Co se stane, když pijete plíseň (a 4 způsoby, jak se jí vyhnout)

Pokud vás zajímá, co se stane, když pijete plíseň, zde je vaše odpověď. Požití plísní může vést k žaludeční nevolnosti.

Někdy je to mírné; někdy to může být vážné. Pochopte v tomto článku více o nebezpečných účincích plísní na naše zdraví!

Co je plíseň?

Plíseň škodí vašim domácím strukturám a vašemu zdraví. Začíná to jako spóry plísní; pak se živí vlhkostí.

Spóry plísní je náročné vymýtit. I když se můžete naučit, jak je udržovat. Zde je článek o eradikaci spór plísní ve vzduchu, který vám s tím pomůže.

Existuje více druhů plísní, ale o jedné je známo, že je toxická. S. chartarum je druh černé plísně, která vyzařuje výpary mykotoxinů. Tyto výpary mohou vést k mnoha zdravotním problémům.

Je snadné zjistit, že plíseň je nechtěným návštěvníkem v každé domácnosti. V domácnostech však převládají.

Plíseň s námi také komunikuje častěji, než si myslíte. Níže jsou uvedeny příklady toho, jak s námi plíseň v každodenním životě interaguje.

Co se stane, když vdechnete plíseň?

Jedním ze způsobů, jak na nás plíseň působí, je vdechnutí spór. Můžete být vystaveni sporám plísní uvnitř nebo venku. Je také pravděpodobné, že spory plísně s sebou nosíte zvenčí.

Spóry plísní nejsou nebezpečné, pokud k nim nemáte zvláštní zranitelnost. To vysvětlíme později. Prozatím vás seznámíme s oblastmi ohroženými plísní.

Vzhledem k tomu, že plísním se daří ve vlhkém prostředí, pravděpodobně je lze vidět ve vlhkých koupelnách. Koupelny s děravými bateriemi jsou náchylnější k plísním.

Pokud máte koupelnu poškozenou vodou, raději jednejte rychle a opravte ji. Zde je článek, který vám pomůže opravit koupelnu poškozenou vodou.

Další na seznamu oblastí ohrožených plísní je vlhká kuchyně. Děravé baterie a potrubí jsou také běžným jevem v kuchyni, takže jsou náchylné k růstu plísní.

Kdo je zranitelný?

Poté, co se seznámíme s oblastmi citlivými na plísně, se seznámíme s lidmi ohroženými plísněmi. U osob s astmatem se po expozici plísním pravděpodobně vyskytnou infekce a respirační onemocnění.

Existující respirační onemocnění vás činí citlivými na plísně. U osob s astmatem to může vést k astmatu vyvolanému plísní v důsledku alergie na plísně. U dětí může plíseň dokonce ovlivnit jejich kognitivní schopnosti.

Co se stane, když spolknete plíseň?

Vdechnutí plísně může vést k respiračním problémům. Na druhé straně požití plísní může vést k akutní otravě a imunitním nedostatkům. Tedy pokud mají mykotoxiny.

Plísně pravděpodobněji rostou na potravinách, jako je sušené ovoce a chléb. Pokud pijete něco s plísní, můžete pociťovat křeče, nevolnost a průjem.

U jídla je těžké určit, kde končí kořeny plísní. Proto se nedoporučuje odstranit část kontaminovanou plísní a zbytek sníst. Mohou existovat neviditelné bakterie a stále vám to může uškodit.

Také, pokud má osoba oslabený imunitní systém, mohou být příznaky horší. Budou neúnavně zvracet a budou mít horečku a zimnici. Objeví se také bolest břicha a pocity něhy břicha.

Jak dostat plíseň z kontejnerů pro domácnost

Jedním z důvodů, proč omylem pijete plíseň, je to, že vaše domácí potřeby obsahují plíseň. Mysleli jsme si, že by bylo užitečné naučit se je vyčistit.

Metoda č. 1. Vroucí voda

U kovových lahví, které získaly plíseň, je to perfektní způsob, jak se jich zbavit. Vložte lahve do vroucí vody a nechte je přes noc uležet. Poté láhev vydrhněte kartáčem a mýdlem.

Metoda č. 2. Bělidlo a jedlá soda

Smíchejte jednu lžičku jedlé sody a půl lžičky bělidla. Poté láhev a její části namočte na čtyři až šest hodin do směsi. Poté láhev důkladně omyjte a opláchněte.

Metoda č. 3. Bílý ocet

Studie potvrzují schopnost bílého octa ničit plísně a jejich spory. Funguje také dobře při čištění forem z plastových lahví.

Ocet dejte rovnou do lahve a nechte přes noc. Poté ji důkladně omyjte a nechte uschnout na vzduchu.

Metoda č. 4. Jedlá soda

Jedlá soda je mírný dezinfekční prostředek, ale funguje při odstraňování plísní z lahví. V míse smíchejte dvě lžičky jedlé sody a teplou vodu.

Poté lahve namočte do směsi na několik hodin. Poté láhev důkladně umyjte.

Co se stane, když se vám plíseň dostane na kůži?

Když se plíseň dostane do kontaktu s vaší pokožkou, mohou se objevit vyrážky. Vyrážky budou zahrnovat svědění. Pravděpodobně budete mít také suchou a šupinatou pokožku.

Důvodem, proč vaše tělo reaguje na plíseň vyrážkami, je váš imunitní systém. Reakce vašeho imunitního systému na spóry plísní vede k produkci protilátek. Tato produkce protilátek může vést k zánětu.

Pro lékaře je obecně obtížné diagnostikovat plísňovou vyrážku. Mohou však testovat vaši krev, pokud jste alergičtí na plísně. Dalším způsobem, jak zjistit alergii na plísně, je kožní píchnutí.

Závěr

Vdechování plísní způsobuje spoustu problémů a to, co se stane, když pijete, zní ještě nebezpečněji. Naštěstí se naše tělo dokáže takovým věcem přizpůsobit. V těchto situacích by však bylo rozumné kontaktovat zdravotníka.