Kdy začít pěstovat rajčata v polytunnel

Pokud máte pochybnosti o tom, kdy začít pěstovat rajčata ve skleníku, můžete to udělat buď na podzim nebo brzy na jaře. Tímto způsobem můžete získat pozdní výnos nebo počáteční výnos podle toho, co potřebujete. Další běžnou praxí je pěstování ve střídání dvou plodin, při kterém sejte pro podzimní plodinu a další pro jarní plodinu pro delší vegetační období.

Podle Kalifornské univerzity můžete v jarní plodině od března do června získat až 20 liber na rostlinu. Na druhou stranu získáte poloviční částku tohoto výnosu v podzimní plodině od října do ledna. A protože používáte skleník, můžete rajčata pěstovat po celý rok, aniž by vás mráz znepokojoval.

Vědět, kdy začít pěstovat rajčata ve skleníku

Podzim, jaro nebo střídání dvou plodin pro delší vegetační období jsou ideálním obdobím pro pěstování rajčat ve skleníku. Je však také důležité naučit se roční období a teploty a jak používat nevyhřívaný tunel pro pěstování rajčat. Tímto způsobem můžete zeleninu správně zasadit bez rizika jakýchkoli nevýhod.

Roční období a teploty

Ideální teploty pro pěstování rajčat v apolytunnelare 70 až 80 ° F během dne a 60 až 65 ° F v noci. S ohledem na to musíte dodržovat podmínky doporučené pro skleník, když vysazujete na podzim, na jaře nebo obojí. Jak již bylo zmíněno dříve, můžete dosáhnout až 20 liber výnosu na rostlinu rajčete, když zasadíte jaro a pak polovinu na podzim.

Pokud tedy používáte apolytunnel pro komerční použití, můžete pěstovat jarní plodinu od března do června nebo podzimní plodinu od října do ledna, jak doporučuje UC Davis. Chcete-li prodloužit vegetační období, můžete také pěstovat ve střídání dvou plodin. Vysévejte semena začátkem června nebo začátkem července pro podzimní plodinu a osivo v prosinci až polovině ledna pro jarní plodinu.

Nejlepší by však bylo pamatovat na to, že rajčata budou úspěšně růst a plodit, pouze pokud splníte jejich podmínky. Proto vždy podle toho kontrolujte teploty polytunu. Ale co nebezpečí mrazu?

Během jara, kdy mráz prošel, je ve většině oblastí typický čas pro pěstování rajčat. Ale pokud jste ve státě jako Idaho s krátkými vegetačními obdobími a vysokou nadmořskou výškou, rozšíření University of Idaho Extension doporučuje jiný čas pro pěstování rajčat. Pěstujte plodiny před posledním mrazem, abyste prodloužili vegetační období.

Pěstování rajčat v nevytápěném skleníku

Teplotní rozdíly ve vytápěném a nevytápěném skleníku mají vliv na plodiny. S ohledem na to byste možná byli zvědaví, jestli stále můžete pěstovat rajčata v nevytápěném tunelu, pokud žijete v chladné oblasti. Dobrou zprávou je, že nevyhřívaný polytunnel je stále použitelný, pokud pečlivě plánujete.

Jelikož nemůžete poskytnout teplo, můžete rajčata pěstovat pouze v neohřátém polytunu po uplynutí posledního data mrazu. Tato praxe vás zvýší před plánem výsadby, ale také prodloužíte vegetační období. Někteří zemědělci doporučují setí šest týdnů v interiéru před očekávaným datem mrazu, aby vaše sazenice byly dostatečně zdravé pro přesazení.

Jak pěstovat rajčata po celý rok

Nejvýznamnější výhodou pěstování rajčat v apolytunnelis je, že prodlužuje vegetační období. Proto je možné pěstovat zeleninu po celý rok v apolytunnel vzhledem k tomu, že můžete rostlinám poskytnout optimální podmínky. Rajčata budou plodit nejlépe na jaře a v létě, ale ovládání podnebí a používání správných kultivarů vám umožní plodit ovoce po celý rok.

Nejlepším trikem pro celoroční pěstování rajčat je výběr kultivarů vhodných pro současné podmínky. Můžete začít vegetační období brzy pomocí odrůd tolerantních vůči chladu a pro léto použít jiné kultivary. Zjistěte více také o neurčitých a určitých druzích rajčat.

Úspěch celoročního produktivního polytunnelů pak bude záviset na tom, jak ovládáte prostředí pro rajčata. Služba pro rozšíření zemědělství na univerzitě v Tennessee klade důraz na řízení polytunnelů pomocí systémů vytápění, ventilace a distribuce vzduchu. Zkontrolujte teplotu, kysličník uhličitý a vlhkost polytunu po celý rok.

Závěr

Krása používání apolytunnelis spočívá v tom, že je možné prodloužit vegetační období a dokonce mít rajčata po celý rok. Ale víte, kdy začít pěstovat rajčata ve skleníku? Na podzim a na jaře můžete mít střídání dvou plodin, ale můžete také růst buď na podzim, nebo brzy na jaře.

Pokud děláte jarní plodinu od března do června, můžete vyprodukovat až 20 liber na rostlinu. Naopak, podzimní plodina přinese 10 liber na rostlinu. A pokud žijete v regionu s kratší sezónou, můžete se vyhnout nebezpečí mrazu vysazením rajčat před posledním datem mrazu.

Celkově je použití apolytunnelis vynikající způsob, jak mít produktivní rajčatovou zahradu. Úspěch však závisí na vaší schopnosti a důslednosti udržování ideálních podmínek pro rostliny. Znáte správné načasování a postupy a neměli byste se cítit zastrašováni pěstováním rajčat ve skleníku.