Průvodce, jak sklízet echinaceu

Echinacea (také nazývaná jako třapatka) je dokonalým doplňkem vaší zahrady. Pokud vás zajímá, jak sklízet echinaceu, tento článek popisuje základní rysy úspěšné výsadby a sběru koneflowerů.

Výsev nebo přesazování

Echinaceu můžete buď přesadit, nebo ji zasít přímo na zahradní záhon. Pokud dáváte přednost začátku ze semen, můžete je zpočátku pěstovat v interiéru po dobu šesti až osmi týdnů před posledním mrazem ve vaší oblasti, nebo je můžete zasít do země na podzim nebo v zimě. Pamatujte však, že může trvat dva roky, než vaše rostliny kvetou.

Naštěstí najdete Echinacea v téměř každém místním zahradním obchodě. Je to levnější ve srovnání s jinými druhy zahradních květin, ale je to stejně krásné.

Transplantace a klíčení

Většina semen třapatky potřebuje asi měsíc studenou stratifikaci, aby mohla úspěšně produkovat květiny. Stratifikace za studena je proces umístění semen do chladu, aby se podpořilo klíčení.

Echinacea však často trvá nějakou dobu, než vyklíčí, takže nemůžete očekávat výsledky přes noc. Vaše semena začnou růst asi za 20 dní.

Zasejte semena do hloubky jednoho palce s teplotou půdy kolem 68 stupňů F a ujistěte se, že půda je vlhká, ale ne mokrá. Jakmile jsou sazenice vysoké tři centimetry, před přesazením do zahrady je ztenčete a vytvrďte, své rostliny přemístěte až po uplynutí posledního mrazu a teplota půdy je nejméně 60 stupňů F.

Slunce a půda potřebuje

Echinacei se daří nejlépe v půdě s neutrálním pH (6,0 až 7,0). Můžete také přidat čerstvý kompost těsně před zasetím semen. Koně jsou snadno pěstovatelné. Ve skutečnosti mohou přežít i v suché kamenité půdě. Ale stejně jako u jiných druhů rostlin, Echinacea roste nejlépe v dobře odvodněné a úrodné půdě.

Péče o echinaceu

I když je Echinacea nenáročná na údržbu, tato zahradní květina stále potřebuje trochu TLC. Co byste měli vědět o péči o koneflowery:

Teplota

Tyto rostliny mohou růst i v extrémním horku. Pokud však žijete na místech s opravdu horkými léty, je lepší zasadit vaši echinaceu do částečně zastíněných oblastí.

Prořezávání

Pokud některé z vašich květů visí a zalévání to nedělá, může být nejlepší zastřihnout ochablé a mrtvé květiny. Tímto způsobem bude kvést více květin a vyhnete se agresivnímu šíření vadnutí nebo jakýchkoli chorob.

Zalévání

Třapatky jsou jednou z mála zahradních rostlin, které snášejí sucho. Ale pro dosažení nejlepších výsledků je třeba je pravidelně zalévat. Pokud žijete v deštivých oblastech, možná nebudete muset zalévat Echinacea tolik, kolik byste měli během horkých suchých letních období.

Hnojení

Umístěním kompostu kolem dna koneflowerů podporujete zdravý růst rostlin. Během prvního vegetačního období můžete kolem rostlin přidat hnojivo alespoň dvakrát.

Sklizeň echinacey

Nejlepší způsob, jak sklízet květiny Echinacea pro zdobení, je řezání stonků. Jak často stříháte a sklízíte, vaše rostliny budou kvést celou sezónu.

Pokud ho plánujete použít na čaj, sklizeň rostoucích listů odříznutím hrstky z každé rostliny. Čaj si můžete připravit z čerstvých listů, nebo je můžete vysušit a uložit do spíže.

Chcete-li sklízet kořeny, můžete jemně kopat kolem odkapávací linie své třapatky a opatrně vyjmout rostlinu z půdy. Odřízněte kořeny – můžete si vzít část kořenů a umístit rostlinu zpět do země.

Proč pěstovat echinaceu ve skleníku?

Zatímco Echinacea je krásná na pohled v každé venkovní zahradě, existuje několik důvodů, proč byste je měli zasadit do skleníku, například:

Chraňte své květiny před škůdci a chorobami

Těžba listí, japonští brouci, nosatci révy vinné, mšice, roztoči eriofyidové a mouchy sladké brambory jsou někteří ze škodlivých škůdců, kteří mohou vaše rostliny Echinacea poškodit. Tito škůdci mohou také přinést nemoci, jako je padlí, šedá plíseň, žlutá aster, hniloba stonků a bakteriální skvrny. Udržujte své rostliny uvnitř zapečetěných, ale dobře větraných polytunnelů, které je udržují v bezpečí před škůdci a chorobami.

Chraňte své koneflowery před nepříznivým počasím

Bouře, krupobití a vánice mohou vaši zahradu okamžitě vyhladit. Když je umístíte do skleníku, bude pro zahradníky, jako jste vy, snazší pěstovat rostliny v nepředvídatelném podnebí.

Skvělé pro lidi bez zahradního prostoru

Pokud chcete pěstovat čerstvé produkty nebo květiny jako Echinacea, ale máte omezený prostor, je minipolytunnel skvělou alternativou. Díky své kompaktní velikosti můžete umístit minipolytunnelonové balkony, terasy, paluby a někdy dokonce i na stolní desky.

Zahajte výsadbu dříve než obvykle

S mini skleníkem můžete začít vysazovat třapatky ještě předtím, než začne chladné období. Jakmile pomine nebezpečí mrazu, můžete si svou echinaceu zasadit do své zahrady.

Závěrečné úvahy o tom, jak sklízet echinaceu

Jakmile budete vědět, jak sklízet echinaceu, budete je moci pěstovat na zahradě nebo v mini skleníku. Echinacea má léčivé vlastnosti, listy můžete použít k přípravě čaje a čerstvé květiny si můžete ozdobit doma. Díky výhodám a použitím, které s sebou patří třapatky, není důvod, proč byste je neměli vysazovat.