Kdy se rajčata pokazí? 4 značky, na které si dávejte pozor

Kdy se rajčata zhoršují? Může existovat několik důvodů, proč se vaše rostliny rajčat pokazily. Možná jste použili nesprávnou velikost květináče, své rostliny jste pod vodou nebo nad vodou zalévali, zasadili jste je do nesprávného typu půdy, dostávali nedostatečnou výživu nebo se u nich vyskytly choroby přenášené vzduchem.

Výsledkem je, že vaše rostliny rajčat nemusí plodit, listy mohou začít vadnout nebo se vaše rajčata stanou ošklivými a nepoživatelnými. Tyto příznaky mohou být základním problémem, který může nakonec vaše rostliny zabít. S tím bylo řečeno, zde jsou čtyři příznaky toho, že se vaše rostlina rajčete pokazila a co s tím můžete udělat:

Ovocné praskliny

Pokud si na základně zralého rajčatového ovoce všimnete prasklin, může to být známkou prasklin ovoce. Když k tomu dojde, vaše rostliny rajčete se stanou náchylnými ke zvířatům a hmyzu, kteří chtějí jíst ovoce.

Jednou z hlavních příčin praskání ovoce je počasí. Pokud vaše rajčata zažijí dlouhé, suché kouzlo, budou mít žízeň. Když přijdou silné deště, vaše rostliny rychle naberou vodu, což způsobí, že se plody zvětší a nakonec prasknou.

I když nemůžete ovládat počasí, budete moci ovládat rostoucí prostředí vašich rajčat tím, že je umístíte do mini skleníku. Tím zabráníte tomu, aby byly vaše rostliny vystaveny nepředvídatelnému počasí, a udržíte je tak v bezpečí a zdraví.

Sunscald

Sluneční paprsky jsou způsobeny slunečními paprsky. Rostliny a plody fyzicky vypadají zdravě a normálně, ale jak plody dozrávají, uvidíte na šupkách vašich rajčat žluté skvrny, které se nakonec promění na bílé opařeniny. To má za následek špatný vzhled a chuť.

Chcete-li chránit rajčata před opařením, můžete použít rajčatové klece nebo drátěný podpůrný systém, který vaše rostliny podepře a zastíní. Pomáhá také umístit je do minipolytunnelů, protože budete schopni ovládat klima. Pokud je příliš teplo, můžete své rostliny zastiňovat před horkem přesunutím svého polytunnelu na zastíněné místo.

Sunscald se děje na rostlinách, které byly energicky prořezávány, a vystavovaly plody rajčete pod slunečním teplem. Nezapomeňte ponechat dostatek větví a listí, abyste je mohli zastiňovat před sluncem.

Vadnutí Fusarium

Vadnutí Fusarium je složité, protože vaše rostliny rajčat zpočátku vypadají naprosto v pořádku, ale pak najednou začnou vadnout. Začíná to působit na jednu stranu rostliny a pak si po dni či dvou všimnete, že celá vaše rostlina začíná vadnout. Dávejte pozor, abyste je nepolili, jinak se problém zhorší a vaše rostlina bude během dne mrtvá.

Co způsobuje vadnutí fusaria? Houba zvaná Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici se zaměřuje na cévní systém vašich rostlin rajčete. Ovlivňuje xylemovou trubici – tu, která je zodpovědná za transport živin a vody z kořenů do listů.

Nejlepší způsob, jak zabránit vadnutí fusaria, je střídat vaše plodiny. Ujistěte se, že rajčata nejsou vysazována postupně na stejné zahradě.

Květy květu

Jak název napovídá, na vašich rostlinách rajčat budou kvést květiny, ale spadnou, než se z nich vůbec vyvine ovoce. Kapky květu jsou způsobeny kolísáním teploty. Aby vaše rajčata mohla růst zdravě, musí být teplota mezi 55 až 75 ° F, aby si udržela květiny, které se promění v chutné ovoce. Mezi další příčiny květových kapek patří příliš málo nebo příliš mnoho dusíku, nedostatek opylování, poškození hmyzem a nedostatek vody.

Vzhledem k tomu, že nemůžete ovládat počasí, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je zajistit, aby vaše rostliny byly zdravé pomocí hnojiv a kresby opylovačů.

Proč byste měli používat mini skleník?

Výsadba uvnitř minipolytunu snižuje riziko nákazy výše uvedenými chorobami. Se skleníkem můžete ovládat vnitřní klima, teplotu a další faktory, které mohou vašim rostlinám rajčat ublížit. Kromě toho zde uvádíme několik důvodů, proč byste měli investovat do apolytunnelkit:

Minipolytunnel chrání vaše rostliny před škůdci

Mšice, červi, brouci a brouci jsou některé z druhů hmyzu, které se živí rostlinami rajčat. Udržet je uvnitř apolytunnelů snižuje riziko přilákání těchto otravných tvorů. Vaše rostliny budou i nadále růst zdravě a bezpečně uvnitř krytu.

K předčasnému zahájení růstu rostlin můžete použít smallpolytunnel

S smallpolytunnelkitem můžete začít s výsadbou brzy – ještě předtím, než ve vaší oblasti začne chladné období. Jakmile se počasí zlepší, můžete své zdravé rostliny rajčat přesadit do své zahrady. Tímto způsobem budete moci sklízet své plodiny dříve, než jste zamýšleli.

Apolytunnelkit chrání vaše rostliny před špatným počasím

Mini skleníky jsou skvělé pro jemné rostliny. Chrání je před mrazem, silným větrem, bouřemi a nadměrným teplem. Rostliny rajčat můžete umístit do výběhu, dokud nezačne jaro. Jakmile se počasí oteplí, můžete je vyjmout nebo přesadit.

Sečteno a podtrženo: Kdy se rajčata kazí?

Kdy se tedy rajčata pokazí? Na základě nejčastějších problémů, kterým rostliny rajčat čelí, přispívají teploty, počasí a celkové rostoucí klima k rozvoji určitých chorob. Chcete-li pěstovat lahodné a hojné plodiny, nezapomeňte sledovat stav rostlin rajčete.