Kdy začít pěstovat zeleninu v polytunnel

Celoroční produktivní zeleninová zahrada od února je možná, pokud víte, kdy začít pěstovat zeleninu ve skleníku. Nejvýznamnější výhodou v zemědělství v tunelech je, že můžete začít růst od začátku roku do posledního měsíce. Pokud používáte vyhřívaný skleník, je dokonce možné pěstovat zeleninu po všechna roční období.

Více než vědět, kdy začít pěstovat zeleninu ve skleníku, musíte zvážit roční období a rozdělit rostliny na vytrvalé, studené a teplé sezóny. Učení o výsadbových zónách ve vašem státě bude také prospěšné, protože vám dá vědět, jaké rostliny přežijí. Abychom měli obecnou představu, tyto jmenovité zóny 1a mají extrémní roční teploty -60 až -55 ° F, zatímco zóna 13b je 65 až 70 ° F.

Jak zjistit, kdy začít pěstovat zeleninu ve skleníku

Zeleninu v apolytunách můžete začít pěstovat již v únoru na místech, jako je Colorado, protože je vhodná pro rostliny v chladném a teplém období. To je důvod, proč budete vědět, kdy začít pěstovat zeleninu ve vaší oblasti, pokud znáte svou výsadbovou zónu a očekávané podmínky. A protože budete používat skleník, můžete odpovídajícím způsobem upravit vnitřní podmínky.

Klasifikace zeleniny

Odolná zelenina

Zimní zahradničení je riskantní i ve skleníku, ale v prosinci nebo lednu můžete stále začít s odolnými, mrazuvzdornými plodinami. Někteří zahradníci v Oregonu také zmínili, že některá zelenina vydrží silný mráz. Obyčejné odolné rostliny pro nízké teploty jsou řepa, špenát, pór, kel, tuřín, mrkev, ředkvičky, růžičková kapusta a švýcarská mangold.

Plodiny odolné vůči mrazu můžete vytvrdit postupným zaváděním do venkovních podmínek a poté začněte s přesazováním v únoru nebo březnu. Cibule cibule je pro lednovou transplantaci dokonce dost odolná. Existuje také polotvrdá zelenina, která je ideální pro výsadbu v chladném období ve skleníku.

Zeleninová sezona

Brokolici, květák, zelí a salát můžete pěstovat na začátku března ve skleníku. Petržel a celer vydrží i slabý mráz. Tuto zeleninu je nejlepší vytvrdit a přesadit v dubnu.

Pokud jste v mírném regionu, je také možné zahájit druhou úrodu chladné zeleniny v červenci a srpnu, než ji později v měsíci a v září přesadíte. To je připraví na podzimní chladnější teploty. V tuto dobu budou také připraveni na sklizeň do příštího jara.

Teplá zelenina

Teplá zelenina, jako jsou rajčata, dýně, lilek, luštěniny, hrášek, okurky, papriky a kukuřice, může mít v březnu a dubnu plné pole práce. Pamatujte však, že v některých oblastech může dojít k mrazu i do jara, takže pro tyto plodiny je ideální polovina dubna nebo začátek května. Protože zelenina teplé sezóny nemůže tolerovat chladné teploty, je nejlepší vždy předem zkontrolovat podmínky v polytunnel.

Poznejte svá roční období

Pozdní zima až polovina jara

Odolné rostliny můžete začít pěstovat v tunelech od pozdní zimy do časného jara. Pokud máte vyhřívaný propagátor, můžete také brzy zasít další rostliny. Kromě toho můžete v polovině jara zasít rychle rostoucí něžnou zeleninu.

Pozdní jaro až pozdní léto

Pozdní jaro až počátek léta je nejlepší čas na pěstování letní zeleniny a poté ji můžete po mrazu ztuhnout. Do poloviny léta můžete sklízet letní plodiny a odstranit použitou zeleninu, jako je okurka. Do pozdního léta můžete zasít zeleninu, jako je hlávkový salát, dětská mrkev a listy salátu, do tunelů pro novou sklizeň.

Podzim

Na podzim můžete v interiérech vysadit zeleninu, jako je petržel a kalábry. Některé plodiny, jako je hrášek, jsou také nejlepší pro přezimování. V Maine můžete na podzim vysadit listovou zeleň a křupavá zelenina je dokonce vhodná pro výsadbu začátkem srpna.

Je možné celoroční výsadbu tunelů?

Celoroční výsadba polních rostlin je možná, protože u své zeleniny můžete kontrolovat podmínky v interiéru. Ve státech, jako je Colorado, můžete v únoru dokonce vysadit plodiny tolerantní k chladu bez doplňkového osvětlení. Skleníky také nejlépe fungují při zakládání většiny rostlin, dokud je nebudete moci přesadit venku.

Kolem března nebo dubna pak můžete vysadit plodiny teplé sezóny a sklízet plodiny odolné vůči chladu. Květen může být také měsícem sklizně listové zeleniny a přesazení zeleniny, kterou jste začali doma. Přesto je nejlepší mít chladicí systém, který zabrání přehřátí vašich plodin teplých sezón od června do července.

Srpen až září je pro zimní zahradnictví, zatímco listopad až leden může vyžadovat doplňkové osvětlení, protože se zkracuje délka dne. Celkově chcete, aby vaše rostliny zraly do listopadu nebo prosince, abyste mohli i přes zimu pomalu sklízet. A v závislosti na vaší oblasti může polytunnel chránit vaši zeleninu před mrazem v zimě.

Závěr

Nejvýznamnější výhodou zahradničení tunelem je to, že umožňuje být produktivní po celý rok. Ale víte, kdy začít pěstovat zeleninu ve skleníku? Ve státech, jako je Colorado, je možné zasít nebo zasadit již v únoru.

Když znáte svou výsadbovou zónu, roční období a klasifikaci plodin, můžete vysazovat v polytunnel bez ohledu na podmínky. Můžete použít Polytunnel k ochraně před mrazem nebo začít zeleninu uvnitř, dokud nebude vhodné venkovní klima.