Pěstování chřestu v květináčích. Co potřebuješ vědět

Pěstování chřestu v květináčích je proveditelnou praxí pro ty, kteří mají omezený prostor. Stejně jako u každé rostliny však chřest vyžaduje dostatečný prostor, aby mohl růst bez jakýchkoli nevýhod. Pokud pěstujete chřest v květináčích, rozhodněte se pro nádobu, která je nejméně 18 až 20 palců hluboká a 12 až 20 palců napříč.

Velikost hrnce, kterou použijete na chřest, je neměnná, zejména proto, že musíte každou korunu chřestu zasadit hluboce. Umístěním květináče do skleníku můžete tuto oblast také zrealizovat pro růst rostliny.

Lze chřest pěstovat v kontejnerech nebo je lepší používat vyvýšené postele?

Chřest můžete pěstovat v květináčích nebo nádobách. Je však lepší používat vyvýšené postele, protože ta první má určitá omezení. Pro optimální kvalitu produkce lze použít apolytunnel ke splnění všech požadovaných podmínek pěstování chřestu.

Pěstování chřestu v květináčích nebo nádobách

Chřest lze pěstovat v květináčích, pokud jsou nádoby dostatečně velké, aby se zabránilo přeplnění. Ujistěte se, že hrnec je 18 až 20 palců hluboký a 12 až 20 palců v průměru. Důvodem těchto požadavků je, že korunky musí být zasazeny hluboce.

Rostliny chřestu vyžadují pro své kořeny dostatečný prostor, aby se zabránilo chorobám kořenů. Je také možné použít velkou nádobu z terakoty nebo plastu. Vaším omezením zde však bude počet plodin chřestu, které můžete mít na kontejner.

Pro zajištění správného odtoku vyvrtejte otvory pod a na levé a pravé straně nádoby. Potom můžete přidat síťoviny ze skleněných vláken ve spodní části, abyste zabránili škůdcům. Uvědomte si, že chřest, který jste vypěstovali v květináčích, nebude mít dlouhou životnost.

Splnění požadavků a podmínek pro chřest vám poskytne pouze 3 až 4 roky služby. Pokud však člověk nemá prostor pro vyvýšené záhony, je pěstování chřestu v květináčích stále rozumnou praxí. Vaším jediným omezením by zde byl počet rostlin k pěstování a doba, po kterou vám mohou poskytnout sklizeň.

Jak pěstovat chřest v květináčích

V květináčích můžete použít buď semínka, nebo korunky. Rostlinám se bude dařit dobře ve skleníku v oblasti, kde je plné slunce. Přesněji řečeno, snažte se mít 65 až 85 ° F s teplotami půdy, které neklesnou pod 50 ° F nebo nad 85 ° F.

Půda by měla být vlhká, ale vyvarujte se přelití nádob, protože by to způsobilo hnilobu kořenů. Hrnce můžete také jednou za měsíc oblékat kompostovým hnojem. Dávejte pozor také na brouky a plevele.

Je lákavé sklízet chřestové oštěpy během prvního roku. Nejlepší doba je však ve třetím roce. V prvním roce můžete plodinám chřestu povolit, aby produkovaly huňaté stonky, a poté je v říjnu nakrájejte na úroveň země.

Když budete sklízet třetí rok, nechte většinu oštěpů na produkci kapradin a nechte je odpočinout v polovině června. Díky tomu bude váš chřest v příštím roce odolný vůči produkci. Oštěpy chřestu můžete sklízet, když dosáhnou výšky 5 palců.

Vyvýšené postele

Logicky vzato je lepší pěstovat chřest ve vyvýšených záhonech, protože nebudete mít mezery. Z hlediska produkce budete také schopni vysadit více plodin. A protože mohou žít déle, budete připraveni sklízet déle, pokud se o své chřestové rostliny budete správně starat.

Jak pěstovat chřest ve vyvýšených záhonech

Plodiny chřestu mohou používat vyvýšené záhony 20 a více let. Naplánujte si tedy oblast, která přijímá plné slunce a dobře odvádí vodu. Jednoduchá vyvýšená postel široká 4 stopy stačí, pokud příkopy korun poskytují dostatečný rozestup.

Korunky by měly mít 2 stopy od sebe a zákopy by měly být hluboké 6 palců. Přidejte 2 až 3 palce půdy přes koruny a poté přidejte další palec o 2 týdny později. Postupem času byste měli mít navrstvený povrch, který umožní usazení.

Podobně jako pěstování chřestu v květináčích, nesbírejte v prvním roce žádné chřestové kopí. Třetí rok můžete začít vybírat po dobu čtyř týdnů. Teplé počasí může produkovat dvojnásobnou produkci, takže je možné sbírat chřestové oštěpy dvakrát denně.

Kde roste chřest?

