Společné rostliny tymiánu a průvodce pěstováním tymiánu

Společenskými rostlinami tymiánu jsou hlávkový salát, zelí, brambory, rajčata, lilky, šalotka, jahody, borůvky a růže. Pěstování této byliny si získává na popularitě také díky své vysoké poptávce a snadné údržbě. Pojďme se podívat na to, jak úspěšně pěstovat tymián spolu s jeho doprovodnými rostlinami.

Co jsou tymiánové společenské rostliny

Salátový hořák, zelí, brambory, rajčata, lilky, šalotka, jahody, borůvky a růže jsou nejlepšími rostlinami pro tymián. Tymián sám o sobě je jedním z nejlepších doprovodných rostlin pro většinu plodin, protože může odpuzovat škůdce.

Zejména tymián účinně odpuzuje škůdce plodin, jako jsou blechy, rajče rajské, červi zelné a ušní červi. Tímto způsobem mohou rostliny, které jsme zmínili, prospívat a bez chorob. Ale co je v tymiánu, který z něj dělá odpuzující škůdce?

Tymián má sloučeninu zvanou thymol, která nabízí insekticidní účinky. Thymol je přítomen v pesticidech prodávaných na trhu. Tymián je také užitečným sousedem rostlin, protože může přilákat prospěšný hmyz, který se živí škůdci a pomáhá opylovat.

Aromatické vlastnosti tymiánu přilákají včely medonosné, které pomáhají při opylování. A kombinace odpuzující škůdce a dravce přitahující vlastnosti tymiánu zajistí zdravou zahradu. Pokud uvažujete o pěstování této víceúčelové byliny, přečtěte si níže, jaké rostliny budou rádi, když budou jejími sousedy.

Salátový hořák

Salát burnet je vytrvalá rostlina, která nabízí léčivé použití a estetické účely. Zlepšuje vzhled zahrady, ale má také svíravé vlastnosti. Přidá do zahrady parfém a kromě tymiánu vytvoří na vašem dvoře nebo ve skleníku nádhernou vůni.

Zelí

Thymol nacházející se v tymiánu je prospěšný pro zelí. To může odradit zelné červy, smyčky, můry, blechy a mšice od udržování vašich listových zelených bez děr. Tymián může také přilákat berušky, které budou konzumovat mšice a opylovat vaši zeleninu.

Brambory

Vytvořte pestrou zahradu výsadbou brambor s tymiánem. Tymián může přilákat parazitické vosy, které se budou živit Colorado bramborovými brouky. Tymián zároveň zlepšuje chuť brambor pro zaručenou kvalitu sklizně těchto hlíz.

Rajčata

Další plodinou, kterou tymián zvyšuje chuť, je rajče. Získáte také ovoce bez nemocí, protože škůdci jako červi a běloši nemají rádi tymián. Proto získáte chutná rajčata bez škůdců, kteří mohou ovlivnit jejich kvalitu a růst.

Šalotka

Podobně jako brambory a rajčata, tymián zvyšuje chuť šalotky.

Lilek

Chcete-li udržovat zahradní můry od lilku, vysaďte tymián jako společníka pro tyto plodiny. Využíváním tohoto přírodního repelentu proti škůdcům se můžete držet dál od chemických pesticidů.

Jahody

Bobule, jako jsou jahody, jsou vynikajícími doprovodnými rostlinami pro tymián, protože ten odrazuje červy. Tymián pomáhá udržovat vlhkou půdu, protože poskytuje půdní kryt. A protože sázíte tymián mezi řádky, můžete plevele zabránit lépe zvládnutelným.

Borůvky

Díky vytrvalé charakteristice tymiánu je ideálním společníkem pro plodiny, které jsou náročné na půdní podmínky. Zároveň můžete pomoci při jejich opylování pro efektivní výnos, protože tymián přitahuje opylovače.

Růže

Udržujte svou zahradu orpolytunnelmore krásnější a bez chorob tím, že vysadíte růže s tymiánem. Tymián působí jako pesticid pro mouchy a mšice, které mohou ovlivnit kvalitu vašich růžových keřů.

