám pomohli.