Kdy potřebujete těhotenské oblečení? Průvodce pro novou matku

Když potřebujete těhotenské oblečení? Přečtěte si tento článek a dozvíte se více. Těhotenské oblečení není jen pro těhotné.

I když to nečekáte, může vám toto oblečení usnadnit život při určitých příležitostech, kdy se potřebujete obléknout, ale nechcete se trápit s hledáním něčeho, co vám sedí nebo je pohodlné.

Zde je několik případů, kdy je nejlepší koupit těhotenské oblečení:

Při cestování letadlem – těhotenské cestovní kalhoty budou pohodlnější než nošení džínů a také nabízejí další výhody, jako je tenčí látka, takže zaberou méně místa v zavazadle, strečové látky, které umožňují pohyb a zároveň poskytují podporu tam, kde je potřeba, kapsy na držení potřebné předměty a zároveň mít volné ruce pro manévrování po letišti atd.

Když zkoušíte atletický tým, jsou to ti, kteří byli na chvíli pryč od svého sportu a chtějí se dostat zpět do formy. Když jste těhotná s vícenásobnými, které poskytují extra prostor a lichotí vašemu rostoucímu tělu, aniž byste vypadali jako krabice.

Kdy vám začíná výplata mateřské?

Porodné pro většinu žen ve Spojeném království obvykle začíná poté, co byly těhotné po dobu 26 týdnů. Toto je známé jako zákonná mateřská mzda (SMP) a je k dispozici pouze zaměstnancům, nikoli osobám samostatně výdělečně činným nebo osobám se smlouvou s nulovou pracovní dobou.

SMP se vyplácí ve výši 138,18 GBP za týden, která pochází z fondu národního pojištění vašeho zaměstnavatele, což znamená, že tyto peníze nedostanete zpět, když později požádáte o peněžitou pomoc v mateřství – pokud však zaměstnanec vydělává méně, než je jeho nárok, pak jakýkoli přeplatek budou vráceny HMRC, když od nich místo toho požaduje své zákonné platby.

Pokud žena pracovala u svého současného zaměstnavatele nepřetržitě déle než 26 týdnů před porodem, v závislosti na výši jejího výdělku může mít během prvních 26 týdnů mateřské dovolené nárok na výplatu mzdy od svého zaměstnavatele.

Vyplácí se stanovenou sazbou, která se může lišit v závislosti na tom, kolik vyděláváte a zda váš partner také pracuje pro danou společnost.

Pokud máte nízký příjem, pak by se tento nárok mohl zvýšit, protože ženy, které vydělávají méně než 111 GBP za týden, se automaticky kvalifikují pro SMP bez ohledu na to, jak dlouho pracovaly u svého současného zaměstnavatele – ti, kteří dostávají daňové úlevy, však neuvidí jakékoli změny těchto sazeb do dubna 2016, kdy daňové úlevy porostou o inflaci namísto výdělků, jak tomu bylo dříve.

Na jaké dávky mám nárok, pokud se po mateřské dovolené nevrátím do práce?

Když jste na mateřské dovolené, váš zaměstnavatel vám musí vyplácet stejnou mzdu a benefity, jaké byly na vaší dovolené. Pokud nabídnou nějaké další výhody (jako je další dovolená nebo bonusový program), budou pokračovat, dokud budete u společnosti zaměstnáni.

Pokud však váš zaměstnavatel během tohoto období najme někoho nového, aby vás nahradil, pak je pravděpodobné, že ne všechna jeho zaměstnanecká práva mohou být chráněna zákonem Britské Kolumbie o standardech zaměstnanosti (ESA).

Měli byste se poradit s právníkem v oblasti zaměstnanosti o tom, zda vaše smlouva obsahovala něco, co by se dalo použít k boji za tato práva.

Může se mě zaměstnavatel zeptat, kdy se vrátím z mateřské dovolené?

Ano, váš zaměstnavatel se může zeptat, kdy se vrátíte z mateřské dovolené. Možná budete chtít být opatrní, kolik podrobností je v odpovědi!

Pokud si například nejste jisti, kdy se přesně vrátíte, nemusí být moudré uvádět datum, které se pak v určitém okamžiku před nebo po něm změní kvůli nepředvídaným okolnostem.

Je také důležité, abyste svého zaměstnavatele neklamali, aby si myslel něco, co nedostane kvůli tomu, co bylo řečeno v této konkrétní části konverzace.

Kolik dostanu porodné?

Mateřská je k dispozici po dobu až 52 týdnů, přičemž prvních šest týdnů činí 90 % vašeho průměrného týdenního výdělku. Pokud například vyděláváte 500 GBP týdně před zdaněním a příspěvky na národní pojištění (NIC), pak podle pravidel pro mateřskou dostanete přibližně 450 GBP týdně po dobu následujících 39 týdnů.

Před nástupem na mateřskou dovolenou musíte být klasifikován jako zaměstnanec v každém z předchozích 26 třídních týdnů, což je definováno odkazem na jakýkoli kalendářní měsíc během toho období, ve kterém probíhala nebo byla splatná zaměstnaná práce – to znamená, že nemusí nutně existovat přímá souvislost mezi datem, kdy si vezmete dovolenou po porodu, a datem výplaty.

Vyplácená sazba je také založena pouze na základním platu, nikoli na celkové částce, kterou obvykle dostáváte a která zahrnuje příplatky a může zahrnovat i příplatky za přesčasy.

Mateřská dovolená je období, které ve většině zemí definují zákony jako období, které novopečené matky vyžadují, aby se zotavily po porodu před návratem do práce.

Typická délka mateřské dovolené v mezinárodním měřítku je přibližně šest týdnů, ale to se v jednotlivých zemích liší, přičemž některé místo toho nabízejí placenou otcovskou dovolenou – někdy je rozdělena do několika období pro oba rodiče, spíše než jen pro jednu osobu samostatně během jakéhokoli okamžiku bezprostředně po porodu.

Země mohou nabídnout další pobídky, jako jsou daňové úlevy pro ty, kteří pracují v určitých sektorech a také si berou rodičovskou dovolenou mimo práci. Rodiče nemají automatický nárok na placené volno, i když nad rámec zákonné úrovně, pokud se rozhodnou nevyužít svého nároku na neplacené volno.

To se liší i po celém světě, přičemž některé země nabízejí více než jiné, pokud jde o politiku rodičovské dovolené a způsob jejich přidělování zaměstnavateli, pokud jde například o péči o nové dítě po narození nebo o jeho adopci.