Co je tymián?

Nyní, když vás zajímá pěstování tymiánu na společných rostlinách, je dalším krokem vědět více o této víceúčelové bylině. Tymián nebo Thymus vulgaris je dřevina vytrvalá z čeledi Lamiaceae. Pěstuje se snadno, protože se mu dobře daří v drsném prostředí, včetně suchých a písčitých podmínek.

Proto, pokud žijete v horkém regionu a chcete pěstovat něco velmi nenáročného na údržbu, tymián je tou nejlepší volbou. Tymián zvyšuje chuť jiných plodin, odrazuje škůdce a přitahuje opylovače a predátory škůdců. Lze předpokládat, že tymián je víceúčelová plodina, která bude přínosem pro ty, kteří pěstují více plodin.

Tymián sám o sobě je více než chutná bylina s antiseptickými vlastnostmi a je potěšením pro oči. Můžete je pěstovat ve skleníku a lidé je budou kupovat za hranice a chodníky, aby vylepšili vzhled těchto oblastí. Tato nízko rostoucí bylina je aromatická a krásná, s drobnými květy, které si včely i lidé na jaře oblíbili.

Druhy tymiánu

Úspěšné pěstování tymiánu vyžaduje znalost druhů tymiánu a odrůd, které vám budou vyhovovat. Mají odlišné vlastnosti a mezi oblíbené patří zlatý citron, plíživý, vlněný, kmín, Golden King, Annie Hall, Cilician, Silver Posie a Bertram Anderson.

Tymián zlatého citronu

Zlatý citronový tymián, od samotného názvu, voní jako citron. Má také mátovou chuť, která se dobře hodí k pokrmům, které vyžadují jak citrusovou, tak osvěžující kopu. Tymián zlatého citronu poznáte podle různobarevných zlatých listů.

Plíživý tymián

Tymián je nízko rostoucí rostlina, ale plazivý tymián je v nejnižší výšce. Dosahuje výšky až 3 palce, což je skvělé jako půdní kryt, který udržuje plevel v šachu. Je také krásné dívat se na různobarevné květy od bílé, růžové, purpurové a levandule.

Vlněný tymián

Dalším nízkým a velmi plochým typem tymiánu je vlněný tymián. Říká se mu vlněný, protože je na dotek jemný, podobně jako vlněné koberce. Protože tento tymián nemá žádný profil chuti a vůně, místo toho se používá jako okrasné rostliny pro praskliny terasy.

Tymián tymiánový

Pojmenovaný po voňavém koření, kmínu, kmínu tymiánu nabízí stejnou vůni byliny. Roste s bledými květy a používá se ozdobně i jako koření do různých pokrmů.

Odrůdy tymiánu

Zlatý král

Odrůda tymiánu Golden King je tymián zlatý citron s růžovými květy.

Annie Hall

Annie Hall je oblíbená odrůda tymiánu díky svým zeleným listům a světle růžovým květům.

Tymián cilický

Cilician tymián je odrůda se živými zelenými listy a růžovými květy.

Silver Posie

Silver Posie je tymián s nízkou údržbou, matně vypadajícími listy a světle růžovými květy.

Bertram Anderson

Podobně jako Zlatý král má tymián Bertram Anderson zlaté listy a růžové květy.

Jak pěstovat tymián?

Tymián je odolná plodina, ale stále se musíš vzdělávat v faktorech pro jeho úspěšné pěstování. Půda, rozestupy, teplota, údržba a sklizeň jsou významnými faktory, které je třeba vzít v úvahu, aby byla zaručena efektivní kultivace. Poté je možné tyto znalosti aplikovat na pěstování tymiánu v polytunnel pro snazší zemědělství vedle doprovodných rostlin tymiánu.

Půda

Tymián dobře roste v oplodněné a dobře odvodněné půdě. Ujistěte se, že má pH mezi 6,0 a 8,0. Pamatujte, že tymián snáší sucho, takže půda musí dobře odtékat.

