Co je popruh pro šití: Použití a jak šít

Odpověď na to, co je popruh na šití, se týká pruhu látky nebo pásky z různých materiálů. Jak se dále dočtete níže, tento popruh je velmi odolný a má mnoho aplikací.

Probereme také, zda si můžete ušít popruh šicím strojem a vyrobit si popruh sami. Ale když už jsme u toho, znáte už šití na stroji?

Přečtěte si prosím, jak sešít dva kusy látky dohromady pomocí šicího stroje, protože jeho postupy můžete aplikovat při šití popruhů na látky.

K čemu se při šití používá popruh

Popruh nebo páska je prostě kus pruhu látky. Nepleťte si ji s bias páskou, která se používá na okrajích látek. Místo toho popruh funguje jako samostatný pás materiálu, který je dostatečně odolný pro různá použití.

Nejběžnějším způsobem použití popruhů je přidání popruhů na různé projekty, jako jsou tašky a sportovní potřeby. Protože je však vyrobena ze silné tkaniny, odolá opotřebení věcí, jako jsou šňůrky na krk, obojky pro psy a bezpečnostní pásy.

Může být použit pro bezpečnostní použití nebo předměty, které udrží náklady. Pamatujte však, že existují různé typy popruhů, což znamená, že existují také různé pevnosti v přetržení.

Typy popruhů

Popruhy můžete rozlišovat podle jejich materiálu, šířky a tloušťky. Kromě toho existuje široký výběr barev a potisků, protože popruhy lze použít také pro dekorativní účely.

Zvažte však následující typy popruhů a jak je používat:

 • Bavlněný popruh musí být zakončen cikcakovým stehem pro větší odolnost; obvykle se používají jako popruhy na tašky
 • Nylonové, polyesterové a další popruhy vyrobené ze syntetických vláken se řežou horkým nožem, aby se konce roztavily pro pevnost; obvykle se používá pro outdoorové vybavení a sportovní potřeby

Plochý vs. trubkový popruh

Ploché popruhy jsou nejběžnějším typem, který vidíte na popruhech tašek a bezpečnostních pásech. Netrhá se snadno, ale je příliš tuhý na zauzlování.

Odolnější popruh je silnější trubkový popruh, který můžete zauzlovat. Často se používá pro předměty, které budou vystaveny napětí, jako je horolezecká výstroj.

Kolik popruhů potřebuji?

Množství popruhů, které budete potřebovat, bude samozřejmě záviset na projektu, který děláte. Bude však výhodné zakoupit popruhy u dvora nebo zaokrouhlit na nejbližší dvůr, abyste měli jistotu, že jich budete mít dostatek.

Jak přišíváte popruhy na látku?

 • Použijte typ a velikost jehly, která zvládne hmotnost látky a tloušťku popruhu
 • Navlékněte jehlu vysoce kvalitní a pevnou nití, jako je nitě na čalounění
 • Aby se popruh nerozmotal, před řezáním oblepte oblast, kde budete popruh stříhat
 • Ustřihněte krátké okraje popruhu, abyste upravili jeho délku, nikdy ne dlouhé okraje, protože by se mohl třepit
 • U syntetických popruhů natavte konce po odříznutí, abyste získali větší odolnost
 • Začněte přišívat popruh na látku tak, abyste okraje látky přišívali co nejblíže k okrajům popruhu
 • Dávejte pozor, abyste neprošívali roztavené konce popruhu, protože by mohly zlomit jehlu
 • Jaké vlákno bych měl použít pro popruh?

  Nit, kterou použijete pro šití popruhu, by měla být dostatečně pevná pro daný materiál a snese použití konkrétního projektu (např. bezpečnostní pásy nebo popruhy na tašky). Proto v závislosti na projektu, popruhu a látce můžete použít jakékoli vysoce kvalitní univerzální nitě až po vysoce odolné čalounické nitě.

  Přečtěte si, jaká je nejpevnější šicí nit, abyste věděli, jaké typy můžete získat, pokud šijete popruhy pro bezpečné nebo těžké aplikace.

  Umíte ušít popruhy na šicím stroji?

  Popruhy můžete šít na šicím stroji, pokud jsou kompatibilní s materiály. Dále nastavte správně šicí stroj se správnou jehlou a nití, aby se nelámaly nebo nedělaly nekvalitní stehy.

  Jaký steh použít při šití popruhu? Nastavte svůj šicí stroj na klikatý steh, protože dokáže látku účinně připevnit k popruhu.

  Jak šít popruh na šicím stroji

 • Přišpendlete konce popruhů do oblasti látky, kde je potřebujete
 • Pokud mají být konce popruhů sešity, prošpendlete je také
 • Nezapomeňte při šití odstranit špendlíky, aby je jehla nenarazila
 • Nastavte popruh a látku bezpečně pod přítlačnou patku
 • Začněte šít pomalu, protože popruh a látka jsou silné
 • Sešlápněte pedál a odpovídajícím způsobem pohybujte ručním kolem
 • Po přišití popruhu k materiálu jej proveďte zadní stehem pro větší odolnost
 • Jak si vytvoříte vlastní popruh?

  Vyrobit si vlastní popruh znamená správně jej nastřihnout, aby se okraje netřepily. Například ty, které jsou vyrobeny ze syntetických vláken, mohou být opáleny, aby se jejich konce roztavily po ustřižení nebo sešití konců, aby se zabránilo třepení na některých typech popruhů.

  Chcete také zkontrolovat, které materiály by se při výrobě popruhu neměly často namáčet nebo prát. Některé z nich mohou absorbovat vodu a nakonec vyvinout plíseň.

  Závěr

  Byl tento článek užitečný? Právě jsme se dozvěděli, co jsou popruhy na šití, což jsou silné látkové proužky pro různé aplikace.

  Popruhy se často používají jako popruhy na tašky k rovnoměrným postrojům a bezpečnostním pásům. Dodávají se ze syntetických a přírodních vláken a liší se také barvou, tloušťkou a šířkou.

  Nakonec používejte při šití popruhů jehly a nitě pro velké zatížení, protože materiály mohou poškodit běžné šicí nástroje.