Nejlepší průvodce šířením asterů

Pokud vás zajímá, jak rozmnožit astry, máte na výběr ze tří možností. Na rozdíl od jiných rostlin s omezenými metodami šíření mohou astry růst buď ze semen, řízků nebo dělení. To vám dává výhodu, protože si můžete vybrat techniku, která vám vyhovuje.

Zatímco astry tolerují náročné podmínky, může být pro vás výhodné šířit je ve skleníku. Zahájení rostlin ve skleníku uklidní zahradníky, protože jejich mladé a křehké rostliny budou chráněny před nepředvídatelným podnebím. Takže bez ohledu na metodu, kterou si vyberete pro zakořenění astry, je dobré zvážit, aby polymertunnel zabránil potenciálním problémům, jakmile se usadí.

Jak úspěšně množit Astry

Možnost č. 1. Semena

Na rozdíl od jiných trvalek můžete astry vypěstovat ze semen. Můžete je sbírat ze svých stávajících rostlin, ale můžete také nechat své asterové rostliny samy vysadit. V zahradě jsou tato semena velmi podobná hlavičce pampelišky, která napomůže úspěchu reprodukce.

Podle University of Florida trvá 20 až 30 dní, než semena asteru vyklíčí. Pokud je však zahajujete v interiéru, například ve skleníku, můžete to rozřezat na polovinu a vypěstovat pouze za 15 dní. Bez ohledu na to je nutné zdůraznit, že tato období budou možná, pouze pokud správně zasadíte semena aster.

Chcete použít sterilní a vlhkou zalévací směs do květináče na semenáčky a zasít dvě semena do květináče o hloubce ⅛ palců. Po výsadbě mlhu na pomoc s usazením a zakryjte nádobu plastem, abyste přeskočili samotné zavlažovací nádoby. Pamatujte, že stále musíte pravidelně kontrolovat vlhkost a mlhu média.

Jakmile klíčí semena, můžete odstranit plastový kryt a poté hrnce přemístit někam, kde je celý den slunce. Jak rostou, zřeďte astry nůžkami a nejintenzivnější transplantujte po uplynutí mrazu. Asterie však můžete pokračovat i v interiéru, pokud jsou venkovní podmínky příliš náročné.

Možnost č. 2. Řezy

Zatímco použití semen k množení asterů je jednoduché a přímé, použití řízků nebo dělení nabízí významnou výhodu. Možná budete chtít vytvořit přesnou kopii druhu, což bude možné pouze u těchto dvou metod. Když použijete semena, není zaručeno, že výsledná rostlina bude vypadat stejně jako mateřská kvůli křížovému opylování nebo pokud je samotná rostlina hybridní.

Na druhou stranu je použití řízků nebo dělení spolehlivým způsobem, jak vytvořit klony mateřské rostliny, která se vám líbí. Jak se tedy šíří astry z řízků? V závislosti na odrůdě je můžete zakořenit z řízků z měkkého dřeva.

Ideální doba k tomu je na jaře a samotný proces se příliš neliší od toho, jak z odřezků množíte další kvetoucí trvalky. To znamená, že si vezmete 5palcovou část stonku ze zdravé mateřské rostliny. Tento řez připravíte odstraněním všech spodních listů, dokud nebudou všechny zbývající 3 až 4 horní listy.

Zahradníci obvykle používají jako médium písek nebo perlit a povzbuzují zakořenění zakrytím květináče průhledným plastovým sáčkem. Tato technika pomáhá při zadržování vlhkosti a jediné postupy řízení, které zbývají, jsou udržování střední vlhkosti, poskytování světla a případné sevření kořenů řízků.

Možnost č. 3. Division

Dalším způsobem, jak vytvořit aster klony, je jejich šíření z dělení. To je vynikající, pokud máte hodně zralých asterů, které můžete rozdělit, protože rostou dostatečně velké každé tři roky. Kdy je nejlepší rozdělit astry?

Je běžné rozdělit astry brzy na jaře, když si všimnete vybledlých květů. Nejjednodušší způsob, jak rozdělit rostlinu, je řezat přímo dolů ve středu a získat dvě poloviny. Pečlivě pracujte s lopatou, abyste každý kus zvedli a odstranili veškerou uvolněnou zeminu z kořenů.

Před výsadbou nezapomeňte odstranit veškerý odumřelý rostlinný materiál, aby vám zbyly nové výhonky a kořeny s trochou půdy. Můžete si také vzít celou rostlinu, pokud si myslíte, že je to pohodlnější způsob rozdělení asterů. Jak tedy lze zasadit divizi asterů?

Ideální je začít doma v trvale vlhkém substrátu. Pokud si ale přejete přesadit přímo do zahrady, nejprve zkontrolujte, zda nebezpečí mrazu pominulo. V zahradě mohou mít divize mezi sebou 18 palců prostoru, v dírách, které jsou o něco větší než jejich kořeny.

Závěr

Přejete si mít na zahradě astry nebo zvýšit jejich počet? Můžete se naučit, jak rozmnožovat astry buď prostřednictvím semen, řízků nebo dělení. Při výběru metody je pravděpodobně rozdíl v použití semen v tom, že výsledné astry nebudou vypadat stejně jako jejich mateřské rostliny.

Na druhou stranu použití odřezků a dělení zaručí kopie vašich požadovaných asterů. Ideální doba pro rozmnožování astry je na jaře a můžete také nechat rostliny samy se setět. Navíc můžete buď odebrat 5palcové řízky, nebo rozdělit rostlinu na dvě kořenové části, abyste mohli znovu zasadit další metody.

Bez ohledu na to, kterou metodu zvolíte, je pravděpodobně podobným trendem udržování vlhkosti média a dokonce i zakrytí mladých rostlin plastem. Můžete použít apolytunnel pro spouštění asterů a poté transplantaci venku poté, co pomine nebezpečí mrazu.