Když byly vynalezeny polytunnely

Věděli jste, kdy byly vynalezeny skleníky? Myšlenka začala od 14 do 37 n.l. za vlády Tiberia, druhého římského císaře.

Pokud jste přísavka na rostliny, můžete snít o tom, že budete mít malý nebo velký skleník, nebo pravděpodobně už nějaký máte na zahradě. Považujte se za šťastného. Tento článek vám přinese zpět, kde jsou skleníky vynalezeny a jak se vyvíjejí s časem.

Ale předtím budeme nejprve znát základy. Popadněte pero a papír a začneme se učit!

Co jsou skleníky?

Skleníky využívají botanici, komerční pěstitelé rostlin a specializovaní zahradníci. Chrání rostliny a zajišťuje jejich zdravý růst i přes neustálé změny počasí.

Vynález skleníků

Nyní je čas cestovat zpět v čase a zjistit, kdy byly vynalezeny skleníky. Připoutejte se a představujte si svobodně.

Největší polytunnelin na světě

Představte si, že vidíte dvě obrovské skleněné kupole. Takhle vypadá největší polytunnelin v celém širokém světě.

Projekt Eden je navržen futuristickým způsobem, který přitahuje cestovatele a nutí je cestovat do Cornwallu v Anglii v Itálii. Uvnitř je více než milion druhů rostlin a je to šílené!

Byl postaven nad hliněnou jámou, která byla před lety opuštěna. Myšlenka na vybudování projektu Eden byla v roce 1996. Stavba byla zahájena v roce 1988 a dokončena kolem května 2000. Poté byla pro veřejnost otevřena 17. března 2001. Pokrývá 3,9 akrů a měří 55 m na výšku, 100 m na šířku a 200 m dlouhý.

Projekt Eden je také vzdělávací charitou. Pokud tedy máte zájem, neváhejte darovat!

Římané

Zpět do vlády římského císaře Tiberia se uskutečnila myšlenka zajistit přežití plodin a rostlin v drsném prostředí. Během této doby žádný skutečný polytunnel nemůže chránit jejich plodiny. Proto by své plodiny zasadili do vozíku, aby je mohli snadno přepravovat.

Římané to dělají s okurkami (oblíbenou císařovou zeleninou), které mohou během dne růst za horkého počasí. A v noci to nechali uvnitř, aby okurky nezmrzly.

Nejprve nanesli olej na oblečení a použili jej k ochraně vozíku a později použili selenit, tzv. Vrstvu průhledného krystalu.

Středověké období

V průběhu 13. století se objevila vůbec první polytunne, kterou nazývali „botanická zahrada“. Tato stavba byla postavena za účelem stínění exotických rostlin ze zahraničí, které v té době přinesli průzkumníci.

Je to také doba, kdy je pro ně snazší vyrábět skleněné panely díky novým technikám, které se naučili. Protože chtějí, aby rostliny a stromy rostly bez omezení, bez ohledu na to, jaké bude klima nebo roční období, myšlenka právě přišla.

A tato myšlenka přilákala lidi z celé Evropy – nejprve Nizozemsko, dále Anglie, pak Francie. Rané skleníky se dříve používaly jako soukromá hřiště bohatých lidí. Také tráví čas pěstováním svých oblíbených květin a plodů.

Například královská rodina ve Francii vybudovala takové místo, aby mohli pěstovat pomeranče, a říkali tomu oranžerie.

Období renesance

Pokud vás zajímá, odkud pocházejí skleníky a zimní zahrady, pak to je doba, kdy to všechno začalo. V průběhu 15. století byl koncept transparentních brýlí a jejich umisťování do střech iniciován skláři z Murana. Od té doby se historie polytunnelů změnila.

Jules Charles, francouzský botanik, navrhl svá díla primárně pro pěstování tropických rostlin pro použití jako zdroj léčiv. On byl často připočítán k stavbě prvního praktického skleníku.

Vynálezy a myšlenky používání brýlí pokračovaly v 17. století. Přesto existuje mnoho problémů, kterým čelili evropští zahradníci a vynálezci.

Vznik moderních skleníků

V průběhu 19. století evropská vláda zrušila daně ze skleněných oken. Z tohoto důvodu se stal populárnějším a stal se módním prohlášením v architektuře. V tomto období byla postavena většina největších skleníků:

 • Londýnský Crystal Palace – 1848 stop dlouhý a 408 stop široký,
 • New York Crystal Palace – 600 stop dlouhý a 200 stop široký a
 • Mnichovský Glaspalast – 768 stop dlouhý, 220 stop široký a 82 stop vysoký
 • Na rozdíl od minulých století byly skleníky přístupné veřejnosti.

  Skleníky dnes

  V minulosti jsme viděli extravagantní skleníky a všechny jsou vyrobeny ze skla. V současné době, kdy technologie vzniká, přicházejí vědci a vynálezci s praktickým způsobem, jak udržet naše rostliny bezpečné a zdravé.

  V současné době jsou na trhu přenosné skleníky; není třeba stavět apolytunnel se skleněnými střechami. Je to mnohem levnější a snadnější nastavení než stavba skleníku.

  Výhody skleníků

  Než článek dokončíme, možná vás napadnou nejlepší důvody, proč byste jej měli mít. Zde je seznam výhod:

  Delší vegetační období

  Skleníky nabízejí kontrolovanější klima pro pěstování. Dokonce je tedy dokončeno i sezónní období rostliny, kterou plánujete pěstovat, a přesto může růst ve vašem skleníku.

  Ochrana před povětrnostními podmínkami

  Skleníky slouží jako úkryt pro vaše rostliny a chrání je před bouřkami nebo extrémním teplem. Vaše rostliny jsou v bezpečí a krásně rostou.

  Energeticky efektivní

  Skleníky využívají výhod podmínek prostředí, jako je optimalizace tepla uvnitř. Abyste mohli své rostliny pohánět dovnitř, nepotřebujete mnoho gadgetů.

  Rostliny bez škůdců

  Jak jsem již řekl dříve, skleníky jsou úkryty pro vaše rostliny. Může být také bezpečný před poškozením škůdci. Z tohoto důvodu se můžete ujistit, že roste zdravě a mimo škůdce.

  Závěr

  Jste stále ohromeni tím, o čem jste četli, když byly vynalezeny skleníky? No, já sám jsem. Historie skleníků je skutečně úžasná; začalo to jen posedlostí okurkami. Ať už se rozhodnete postavit skleník nebo koupit přenosný polytunnelin na trhu, na tom nezáleží.

  Udělejte své zahradnictví praktičtější a zdravější!