Co je dvojité dárcovství krve?

Zajímá vás, co je to dvojité dárcovství krve? Dvojité darování krve je místo, kde darujete dvě jednotky krevních složek. Části to obvykle dělají. Plná krev je darováním vaší krve, která je kompletní s jejími složkami, jako jsou bílé krvinky, červené krvinky, krevní destičky a plazma.

Dvojnásobné dárcovství krve se provádí pomocí stroje zvaného aferéza. Toto zařízení bude pumpovat krev z vašeho těla a vybere, který druh krevní složky budete darovat; zbytek krevních složek, které nebyly vybrány, se vrátí do vašeho těla.

Být dárcem dvojnásobného dárce krve je skvělý způsob, jak pomoci ostatním, kteří bojují o život; nedostatek byť jediné krevní složky může vyvolat různé nemoci; dvojité dárcovství krve je pro takové lidi životně důležité a prospěšné.

Jaké trápení může zmírnit dvojité dárcovství krve?

Dvojité dárcovství krve se tedy vztahuje na jedinou složku, kterou je třeba darovat dvojnásobek jednotky. Mnoho neduhů lze úspěšně léčit, pokud se jim pravidelně podává transfuze konkrétní krevní složky. To by vám také mohlo poskytnout přehled o tom, co je dvojité dárcovství krve.

#1. Dvojité dárcovství krevních destiček

Krevní destičky jsou nezbytné při každém chirurgickém zákroku, protože zabraňují zánětu a napomáhají koagulaci ran. Pomáhají také bílým krvinkám v jejich roli jako antibakteriální obrana proti infekci v našem těle. Trombocytopenie je porucha, při které je nízký počet krevních destiček. Pro některé lidi s průměrným počtem krevních destiček by srážení řezu bylo jednoduché, ale osoby s tímto onemocněním pociťují přetrvávající krvácení na mnoha místech těla.

#2. Dvojité dárcovství červených krvinek

Osobám s anémií můžete pomoci infuzí červených krvinek. Když jste chudokrevní, nemáte dostatek zdravých červených krvinek k přenosu kyslíku do celého těla. Tento druh poruchy krve je běžný závažný nebo mírný. Přidání železa do vaší zdravé stravy by také mohlo zabránit riziku vzniku anémie.

#3. Dvojité dárcovství bílých krvinek

Bílé krvinky jsou také jednou z významných složek naší krve. Jsou produkovány v kostní dřeni a hrají zásadní roli při posilování našeho imunitního systému. Naše tělo má přirozeně více bílých krvinek než obvykle, pokud bojujeme s nemocí nebo infekcí. Leukopenie je onemocnění, při kterém má naše tělo nízký počet bílých krvinek. Vzhledem k tomu, že bílé krvinky hrají významnou roli v udržování imunitního systému našeho těla, může být jejich nedostatek zásadní. Mohlo by to vést k rakovině, krevním buňkám a stavům kostní dřeně, kdy je nutná chemoterapie nebo transplantace kostní dřeně.

#4. Dvojité dárcovství plazmy

Když je plazma oddělena od ostatních složek našeho krevního oběhu, je žlutá tekutina. Mohou transportovat živiny do celého našeho těla. Absence plazmy může významně ovlivnit funkci našeho těla, protože naše orgány dostanou mnohem méně živin, než potřebují. Když máte nedostatek plazmy, vaše tělo vykazuje příznaky, jako je pomalé srážení ran, vypadávání vlasů, nevolnost, vyčerpání a schopnost snadno se vytvářet modřiny. Naše primární orgány, jako jsou ledviny a játra, mohou trpět těžkou malabsorpcí živin nebo podvýživou.

Komu můžeme pomoci darováním krve?

Je všeobecně známo, že krev dárce dostávají lidé s krevními problémy, ale když se podíváme zblízka, vidíme, že pomáháme jen malému procentu populace. Vládní jednotky po celém světě tvrdě pracují na zpřístupnění krve lidem ve svých zemích. Kampaně a přesvědčování nebo požadované metody dárcovství krve se používají k zajištění toho, aby krevní banky v každé zemi byly připraveny sloužit jednotlivcům v nouzi. Krev je zvláště potřebná v naléhavých případech, jako jsou nehody nebo operace. Krev je někdy vyžadována u sezónních onemocnění, jako je horečka dengue.

Co dělat, když chcete darovat krev.

Před darováním krve je každý dárce vyšetřen, aby se zjistilo, zda je způsobilý nebo schopný tak učinit. Někteří z nich byli požádáni, aby podstoupili laboratorní test, aby zjistili, zda nejsou nemocní nebo nemají dědičnou chorobu, která se může přenášet krevní transfuzí.

Tip č. 1. Nepijte ani nekuřte

Nadměrným kouřením nebo pitím si můžeme vyvinout různé nemoci. Pokud chcete darovat krev, tato zdravotnická zařízení vyžadují, abyste alespoň 48 hodin před darováním krve nepili žádné alkoholické nápoje a nekouřili nic s nikotinem.

Tip č. 2. Čerstvé tetování není povoleno

Inkoust může přetrvávat v našem krevním oběhu poté, co jehla propíchne naši kůži během tetování. Než darujete krev a prohlásíte se za dárce, vaše tetování musí být minimálně šest měsíců staré.

Tip č. 3. mít zdravý životní styl

Pokud se před darováním dostatečně nevyspíte, můžete zaznamenat anomálii. Před darováním by se dárci měli zamyslet nad tím, co jedí a pijí, protože nezdravý životní styl může ohrozit život příjemce.

Závěr

Nyní, když víte, co je dvojité dárcovství krve, doufáme, že inspirujete i ostatní. Potřebujeme svět, kde jsou všichni inkluzivní a pomáhají si navzájem, a to i pouhým darováním krve.