Chřest roste v mírných oblastech, jako jsou chladnější oblasti severního a západního Texasu. Můžete je pěstovat na většině oblastí, ale je výhodnější je pěstovat na místech, kde nejsou extrémní teploty. Přesněji řečeno, tato trvalka bude dobře fungovat v zónách 3 až 8 na začátku jara, kde teploty půdy dosáhnou nad 50 ° F.

Pěstování chřestu je robustnější v oblastech s dlouhými zimami. To je důvod, proč možná v červenci nenajdete chřest, kde je venku opravdu teplo. S plodinami se stane to, že se množí a jsou dřevnaté, dokud se nenasadí.

Zemědělci musí v tomto období přestat sklízet, protože kvalita chřestu klesá. Běžnou praxí je nechat rostliny v létě stát. A než začne sklizeň na jaře, můžete oblast znovu připravit.

Celkově lze říci, že pokud váš region zažije mírné zimy a dlouhá léta, není pro vás příznivé pěstovat chřest. Při správných podmínkách a péči může chřest žít až 7 let. Ale co přesně používáte k pěstování chřestu?

Můžete zasadit chřestové konce?

Konce chřestu můžete zasadit, pokud máte na mysli kořeny rostliny. Chřest končí, nebo koruny jsou prostě kořenový systém ročního chřestu. Farmáři také nazývají kořeny chřestu jako koruny a máte možnost začít s nimi nebo se semeny pro pěstování.

Při nákupu korun je nejlepší si je pořídit den před výsadbou. Rozhodněte se pro ty, které jsou velké, plné a šedohnědé barvy. To jsou vlastnosti zdravých korun pro úspěšnou výsadbu.

Jak zasadit chřest končí?

Ujistěte se, že půda, kterou používáte, je písčitá, která je neutrální až slabě zásaditá nebo slabě kyselá až neutrální. Stejně jako u většiny plodin by měl být bez plevele a trávy. Můžete také přidat hnůj, kompost a skalní fosfát, abyste podpořili klíčení.

Před zasazením korun je namočte na 15 minut do kbelíku s teplou vodou. Protože je budete vysazovat do zákopů, zajistěte prostor 18 palců od sebe. Měli byste také nechat kořeny viset přes hřebenové strany a pak zakrýt kořeny i korunky zeminou.

Jak vaše plodiny začnou růst, můžete nad koruny průběžně přidávat více půdy. Dobrým opatřením je až 3 palce půdy každé tři týdny. Poté rostliny mulčujte, abyste zajistili dobrou vlhkost půdy a udrželi plevel na uzdě.

Prvních pár let se nedoporučuje chřest sklízet. Nejlepší produkce je od 3 let a dále. Chřest potřebuje čas na zrání, ale vaše plodiny mohou být produktivní po dobu 15 až 30 let.

Kolik chřestu získáte z rostliny?

Jedna rostlina chřestu poskytne půl libry oštěpů na sklizeň. Proto může 50 rostlin chřestu krmit čtyřčlennou rodinu. Pokud je vaším cílem při pěstování chřestu vysoký výnos, držte se odrůdy chřestu, která produkuje samčí rostliny.

Například odrůda Jersey Knight bude produkovat pouze samčí rostliny. Tím získáte vyšší výnos, protože samčí rostliny vyprodukují více výhonků. Ve srovnání se samičími rostlinami nemusí alokovat energii na produkci semen.

Má Asparagus raději slunce nebo stín?

Chřest dává přednost slunci, ale plodiny budou tolerovat stín. Cílem však je dosáhnout vysoce kvalitního výnosu, kterého lze dosáhnout, pouze pokud zvolíte první. Chřest musíte zasadit do oblastí, kde je alespoň 8 hodin plného slunce, ať už je to uvnitř polytunnelor venku.

Rozmnožuje se chřest?

Chřest se množí, takže je logičtější pěstovat je ve velkých květináčích a postelích. Mohou vydržet déle než deset let a mohou vyprodukovat tolik oštěpů, aby nakrmili dospělého v jedné sezóně. Rostliny chřestu však nejsou invazivní.

Závěr

Chřestové rostliny jsou jednou z těch plodin, které vám mohou poskytnout až 30 let produkce, pokud jsou zachovány jejich podmínky. Pěstování chřestu v květináčích je možné, ale pouze v případě, že je nádoba hluboká 18 až 20 palců a průměr 12 až 20 palců. Chřest vyžaduje dostatečný prostor, aby se zabránilo hnilobě a přeplnění.

K výsadbě máte možnost použít semínka nebo chřestové konce, nazývané také korunky. Používání druhé možnosti je běžnou praxí z důvodu kratší doby čekání. Sklizeň chřestu však bude možná až po třech letech, když rostliny dospějí.

Zatímco chřest může být odolný, je ideální pro udržování rostlin v oblasti, kde je plné slunce. Podmínky můžete v apolytunnel zvládnout mnohem jednodušší díky jeho struktuře. Celkově se vyplatí chřest pěstovat, protože po čekací době můžete nepřetržitě sklízet roky.