Jak vyčistit odtokové potrubí klimatizace? 7 jednoduchých kroků!

Jak vyčistit odtokové potrubí klimatizace? Abyste mohli vyčistit odtokové potrubí vašeho AC, musíte dodržovat sedm jednoduchých kroků a připravit několik materiálů, jako je destilovaný ocet.

Výkon vaší klimatizace je výrazně vylepšen čistým a neucpaným odtokovým potrubím. Proto je nutné jej pravidelně čistit a kontrolovat.

Odvodňovací potrubí je vnější součástí klimatizace, která odvádí vlhkost produkovanou výparníkem. Pokud není odtokové potrubí správně vyčištěno a udržováno, hromadí se v něm řasy a jiné nečistoty, které ho ucpávají a brání správnému odtoku vody. Vydává nepříjemné pachy, zvyšuje vlhkost a způsobuje poškození vodou.

Odtokové potrubí patří mezi nejběžnější části, které při čištění našeho AC přehlížíme. Ostatní ještě netušili, že častá údržba a kontroly odtokového potrubí jej udrží v dobrém stavu.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, jak pravidelně čistit odtoková potrubí a vyčistit již ucpaná.

Kroky k čištění odtokového potrubí klimatizace

Zde je návod, jak vyčistit odtokové potrubí klimatizace:

Krok č. 1. Vypněte klimatizaci

Abyste se udrželi v bezpečí, před čištěním odtokového potrubí vypněte napájení celého systému střídavého proudu pomocí termostatu a jističe.

V určitých situacích zahrnuje vypnutí jističe zhasnutí světel, takže to udělejte během dne. A kromě toho celá procedura zabere pár minut, takže dlouho nebudete bez proudu.

Krok č. 2. Vyhledejte vanu kondenzátu

Vana kondenzátu je obvykle umístěna pod klimatizační jednotkou a je zakryta odnímatelným přístupovým panelem.

Tento krok musíte určitě udělat, pokud máte vnitřní vzduchotechniku.

Krok č. 3. Vyčistěte odtokovou vanu

Je to známka toho, že je vaše odtokové potrubí ucpané, pokud je pánev naplněna vodou. Nenechávejte tedy odtokovou vanu neumytou.

Odstraňte vlhkost z pánve pomocí vakua nebo houby. Poté použijte čisticí mýdlo k uklizení odtokového plánu.

Krok č. 4. Najděte přístup k odtokovému potrubí

Odtokové potrubí bude pravděpodobně mít větrací otvor ve tvaru T s PVC krytem. Sejměte kryt z PVC, abyste odhalili otvor potrubí nebo odtokového potrubí.

Zkontrolujte odtok, který je pravděpodobně ucpaný, pokud je v nádobě na kondenzát voda.

Krok č. 5. Vyčistěte potrubí destilovaným octem

Nalijte čtvrt šálku destilovaného octa do otvoru odtokového potrubí. Pravidelný destilovaný ocet má vynikající čisticí vlastnosti. Proto se velmi doporučuje. Navíc díky své kyselosti rychleji rozpustí blokádu.

Pokud je zápach destilovaného octa příliš štiplavý, použijte peroxid k jemnému rozpuštění nečistot. Jako náhradu octa můžete také použít horkou vodu nebo mýdlo na nádobí.

Krok č. 6. Nechte 30 minut, aby se destilovaný ocet usadil do dýmky

Ponecháním roztoku na trubce se rozpustí všechny nečistoty a řasy.

Po uplynutí stanovené doby propláchněte trubku vodou, abyste zjistili, zda se na ní nenacházejí známky nečistot nebo jiných příčin ucpání a zda nyní volně teče.

Krok č. 7. Opakujte postup každých 30 dní

Udržování čistého odtokového potrubí je nejúčinnějším způsobem, jak zabránit hromadění nečistot, řas a bakterií.

Dobře udržované odtokové potrubí povede k dlouhodobé kvalitě klimatizační jednotky. Rovněž zabrání dalšímu poškození ostatních částí jednotky. Prevence je skutečně lepší než léčba.

Příčiny a příznaky ucpaného odtokového potrubí

Vaše odtokové potrubí je neustále vlhké jednoduše proto, že tudy prochází voda. Většina růstu řas a plísní na trvale vlhkém povrchu brzy způsobí nahromadění.

Po dlouhé době, kdy potrubí nečistíte, špína v potrubí zhoustne a zablokuje tok vody. V tomto případě se voda vrací do vypouštěcí nádoby klimatizace.

Když odtoková vana vylije vodu do vašeho domu, je to známka toho, že je vaše odtokové potrubí ucpané. Nebude schopna zadržet vodu, která nemůže projít potrubím.

Pokud tento problém neodhalíte hned, voda z úniku může poškodit okolní zařízení. Raději pravidelně čistěte odtokové potrubí, abyste nemuseli platit za opravy domu, pokud se něco pokazí. Zvýšená vlhkost a emise nepříjemného zápachu jsou dalšími známkami ucpaného odtokového potrubí.

Závěr

Čisté vypouštěcí potrubí pomůže klimatizaci fungovat co nejlépe. Rovněž zabrání různým škodám a škodám způsobeným vodou na jednotce a domě.

Někdy můžeme jeho čištění přehlížet, ale věnujme veškeré úsilí jeho pravidelnému čištění, vzhledem k potenciálnímu poškození.

Při čištění odtokového potrubí dodržujte správné kroky, aby vaše práce byla rychlejší a jednodušší. To je vše pro „Jak vyčistit odtokové potrubí klimatizace?“

Doufám, že jste se z tohoto textu mohli něco naučit. Další zajímavé články získáte kliknutím sem.