Současně by teplota půdy měla být 70 ° F, pokud vysazujete tymiánové řízky.

Mezery

Tymián je málo rostoucí, ale tato bylina stále potřebuje prostor, protože roste dobře a snadno. Rozteč mezi každou rostlinou se může pohybovat od 12 do 24 palců. Pokud máte v úmyslu použít tymián jako kryt, můžete pro nové rostliny použít rozestup 6 palců.

Teplota

Ve srovnání s jinými bylinami se tymiánu dobře daří v horkém a slunečném počasí. Pěstování v oblasti s teplým, suchým a slunečným podnebím je proto optimální pro úspěšnou sklizeň. Zejména mají za cíl pěstovat tymián mezi 68 až 86 ° F.

Tyto teploty jsou obvykle od jara do začátku léta. Pokud však pěstujete svůj tymián uvnitř, vyberte si slunečné místo. To pomůže bylině dosáhnout lepší chuti, protože teplo ovlivní éterické oleje na listech.

Údržba

Jedním z důvodů, proč mnoho lidí hledá pěstování tymiánu, je jeho nízká údržba. Ve skutečnosti nemusíte moc zalévat a krmit. A poté, co jste sklidili, musíte odstranit pouze oblasti, které zemřely.

To je také jeden z důvodů, proč musíte zajistit, že jste tymián zasadili do volně odtokové půdy. Není náročná na požadavky na živiny a může dokonce prospívat s minimem živin v půdě. Musíte však také zvážit potřeby doprovodných rostlin, které jste si vybrali s tymiánem.

Pokud pěstujete tymián pro estetické účely, můžete ho po odkvětu přetvořit. Můžete jej také oříznout, abyste do podzimu dosáhli vyšší sklizně listů. Jinak může tymián zalesnit a ztvrdnout.

Sklizeň

Kdy byste měli sklízet tymián? Můžete sklízet až ⅓ listů těsně před začátkem kvetení tymiánu. Zajištění pravidelné sklizně vám poskytne nepřetržitý výnos a počet sklizňových relací bude záviset pouze na stavu vašeho regionu.

Například můžete sklízet jednou ročně, když v létě rozkvetla polovina květů. Na druhou stranu můžete mít až 3 sklizně od pozdního jara do začátku podzimu. Celkově bude osobní zkušenost vědět, kolik sklizní můžete s vašimi plodinami mít.

Stojí za zmínku, že zkušení farmáři doporučují zahájit sklizeň druhého roku rostliny místo prvního roku. Studie však ukázaly, že jsou ovlivněny také povětrnostní podmínky před sklizní. Proto můžete tymián sklízet také během prvního roku nebo 160 dnů po zasetí semen.

Hlavním jídlem je, že čím více sklízíte a ořezáváte tymián, tím více vzkvétá. Nezapomeňte opustit dřevěné části nebo 5 palců rostliny, abyste podpořili růst. To také vytvoří úhlednější vzhled bylin.

Jak pěstovat tymián ve skleníku?

Tymián je bylina, která je při pěstování bez frustrace. Ve skleníku jsou kroky stejně jednoduché jako výsadba, údržba a sklizeň. Proč by ale měl být považován za tunel pro pěstování snadné plodiny?

Použití apolytunnelwill umožní zemědělcům s omezeními v zemědělských omezeních sklízet tymián a doprovodné rostliny stejně efektivně. Tymián je odolná rostlina, ale studie prokázaly snižující se kvalitu, pokud je po sklizni necháte venku vyschnout. Tomu se můžete vyhnout tím, že je budete pěstovat v apolytunnelandu, podívejte se na Krostrade.com o účinném farmářství na polytunnel.

Výsadba

Můžete se rozhodnout pěstovat tymián v půdě ve skleníku. Pro podmínky budete potřebovat pouze malé množství hnojiva nebo organické hmoty v půdě. Plné vyklíčení semen bude trvat až 28 dní a ideální teplota by měla být 70 ° F.

