Pokojové rostliny: Kdy byste měli vyvolat kvetení

Ti, kdo se zahradnictvím začínají, se často ptají: „Kdy byste měli vyvolat kvetení?“ Při pěstování rostlin se budete těšit na den, kdy začnou kvést. Musíte se však naučit, jak vyvolat kvetení, pokud jste někým, kdo se živí vašimi rostlinami a chcete sklízet o něco dříve, než jste čekali, nebo je chcete jednoduše zasadit do interiéru.

Na schopnost rostliny produkovat květiny má vliv několik faktorů – jedním z nich je světlo a tma. Rostliny jsou obvykle rozděleny do dvou kategorií podle jejich požadavků na období světla a tmy nebo podle fotoperiod. Rostliny krátkého dne (konopí, rýže, sójové boby), jak název napovídá, pěstují květiny pouze v době, kdy jsou dny kratší a noci delší, zatímco jednodenní rostliny (karafiát, hrášek, salát) kvetou pouze ve dnech kde jsou dny delší a noc kratší.

Rostliny pěstované venku začnou svou fázi kvetení přirozeně. Pokud sázíte v interiéru, budete muset vyvolat fázi kvetení vaší rostliny, abyste se ujistili, že bude plodit hojnou úrodu.

Nejlepší čas pro indukci kvetení rostlin ve vnitřních rostlinách

Pro začínající pěstitele nebo začínající zahradníky je jednou z věcí, které se často ptají, kdy začít s indukcí květů v jejich rostlinách. Neexistuje pro to žádné standardní pravidlo, protože ideální doba pro vyvolání kvetení závisí především na samotných pěstitelích. Ideální doba, kdy byste měli ve svých rostlinách vyvolat kvetení, je obvykle, když si vytvořili silný kořenový systém.

Umožnění vegetace vaší rostlině pomůže zajistit, aby správně zakořenila kořeny, aby mohly účinně přijímat a ukládat živiny a podporovat fázi kvetení. Fáze kvetení může být konkrétně náročná a bude potřebovat všechny živiny, které může získat buď z půdy, nebo z hnojiv. Pokud však spěcháte se sklizní květin, můžete s květinovou indukcí začít dříve, ale nebude schopná vyprodukovat tolik květin, jako když necháte své rostliny růst.

Rostliny krátkého dne, jako je například konopí, mohou mít průměrnou vegetační dobu nejméně 2–4 týdny. Po 4 týdnech bude mít rostlina prodloužené a zakořeněné silné kořeny, a je proto připravena k indukci květů. Někteří pěstitelé by však také upřednostňovali, aby jejich rostliny zůstaly ve vegetativním stavu déle, aby rostlině poskytly více času na růst a vývoj před vyvoláním fáze květu.

U rostlin s dlouhým dnem zahradník obvykle vyvolává kvetení tím, že je déle vystavuje ve světlech. To znamená, že pokud jsou dny kratší, jsou obvykle umístěny pod umělým osvětlením. Rostliny krátkého dne jsou naopak pokryty neprůhledným černým hadříkem, aby vyvolaly kvetení.

Jaké jsou výhody pěstování rostlin v hobby skleníku?

O hobby sklenících je známo, že jsou jedním z nejlepších míst pro pěstování rostlin. Nabízí řadu výhod, které byste z tradiční nebo zahradní výsadby nedostali. Díky skleníku můžete svým plodinám poskytnout optimální prostředí a tím podpořit rychlejší a lepší růst a vývoj.

Ať už máte semipro

ve skleníku nebo v malém funkčním skleníku, můžete pěstování rostlin ve skleníku velmi těžit. Zde jsou některé z mnoha výhod pěstování rostlin ve skleníku:

Prodloužené vegetační období

Skleníky nabízejí pěstitelům možnost prodloužit vegetační období konkrétní plodiny manipulací s podmínkami prostředí uvnitř skleníku. Výsadba plodin uvnitř apolytunne vám umožňuje řídit teplotu, vlhkost a další faktory prostředí, které budou hrát roli v přežití a produktivitě vaší rostliny. Pokud si chtějí v létě užít úrodu čerstvé sklizně v chladném období, mohou umístit rostlinu do polytunnelandu a nechat ji pokračovat v produkci květin a plodů.

Ochrana před napadením rostlinnými škůdci a predátory

Mezi mnoho výhod pěstování apolytunnelis, že umožňuje ochranu před škůdci a predátory rostlin, jako jsou hlodavci. Jelikož je oblast uzavřena buď speciálním plastem nebo skleněnými vlákny, nebudou mít nemocné rostliny venku šanci infikovat rostliny uvnitř skleníku. Kromě toho výběh také pomůže chránit rostliny před dravci, kteří se živí rostlinami, jako jsou krtci, veverky, ptáci nebo jeleni.

S tím také přichází výhoda nutnosti používat malé nebo žádné pesticidy vůbec. Jelikož jste svým rostlinám poskytli ochranu před chorobami, nebudete muset k jejich ošetření používat pesticidy. To se tedy promítá do zdravější produkce.

Lepší kvalita plodin

Protože uzavřené skleníky chrání před škůdci, chorobami a predátory, vedlo by to také k lepší kvalitě plodin. Rostliny, které nejsou vystaveny stresu, budou schopny růst a plodit dobré plody. Pokud budete mít štěstí, může to dokonce vést ke zvýšení výnosu vaší plodiny.

Předcházení poškození rostlin extrémními povětrnostními podmínkami

Jednou z věcí, které poškodí vaši úrodu, jsou extrémní povětrnostní podmínky. Pěstováním uvnitř kryté oblasti ochráníte své rostliny před silným větrem nebo krupobitím. Thepolytunnel také dodá vašim rostlinám teplo v sezónách, kdy teploty výrazně klesají.

Kdy byste měli vyvolat kvetení? Klíčem je načasování

Ať už pěstujete rostliny na krátké nebo dlouhé dny, indukce květin může být skvělým způsobem, jak urychlit dobu sklizně vašich rostlin. Pokud jde o to, kdy byste měli vyvolat kvetení, je nejlepší to udělat, když vaše rostliny již vytvořily silné kořeny. Díky silnějším a efektivnějším kořenům bude rostlina schopna dodávat potřebné živiny pro podporu fáze květu.