Semena mohou růst v mělkých řadách bez zakrytí. Poté je můžete přesadit, až dosáhnou výšky 3 palce. V závislosti na tom, jak velký je váš polytunnelis, můžete zasadit rostliny tymiánu 9 palců od sebe nebo 18 palců od sebe.

Údržba

Dalším důvodem, proč tymián skvěle roste v polytunnelis, je ten, který poskytuje ochranu před drsnými větry a dešti. Ve skutečnosti může tymián dobře růst ve štěrkových zahradách nebo v nádobách naplněných štěrkem s volně odváděnou půdou. Pokud jde o údržbu, tymián snáší sucho a vyžaduje každé jaro pouze hnojivo s poměrem 10-10-10.

Sklizeň

Pro lepší chuť můžete začít sklízet během prvního roku před kvetením. Ořízněte rostliny tymiánu 2 palce nad zemí a vyvarujte se řezání stonků na jejich základně. Další dobrou známkou toho, že je dobré sklízet, je to, když je měkké dřevo rostlin stále zelené.

Jakmile rostliny sklidíte, osušte je v teplém stínu nad listy novin. Může trvat až 4 roky, než se rostliny zalesní. Jakmile k tomu dojde, můžete zasadit nová semínka tymiánu.

Jak používat tymián?

Vaření

K vaření je vhodný čerstvý i sušený tymián. Tuto bylinu můžete také konzervovat v oleji nebo octě jako chutné a koncentrovanější přísady do různých pokrmů. Tymián se hodí k máslu, majonéze, zelí, fazolím, zelené zelenině, bramborám, masu, rybám a vejcům.

Pokud používáte čerstvý tymián, máte možnost jej přidat stonkem nebo jen listy. Některé recepty vyžadují neporušený tymián, zatímco listy fungují také jako ozdoba. Listy jsou drobné, což znamená, že je nemusíte sekat.

Sušený tymián je díky své trvanlivosti vynikající náhražkou čerstvého tymiánu. Pokud jej však používáte jako náhradu, nezapomeňte, že jeho chuť je silnější. Nejlepší je přidat sušené bylinky na začátek receptu, abyste dosáhli mnohem harmoničtější harmonie chutí.

Léčivé využití a výhody

Tymián má také širokou škálu léčivých použití. Sloučenina nalezená v tymiánu, thymol, prokázala svůj potenciál při léčbě respiračních, kardiovaskulárních a nervových poruch. Můžete jej také použít jako antioxidační, protizánětlivý, antispazmodický a antimikrobiální.

Některá léčivá použití tymiánu zahrnují zubní lak, ústní vodu zabíjející klíčky a zklidňující pokožku a pokožku hlavy. Tymián funguje jako léčba bronchitidy, bolesti v krku, průjmu, plynatosti, diuretik, stimulantů chuti k jídlu a antiparazitik. Rostlinu lze aplikovat přímo na pokožku, ale oblíbeným prostředkem je také tymiánový olej a extrakt.

Závěr

Tymián je bylina, kterou miluje mnoho plodin, protože zvyšuje její chuť, odstraňuje parazity a přitahuje dravce, kteří se živí škůdci. Salátový hořák, zelí, brambory, rajčata, lilky, šalotka, jahody, borůvky a růže jsou vynikajícími rostlinami tymiánu. Tymián je také lákavý pro včely, které pomáhají při opylování, a způsob, jakým tato bylina roste, může udržovat plevel na uzdě.

Pěstování tymiánu je bez stresu, protože je to vytrvalá rostlina. Dobře se mu daří v suchu a má minimální požadavky na půdu, pokud jde o hnojení. Pokud žijete v oblasti, kde jsou omezené zemědělské zdroje, můžete tuto víceúčelovou bylinu sklízet bez jakýchkoli problémů s tunelem.

Celkově je tymián nejen užitečným zvýrazňovačem chuti v různých pokrmech. Nabízí také přírodní pesticidní výhody pro jiné plodiny, zvyšuje vzhled oblasti a působí jako bylinný lék na různé zdravotní stavy. Využijte kultivaci doprovodných rostlin s tymiánem a sklízejte tyto mnohonásobné výhody bez velké námahy.